Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Opolu podczas debaty podsumowano dwuletnią kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa

Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
Debata na Uniwersytecie Opolskim [fot.M.Matuszkiewicz]
"Polska w systemie Narodów Zjednoczonych" - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (09.10) debata na Uniwersytecie Opolskim. Jest ona częścią cyklu podsumowującego "Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019". Poruszono kwestię między innymi pomocy humanitarnej i promocję Polski poza granicami kraju.
- Polska kończy swoją dwuletnią kadencję niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa, ale zgromadzone doświadczenie będziemy mam nadzieję kontynuować przez następne lata - mówi Rafał Tarnogórski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Kwestia poszanowania dla prawa międzynarodowego i szacunku dla stosunków ochrony pewnych mniejszości religijnych. To są dwa tematy, które były przewodnie podczas tych dwóch lat.

Podczas debaty przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa dało nam bardzo duży kapitał i wiedzę, którą trzeba wykorzystać.

- Będziemy się wypowiadać w ramach systemu Narodów Zjednoczonych, najpewniej także w Radzie Bezpieczeństwa, bo jest możliwość zabierania głosu przy określonego typu wydarzeniach w ramach rady, nawet kiedy się w niej nie zasiada. Te tematy znajdą swoją kontynuację. Będziemy blisko współpracować z państwami podobnie myślącymi, już to tak naprawdę robimy, bo nasze miejsce zajmie Estonia - mówi Mateusz Sakowicz, zastępca dyrektora Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka.

Dyskutowano także z uczniami szkół ponadgimnazjalnych o roli operacji pokojowych w polityce zagranicznej Polski.
Rafał Tarnogórski
Mateusz Sakowicz

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »