Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-07, 08:00 Autor: Jacek Rudnik

"Hospicjum to też Życie". Ruszyła 16. ogólnopolska kampania społeczna

[Fot.sxc.hu]
[Fot.sxc.hu]
Barbara Chyłka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Barbara Chyłka [fot. Justyna Krzyżanowska]
- W akcję włączamy się po to, by szerzyć ideę hospicyjną i zerwać z pewnymi stereotypami - mówi kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie - Barbara Chyłka, pytana o 16. już ogólnopolską kampanię „Hospicjum to też życie”. Trwające do końca roku przedsięwzięcie pod hasłem „ Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj”. wypełnią różnego rodzaju wydarzenia przybliżające tematykę hospicjów i opieki nad osobami terminalnie chorymi.
Kampania "Hospicjum to też Życie", jest realizowana co roku wspólnie przez hospicja z całej Polski i ma na celu przełamywanie społecznych stereotypów w myśleniu o hospicjach, poprawę międzyludzkiej komunikacji, kiedy mówimy o nieuleczalnej chorobie oraz propagowanie wolontariatu.

- Realizowane w ramach akcji przedsięwzięcia mają różny charakter np. edukacyjny, otwieramy się na uczniów w czym widzę duży sens, tak naprawdę najbardziej zależy nam na zaangażowaniu osób, gdyż najważniejszą rzeczą są ludzie - mówi Barbara Chyłka.

Jednym z bardzo ważnych akcentów kampanii jest też zwrócenie uwagi na wsparcie, jakiego potrzebuje rodzina opiekująca się osobą chorą.

- Bardzo często w tym hospicjum domowym to właśnie najbliżsi zajmują się swoimi chorymi i są zapominani, a też potrzebują wsparcia i może być ono o charakterze psychologicznym, fizjoterapeutycznym, czy pielęgniarskim.

Czasami też chodzi o zwykłe porozmawianie z opiekunem chorego tak, by dodać mu psychologicznego wsparcia.

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem są mile widziane w opolskim hospicjum "Betania" w Nowej Wsi Królewskiej, a podjęcie współpracy zawsze poprzedza pewien okres przygotowawczy.

Do końca roku w ramach 16 kampanii „Hospicjum to też Życie” odbędą się m.in. konkurs fotograficzny dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w którym najlepsze prace zostaną wykorzystane do przygotowania kalendarza, a już za tydzień (13.10) podczas dożynek w Chrząstowicach odbędzie się o godz 13. koncert charytatywny "Głosy dla Betanii", w trakcie którego będzie okazja, by wesprzeć hospicjum opolskie.

Coroczna gala podsumowująca działalność Betanii i stowarzyszenia Hospicjum Opolskie odbędzie się 16 października, natomiast 18 października od godziny 19:30 do 23 w LO I w Opolu zaplanowano Maraton Zumby.
Barbara Chyłka 1
Barbara Chyłka 2

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »