Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-30, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Wirus RS niebezpieczny dla wcześniaków. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii ponownie uruchamia program lekowy

Opolskie wcześniaki [fot. Katarzyna Zawadzka]
Opolskie wcześniaki [fot. Katarzyna Zawadzka]
Od 1 października opolskie wcześniaki mogą ponownie skorzystać z programu lekowego "Profilaktyka zakażeń wirusem RS". Poradnia Neonatologiczna Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jest jedyną placówką w regionie, gdzie można skorzystać z immunoprofilaktyki w tym zakresie. Program będzie realizowany do końca kwietnia.
- Wirus RS jest szczególnie niebezpieczny dla wcześniaków, ponieważ powoduje infekcje układu oddechowego - mówi dr Małgorzata Gawor, kierownik Poradni Neonatologicznej Klinicznego Centrum w Opolu. - To najczęściej zaczyna się bardzo prozaicznie. Dziecko ma kaszel, katar. Taką charakterystyczną cechą tej infekcji jest to, że dziecko odkrztusza bardzo dużą ilość wydzieliny, może być również temperatura. Związane jest to najczęściej z tym, że dziecko ma niechęć do jedzenia.

Z programu mogą skorzystać wcześniaki, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży, dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną i wcześniaki, które nie ukończyły jeszcze pół roku życia, a przeszły pomyślną kwalifikację.

Wirus RSV jest przenoszony drogą kropelkową. - Można się nim zarazić najczęściej od października do kwietnia - dodaje dr Gawor. - W związku z tym proponujemy w tej chwili, żeby często myć ręce, jeżeli kaszlemy, żeby zasłaniać usta, chodzić z maseczką jeśli ktoś ma infekcję i nie przebywać z dzieckiem w wielkich skupiskach ludzi.

W ubiegłym roku z programu lekowego skorzystało blisko 90 dzieci z całego regionu.
dr Małgorzata Gawor cz.1
dr Małgorzata Gawor cz.2

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 11:00 W Opolu ruszyła kampania na rzecz przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przekonuje, że 1 procent to wbrew pozorom nie jest mało. » więcej 2020-02-17, godz. 11:00 Urząd w Leśnicy do rozbiórki. Powód: azbest w ścianach i dachu Urząd gminy Leśnica zmieni siedzibę. Zamiast tymczasowego baraku wybudowanego w latach 70., urzędnicy będą mieli do dyspozycji budynek, w którym jeszcze niedawno… » więcej 2020-02-17, godz. 10:26 Skakał po samochodach w centrum miasta. Był pijany Pijany wandal niszczył samochody w centrum Kędzierzyna-Koźla. Dzięki szybkiej reakcji przypadkowych świadków oraz policji, został zatrzymany zanim uszkodził więcej… » więcej 2020-02-17, godz. 10:00 Nie ma pieniędzy na uprzątnięcie chemikaliów ze starego kurnika w Otmicach. Może uda się uporządkować otoczenie Gmina Izbicko nie ma pieniędzy na usunięcie odpadów zgromadzonych w starym kurniku w Otmicach, ale trwają starania, żeby posprzątać choć te śmieci, które są wokół… » więcej 2020-02-17, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »