Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Opolu podczas debaty podsumowano dwuletnią kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa

Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
"Polska w systemie Narodów Zjednoczonych" - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (09.10) debata na Uniwersytecie Opolskim. Jest ona częścią cyklu podsumowującego "Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019". Poruszono kwestię między innymi pomocy humanitarnej i promocję Polski poza granicami kraju.
- Polska kończy swoją dwuletnią kadencję niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, ale zgromadzone doświadczenie będziemy mam nadzieję kontynuować przez następne lata - mówi Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Kwestia poszanowania dla prawa międzynarodowego i szacunku dla stosunków ochrony pewnych mniejszości religijnych. To są dwa tematy, które były przewodnie podczas tych dwóch lat.

Podczas debaty przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa dało nam bardzo duży kapitał i wiedzę, którą trzeba wykorzystać.

- Będziemy się wypowiadać w ramach systemu Narodów Zjednoczonych, najpewniej także w Radzie Bezpieczeństwa, bo jest możliwość zabierania głosu przy określonego typu wydarzeniach w ramach rady, nawet kiedy się w niej nie zasiada. Te tematy znajdą swoją kontynuację. Będziemy blisko współpracować z państwami podobnie myślącymi, już to tak naprawdę robimy, bo nasze miejsce zajmie Estonia - mówi Mateusz Sakowicz, zastępca dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka.

Dyskutowano także z uczniami szkół ponadgimnazjalnych o roli operacji pokojowych w polityce zagranicznej Polski.
Rafał Tarnogórski
Mateusz Sakowicz

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »