Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-20, 11:45 Autor: Maria Klusik

Kłopoty z dostępem do opieki paliatywnej. NIK skontrolowała placówki pomocy

NIK w Opolu
NIK w Opolu
Iwona Zyman [fot. Justyna Krzyżanowska]
Iwona Zyman [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Paula Hołubowicz]
Ks. dr Arnold Drechsler [fot. Paula Hołubowicz]
- Nie wszyscy potrzebujący mają dostęp do opieki paliatywnej i hospicyjnej - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli.
Powodem ograniczenia dostępu jest wąska lista chorób kwalifikujących. To jeden z wniosków z kontroli NIK przeprowadzonej w całym kraju.

- Tak mądrze brzmi we wniosku z naszej kontroli, że jest zbyt wąska lista chorób kwalifikujących do opieki paliatywnej i hospicyjnej. Co się za tym kryje, że jakiś członek naszej rodziny umiera i chcemy zapewnić mu tę opiekę, taką godną na sam koniec życia. Idziemy do takiego hospicjum a tam możemy się dowiedzieć, że niestety nie ta choroba. Co jest moim zdaniem straszliwe, tragiczne i okrutne, bo bardzo duża umieralność jest na niewydolność serca czy przewlekłą niewydolność nerek. I przydałoby się te dwie grupy dołączyć właśnie i to jest jeden z naszych wniosków pokontrolnych.

W regionie opolskim skontrolowano opolski oddział NFZ i trzy hospicja - Auxilium, Caritas i Domowe Hospicjum dla Dzieci w Opolu. - Jak wynika z kontroli, nasze jednostki są dobrze wyposażone i dba się jakość życia pacjentów i ich rodzin. Jeśli chodzi o Caritas Diecezji Opolskiej, kontrolerzy tutaj zbadali czternaście podległych jej jednostek - mówiła Iwona Zyman, dyrektor opolskiej delegatury NIK.

- Podpisując wystąpienie pokontrolne zwróciłam uwagę na taką głęboką kulturę etyczną i taką formację wysoko moralną tych wolontariuszy. Duży nacisk jest właśnie położony przez dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej na tę stronę. Myślę, że nic ważniejszego nie jest niż kontakt z drugim człowiekiem w tych ostatnich chwilach. - Nasze jednostki są dobrze wyposażone i dba się o jakość życia pacjentów i ich rodzin - dodała Iwona Zyman.

Na Opolszczyźnie opieką hospicyjną i paliatywną jest objętych średnio dwadzieścia osiem osób na dziesięć tysięcy mieszkańców. - Jak wynika z ustaleń NIK, oprócz wąskiej listy chorób kwalifikujących jest też różnica w dostępie do opieki hospicyjnej i paliatywnej ze względu na miejsce zamieszkania. Mniej takich ośrodków jest w gminach wiejskich, jak w miejskich - dodała Iwona Zyman.

- Występuje też limitowanie tych świadczeń - stwierdziła dyrektor opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. - Samorządy wspierają hospicja, ale korzystają one też z pomocy z jednego procenta, dlatego ważne jest, żeby przekazać im taką pomoc.

W skali kraju wśród wniosków pokontrolnych Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na nieskoordynowane działania państwa w zakresie poprawy jakości opieki paliatywnej i hospicyjnej.

- My ciągle oczekujemy ogromnego potencjału intelektualnego, który precyzowałby standardy opieki paliatywno-hospicyjnej - powiedział w "Poglądach i osądach" ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

- Przeprowadzona ostatnia kontrola NIK posłużyła nam za okazję do skierowania naszych uwag pod adresem architektów służby zdrowia - mówił nasz poranny gość.

Jak wynika z ustaleń NIK jest też różnica w dostępie do opieki paliatywnej ze względu na miejsce zamieszkania. Są również limity NFZ w finansowaniu tego typu świadczeń.

- Konkretne przykłady: przyjmujemy pacjenta do opieki zarówno domowej i stacjonarnej, paliatywnej, w poniedziałek o szóstej rano. Jest cały poniedziałek opieka nad nim sprawowana, wtorek, on nam odchodzi w środę o 23.50. To są trzy dni opieki. Trzy dni lokali, trzy dni kwalifikowanego personelu, artykułów, środków medycznych itd. NFZ rozlicza nam to jako dwa dni. No, że dzień przyjęcia i dzień zgonu liczony jest jako jeden. Dzieci w przedszkolu wiedzą, że trzy równa się trzy - mówi ks Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej.

Caritas, podobnie jak szpitale w całym kraju boryka się z brakiem personelu. Ten wątek został poruszony we wnioskach pokontrolnych NIK. - Myśmy mieli takie główne zalecenie, mianowicie brak wskaźników osobowych medycznych, etatów na liczbę pacjentów objętych opieką. Myśmy z tym argumentem rozprawili się w następujący sposób: że to nie jest nasza wina. Brak systemowej troski o ten resort służby zdrowia, zwłaszcza o pielęgniarki o poprawę jakości ich płacy, ich pracy, spowodował odpływ kandydatów z tego zawodu.

Również medycy nie są zainteresowani pracą w hospicjach. Opolska Caritas przez dwa miesiące szukała lekarza, który podjąłby się pracy za 13 tysięcy w hospicjum stacjonarnym w Siołkowicach.

- Nikt się nie zgłosił - powiedział ks. Dreschler. - Lekarze są nastawieni na medyczny sukces, na wyzdrowienie pacjenta. A w hospicjum takim sukcesem jest doprowadzenie chorego do tego, by mógł spokojnie odejść - mówi szef Caritas.

Na Opolszczyźnie opieką hospicyjną i paliatywną jest objętych średnio dwadzieścia osiem osób na dziesięć tysięcy mieszkańców.
Iwona Zyman
Iwona Zyman
ks Arnold Drechsler
ks Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle trafią przed sąd. Chodzi o narkotyki o wartości 225 tys. zł Śledztwo objęło 49 osób, a ponad 20 już skazano. Mowa o grupie przestępczej, rozboju, handlu, posiadaniu i uprawie narkotyków. Opolska prokuratura skierowała do… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kto będzie rządził Ozimkiem po śmierci Jana Labusae Premier wskaże, kto będzie rządził Ozimkiem i kiedy odbędą się nowe wybory. Tak wygląda proces wyłonienia następcy po śmierci burmistrza Jana Labusa. Rafał Tkacz… » więcej 2019-11-18, godz. 12:15 Coraz więcej osób z Opolszczyzny zgłasza się po świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych Do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad 7600 wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. 2,5 tysiące formularzy rozpatrzono pozytywnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »