Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-15, 10:00 Autor: Maria Klusik

Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę

Rafał Bartek [fot. Marcin Skomudek]
Rafał Bartek [fot. Marcin Skomudek]
- Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.
Rafał Bartek dodał, że udało się pozyskać bardzo podobny procentowo wynik do tego sprzed czterech lat i także pozyskać nowych wyborców co dla "listy mniejszościowej" jest dużym sukcesem.

- Oczywiście pozostaje zawsze pewien niedosyt. Apetyty były większe, niemniej jednak musimy spojrzeć realnie. Kampania mocno zdominowana przez tematy centralne, my tymczasem jedyne w Polsce ugrupowanie, czy jedyny komitet zupełnie regionalny, więc przebijanie się z tymi tematami regionalnymi, to jest na prawdę ogromne wyzwanie. I to czuliśmy przez ostatni miesiąc, że to na prawdę nie jest, nie jest łatwe.

W ocenie Rafała Bartka, który ubiegał się o miejsce w senacie, wybory do wyższej izby parlamentu są bardzo spersonalizowane. W przypadku wyborów do wyższej izby parlamentu startował z "trudnego" jak to określił okręgu:

- Myśmy wiedzieli, ze okręg jeżeli chodzi o senacki, że to jest dla nas trudny okręg ze względu na dominację jednak miasta Opola, ale wynik prawie 19 tysięcy głosów oddane na kandydata mniejszości, to jest też powód jak gdyby do zadowolenia - dodaje.

- Musimy teraz przeanalizować wyniki w wyborach do sejmu i senatu - dodał poranny gość Radia Opole.

Za cztery lata skumulują się w jednym roku wybory samorządowe i parlamentarne, co niewątpliwie będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym jak i personalnym. Jedynym parlamentarzystą nowej kadencji reprezentującym Mniejszość Niemiecką będzie - tak jak to miało miejsce do tej pory - poseł Ryszard Galla.

Rafał Bartek przyznał, że KWW Mniejszość Niemiecka na sfinansowanie kampanii zaciągnął kredyt, który teraz trzeba spłacić.
Rafał Bartek
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2019-12-06, godz. 20:45 "Chcemy poprawy bezpieczeństwa na naszych ulicach". Radny Opola apeluje w imieniu mieszkańców Gosławic do prezydenta Mieszkańcy Gosławic chcą, żeby miasto ulicę Wiejską i Wygonową objęło strefą spokojnego ruchu i wprowadziło zakaz poruszania się tam samochodów ciężarowych powyżej… » więcej 2019-12-06, godz. 20:01 "Zrobiło się świątecznie, pięknie, kolorowo". W Opolu ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy na opolskim rynku. Wydarzenie pod hasłem 'Kraina Ciepła' zainaugurowało uroczyste uruchomienie 16-metrowego Koła Młyńskiego. Na… » więcej 2019-12-06, godz. 19:00 Mieszkańcy Ozimka prawdopodobnie 9 lutego 2020 roku wybiorą nowego burmistrza Wszystko wskazuje, że w niedzielę 9 lutego 2020 roku odbędą się przedterminowe wybory na burmistrza Ozimka. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opublikowało Rządowe… » więcej 2019-12-06, godz. 16:59 Zderzenie trzech aut na DK 45. Nie żyje jedna osoba [AKTUALIZACJA] Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w miejscowości Żużela. Na trasie Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle tuż po godzinie 16:00 zderzyły się trzy pojazdy - dwie osobówki… » więcej 2019-12-06, godz. 15:52 Wrażeń i prezentów wystarczy na długo. Mikołaje z wizytą na oddziale pediatrii USK Uśmiech jest najlepszym lekarstwem, co wiadomo nie od dzisiaj. Nie zabraknie go przez wiele godzin, a nawet dni na twarzach najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego… » więcej 2019-12-06, godz. 15:11 Prudnik: rękodzielnicy zaprezentują wyroby i ozdoby świąteczne Atrakcje dla całych rodzin przygotowano podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Trzydniowej imprezie na rynku towarzyszyć będzie bogata oferta świątecznego… » więcej 2019-12-06, godz. 13:45 Nietypowy prezent na mikołaja. Policjanci z Tułowic otrzymali alkomat Alkomat na mikołaja. Każdy prezent jest dobry. Z takiego założenia wyszły władze Tułowic, które taki sprzęt podarowały policjantom z miejscowego posterunku. » więcej 2019-12-06, godz. 12:45 Sąd: pielęgniarz nie gwałcił więźnia, ale przekroczył uprawnienia Pielęgniarz z głubczyckiego więzienia Łukasz H., początkowo był oskarżany przez więźnia o przymuszenie do kontaktów seksualnych. Miało do tego dochodzić na terenie… » więcej 2019-12-06, godz. 12:30 Już można składać wnioski o "OPOLKĘ" Kartę autobusową proponuje dla mieszkańców stolicy województwa Miejski Zakład Komunikacyjny. » więcej 2019-12-06, godz. 11:14 Jazda "na suwak" i korytarze życia - to nowe obowiązki kierowców Od dziś (6.12) kierowcy mają obowiązek tworzenia tak zwanych 'korytarzy życia' oraz jazdy na suwak. Celem nowych regulacji jest ułatwienie służbom ratunkowym dojazdu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »