Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-25, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Rządowe pieniądze na drogi lokalne trafiły do ośmiu samorządów regionu. To prawie 36 milionów złotych

Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Prawie 36 milionów złotych dotacji na realizację 10 inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych trafiło dziś (25.09) do sześciu gmin i dwóch powiatów Opolszczyzny.
Podpisanie umów o przekazanie pieniędzy odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Nysie. Reprezentująca władze centralne wicewojewoda opolski Violetta Porowska zwracała uwagę na znaczenie inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki rządowym pieniądzom.

- Często to były takie małe osiedlowe albo takie małe wiejskie uliczki, o których, wydawałoby się, że nikt nie pamiętał. Ale przecież tam ludzie mieszkają, po nich jeżdżą ludzie, po nich chodzą ludzie, więc musimy o nie dbać, musimy je remontować, musimy je czynić komfortowymi i musimy je czynić tez bezpiecznymi - wskazuje.

Najwięcej, bo ponad 17 milionów złotych trafiło do Nysy. Jak mówi burmistrz Kordian Kolbiarz, dzięki pomocy z budżetu państwa, gmina zwiększy potencjał terenów inwestycyjnych.

- Kwota rekordowa. W całości te pieniądze wykorzystamy na budowę dróg wraz z uzbrojeniem na terenie naszej podstrefy ekonomicznej, czyli tego ogromnego obszaru, który jest ukierunkowany pod inwestycje firm, które wejdą do nas z pomysłem na tworzenie własnych zakładów pracy, własnych fabryk i tworzenie miejsc pracy. To jest dla nas najważniejsza sprawa - zapewnia.

Prawie 11-milionowe wsparcie otrzymał natomiast powiat nyski. Jak zapowiada wicestarosta Jacek Chwalenia, samorząd zrealizuje dzięki temu dwie ważne inwestycje.

- Konradowa - Wyszków i Goświnowice razem z rondem już takim słynnym, do samych gruntów. To są te dwie drogi, które zostały uznane przez pana premiera i dzisiaj przez panią wojewodę za konieczne do dofinansowania - wyjaśnia.

Niemal 3 miliony złotych pozwolą z kolei na dokończenie remontu ważnej drogi powiatowej w Brzegu. Jak mówi starosta Jacek Monkiewicz, poziom wsparcia tej inwestycji jest bardzo korzystny dla budżetu powiatu.

- Wyjątkowa chwila, bo po raz pierwszy dofinansowanie jest na poziomie 70 procent, a to cieszy. Będziemy realizować drugi etap ulicy Chrobrego. W najbliższych dniach rozstrzygamy przetarg, także jeszcze w tym roku rozpoczniemy ten drugi etap - dodaje.

Ponadto pieniądze trafiły także do gmin: Brzeg, Grodków, Paczków i Korfantów. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych, we wrześniu na Opolszczyznę trafi łącznie 57 milionów złotych. Docelowo nasz region ma otrzymać na ten cel ćwierć miliarda złotych.
Violetta Porowska
Kordian Kolbiarz
Jacek Chwalenia
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 06:00 Targowisko miejskie w Strzelcach Opolskich działa na ograniczonych zasadach. Obchody dni miasta na razie odwołane W związku z pandemią koronawirusa nie odbędą się tegoroczne Dni Ziemi Strzeleckiej. Decyzję o tym, żeby obchody przełożyć i zorganizować imprezę o innym charakterze… » więcej 2020-03-29, godz. 20:45 Raport dnia: 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. W Polsce zmarły dziś cztery osoby Niedziela (29.03) przyniosła na Opolszczyźnie 12 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak informowały służby wojewody opolskiego, wśród zakażonych… » więcej 2020-03-29, godz. 20:40 Powrót z Niemiec i Austrii przez Czechy będzie niemożliwy. 30 marca Czesi zamykają granice Od jutra (30.03) granice niemiecko-czeska i austriacko-czeska pozostają zamknięte dla indywidualnych przejazdów tranzytowych w celu powrotu do Polski. To oznacza… » więcej 2020-03-29, godz. 20:33 Potrącenie pieszego w miejscowości Zawadzkie Około godziny 20:00 na ulicy Opolskiej w Zawadzkiem kierowca samochodu osobowego potrącił mężczyznę, następnie pojazd uderzył w budynek. » więcej 2020-03-29, godz. 18:30 Jedzenie Zamiast Bomb w Opolu nie przestaje działać. "Robimy swoje, w czasie pandemii potrzeba jest jeszcze większa" Społecznicy zrzeszeni wokół akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb' w Opolu zwykle inicjatywę przygotowywania posiłków dla potrzebujących zawieszali z pierwszym dniem wiosny… » więcej 2020-03-29, godz. 16:00 W pracowniach krawieckich Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu powstają maseczki dla opolskich szpitali Pracownicy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu włączyli się w ogólnopolską akcję szycia maseczek ochronnych dla służby zdrowia. W pracowni krawieckiej powstają… » więcej 2020-03-29, godz. 16:00 Przepisy o finansach publicznych należy dostosować do zagrożeń ekonomicznych wywołanych koronawirusem List otwarty do premiera Matusza Morawieckiego skierował burmistrz Prudnika. Jego zdaniem pandemia koronawirusa uderzając w firmy wpłynie też na finanse gminy, co… » więcej 2020-03-29, godz. 15:15 Pożar zabudowań gospodarczych w Zielęcicach w gminie Skarbimierz 6 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego przy jednej z posesji w miejscowości Zielęcice w powiecie brzeskim. » więcej 2020-03-29, godz. 14:00 IMGW ostrzega przed przymrozkami oraz oblodzeniem dróg i chodników Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wydały ostrzeżenie pierwszego stopnia… » więcej 2020-03-29, godz. 13:00 Zmieni się przebieg DK 45 w Opolu. Obwodnica Piastowska będzie drogą krajową Obwodnica Piastowska w Opolu ma wejść do kategorii dróg krajowych. Kilkukilometrowa trasa, która łączy obwodnicę Północną z ulicą Niemodlińską, jest aktualnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »