Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-07, 12:30 Autor: Maria Klusik

Do Namysłowa trafia rocznie 300 tys. złotych z programu "Maluch+". Wnioski mogą składać nie tylko samorządy

Otwarcie żłobka integracyjnego w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie żłobka integracyjnego w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Pierwszy publiczny żłobek w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Pierwszy publiczny żłobek w Prószkowie [fot. Katarzyna Doros]
Żłobek w Wołczynie [fot. archiwum UM w Wołczynie]
Żłobek w Wołczynie [fot. archiwum UM w Wołczynie]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Skomudek]
Bartłomiej Stawiarski [fot. Marcin Skomudek]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Marcin Skomudek]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Marcin Skomudek]
- Ponad pół tysiąca dzieci rodzi się każdego roku w szpitalu w Namysłowie. To jedna z niewielu gmin na Opolszczyźnie z dodatnim przyrostem naturalnym - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski.
- Co roku w naszym szpitalu powiatowym rodzi się ponad 500 dzieci. Zawsze się śmieją lekarze, że 500+ mamy również w swoim szpitalu, czyli ponad 500. Z tego tak około 270, prawie 300 jest z terenu gminy Namysłów i te dzieciaczki trafiają do naszych żłobków i przedszkoli, w naturalny sposób.

- Oprócz dużej liczby urodzeń zauważamy również przyrost nowych mieszkańców - dodaje Stawiarski. - Według danych statystycznych mamy co roku przyrosty ponad stu mieszkańców, ale to myślę, że jest jeszcze lepiej, bo wielu młodych ludzi przeprowadza się z okolicznych miejscowości, kupuje domy, mieszkania, ale się nie zameldowuje, dlatego te dane GUS-u mogą być troszeczkę niemiarodajne. Zresztą widać, jak się jeździ po Namysłowie, zawsze jak mnie ktoś odwiedza z gości mówi, co ci deweloperzy tak u was budują.

Zdaniem burmistrza jedną z przyczyn jest dobra sytuacja na rynku pracy. W powiecie namysłowskim bezrobocie wynosi około 5%, a w samym mieście jest jeszcze niższe.

Do Namysłowa z programu "Maluch Plus" rocznie trafia około 300 tysięcy złotych. To pozwala obniżyć opłatę żłobkową dla rodziców do około 300 złotych miesięcznie. W mieście jest około 250 miejsc żłobkowych i to wystarcza.

Do 13 listopada samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Maluch+" 2020.

- Wnioski mogą składać nie tylko samorządy - powiedział gość "Poglądów i osądów" Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Mogą być osoby fizyczne, ale również w ramach tego programu tak zwani opiekuni dzienni, którzy - można to powiedzieć taka niania domowa, która również zajmuje się dziećmi. W tym roku my również przeznaczamy bardzo, bardzo dużo środków, a wzrost nakładów w latach 2016 - 2018 na utworzenie, to mamy o prawie 2000 %.

- Pięć, sześć lat temu było to niespełna 3 miliony złotych, to w 2019 roku kwota tych wydatków wynosi 13 milionów - dodaje Wojtaszek.
Bartłomiej Stawiarski
Bartłomiej Stawiarski
Mieczysław Wojtaszek

Wiadomości z regionu

2020-11-26, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 587 przypadków COVID-19. W kraju zmarło 580 osób 23 zgony i 587 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-26, godz. 21:15 47-letni seryjny włamywacz wpadł w ręce brzeskiej policji. Mężczyzna miał przy sobie także narkotyki Policjanci z Brzegu zatrzymali seryjnego włamywacza. Łupem mężczyzny padały pieniądze, a także alkohol i papierosy. » więcej 2020-11-26, godz. 20:12 Usuwanie awarii ujęcia wody w Zawadzie trwa. Spółka WiK wystawiła beczkowozy w mieście Nadal na kilku osiedlach w Opolu nie ma wody. Trwa usuwanie awarii przez spółkę WiK. Przypomnijmy, że doszło do niej dzisiaj w godzinach popołudniowych w… » więcej 2020-11-26, godz. 20:00 20 posypywarek jest w gotowości. Tej nocy czeka nas mróz i gołoledź Tej nocy będzie ślisko na drogach województwa. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wieczorem ma zacząć padać marznący deszcz a do… » więcej 2020-11-26, godz. 18:45 Gdy nawet respirator staje się zagrożeniem, jest jeszcze ratunek. W Opolu u pacjentów chorych na COVID-19 prowadzona… 'Terapia ostatniej szansy' w Opolu. W stolicy regionu od miesiąca pacjenci z koronawirusem poddawani są leczeniu metodą ECMO, czyli pozaustrojowym utlenowaniem… » więcej 2020-11-26, godz. 17:45 W tym roku duszpasterze nie odwiedzą wiernych w domach W tym roku ze względu na pandemię nie będzie odwiedzin duszpasterskich w domach wiernych. Biskup opolski Andrzej Czaja wydał w tej sprawie dekret. » więcej 2020-11-26, godz. 17:18 Awaria w Zawadzie. Będą problemy z wodą w kilku dzielnicach Opola Część mieszkańców Opola może zostać dzisiaj (26.11) bez wody. » więcej 2020-11-26, godz. 16:30 Część brzeskich radnych chce, by zewnętrzy basen powstał przy akwaparku. Władze miasta chcą najpierw budować obiekt… Brzescy radni dyskutowali dziś (26.11) na temat budowy basenu letniego. W czasie sesji rady miasta grupa rajców wnioskowała, by gmina skupiła się na rozbudowie… » więcej 2020-11-26, godz. 16:15 Niemodliński "Pomocovi(d)" działa. Do PSP 2 docierają już dary dla potrzebujących Szampony, szczoteczki do zębów, ręczniki czy koce - to tylko część artykułów, jakie zbierane są w ramach akcji 'Pomocovi(d)' przez nauczycieli z Publicznej… » więcej 2020-11-26, godz. 15:01 Chciał podpalić mieszkanie, w środku było niemowlę. Policjanci z Głubczyc zapobiegli rodzinnej tragedii W jednej z miejscowości w powiecie głubczyckim 53-letni mężczyzna oblał benzyną wnętrze domu, a następnie wyciągnął zapalniczkę i groził podpaleniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***