Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-25, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Rządowe pieniądze na drogi lokalne trafiły do ośmiu samorządów regionu. To prawie 36 milionów złotych

Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Podpisanie umów na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych [fot. Daniel Klimczak]
Prawie 36 milionów złotych dotacji na realizację 10 inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych trafiło dziś (25.09) do sześciu gmin i dwóch powiatów Opolszczyzny.
Podpisanie umów o przekazanie pieniędzy odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Nysie. Reprezentująca władze centralne wicewojewoda opolski Violetta Porowska zwracała uwagę na znaczenie inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki rządowym pieniądzom.

- Często to były takie małe osiedlowe albo takie małe wiejskie uliczki, o których, wydawałoby się, że nikt nie pamiętał. Ale przecież tam ludzie mieszkają, po nich jeżdżą ludzie, po nich chodzą ludzie, więc musimy o nie dbać, musimy je remontować, musimy je czynić komfortowymi i musimy je czynić tez bezpiecznymi - wskazuje.

Najwięcej, bo ponad 17 milionów złotych trafiło do Nysy. Jak mówi burmistrz Kordian Kolbiarz, dzięki pomocy z budżetu państwa, gmina zwiększy potencjał terenów inwestycyjnych.

- Kwota rekordowa. W całości te pieniądze wykorzystamy na budowę dróg wraz z uzbrojeniem na terenie naszej podstrefy ekonomicznej, czyli tego ogromnego obszaru, który jest ukierunkowany pod inwestycje firm, które wejdą do nas z pomysłem na tworzenie własnych zakładów pracy, własnych fabryk i tworzenie miejsc pracy. To jest dla nas najważniejsza sprawa - zapewnia.

Prawie 11-milionowe wsparcie otrzymał natomiast powiat nyski. Jak zapowiada wicestarosta Jacek Chwalenia, samorząd zrealizuje dzięki temu dwie ważne inwestycje.

- Konradowa - Wyszków i Goświnowice razem z rondem już takim słynnym, do samych gruntów. To są te dwie drogi, które zostały uznane przez pana premiera i dzisiaj przez panią wojewodę za konieczne do dofinansowania - wyjaśnia.

Niemal 3 miliony złotych pozwolą z kolei na dokończenie remontu ważnej drogi powiatowej w Brzegu. Jak mówi starosta Jacek Monkiewicz, poziom wsparcia tej inwestycji jest bardzo korzystny dla budżetu powiatu.

- Wyjątkowa chwila, bo po raz pierwszy dofinansowanie jest na poziomie 70 procent, a to cieszy. Będziemy realizować drugi etap ulicy Chrobrego. W najbliższych dniach rozstrzygamy przetarg, także jeszcze w tym roku rozpoczniemy ten drugi etap - dodaje.

Ponadto pieniądze trafiły także do gmin: Brzeg, Grodków, Paczków i Korfantów. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych, we wrześniu na Opolszczyznę trafi łącznie 57 milionów złotych. Docelowo nasz region ma otrzymać na ten cel ćwierć miliarda złotych.
Violetta Porowska
Kordian Kolbiarz
Jacek Chwalenia
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej 2019-11-13, godz. 15:15 Oleska w Opolu będzie przejezdna, ale... nie do końca Będzie przejezdna, jednak w części - ślepa. Od piątku (15.11) zmieni się organizacja ruchu na ul. Oleskiej w Opolu. Zakończy się oficjalnie remont ulicy od strony… » więcej 2019-11-13, godz. 14:45 W Kędzierzynie-Koźlu sadzą drzewa wysokie na 6 metrów Tych sadzonek nie można nazwać małymi - mają od 6 do 8 metrów wysokości. Te największe, dostępne w szkółkach drzewa, sadzone są właśnie wzdłuż wyremontowanej niedawno… » więcej 2019-11-13, godz. 14:15 Mieszkańcy Czarnowąs w czwartek i piątek będą mieli zimne kaloryfery Jutro (14.11) od godziny 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie ciepła do odbiorców w Opolu-Czarnowąsach, mieszkań przy ulicach: Zamoyskiego, Jaśminowej, Dolnej, Nowe… » więcej 2019-11-13, godz. 13:00 Policja poszukuje Tomasza Cielebana. Mężczyzna nie stawił się do zakładu karnego Opolska policja poszukuje na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Okręgowy w Katowicach Tomasza Cielebana. 47-latek został skazany na karę więzienia za… » więcej 2019-11-13, godz. 13:00 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 12:30 Bartosz Maziarz z UO komentuje posiedzenia sejmu i senatu: "Senat nie jest we władaniu opozycji" - Pierwsze posiedzenie sejmu i senatu - bez zaskoczeń. Mieliśmy chleb i igrzyska, działo się - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Maziarz, politolog… » więcej 2019-11-13, godz. 11:19 "Spragniony" 48-latek szukał pieniędzy z pomocą... noża. Grozi mu 12 lat więzienia Przyłożył nóż do twarzy ofiary i zażądał telefonu oraz pieniędzy. Taki prawdopodobny przebieg miał napad, którego dopuścił się 5 listopada w Ozimku 48-latek. Zaatakował… » więcej 2019-11-13, godz. 11:15 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii zadba o dietę swoich pacjentek Dla kobiet w ciąży i po porodzie w trakcie hospitalizacji w jadłospisie należy uwzględnić pięć posiłków dziennie. Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i… » więcej 2019-11-13, godz. 11:00 Bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych od piątku (15.11) zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych posiadających siedzibę w Opolu na bezpłatne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »