Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-23, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzeska policja przestrzega seniorów przed oszustami. "Złodzieje stosują nowe metody"

Brzeska policja i miejscowy PCPR zorganizowali spotkanie informacyjne dla seniorów [fot. Daniel Klimczak]
Brzeska policja i miejscowy PCPR zorganizowali spotkanie informacyjne dla seniorów [fot. Daniel Klimczak]
Brzeska policja i miejscowy PCPR zorganizowali spotkanie informacyjne dla seniorów [fot. Daniel Klimczak]
Brzeska policja i miejscowy PCPR zorganizowali spotkanie informacyjne dla seniorów [fot. Daniel Klimczak]
Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu, a także miejscowej policji, spotkali się dziś (23.09) z seniorami. Słuchając o metodach, którymi na co dzień posługują się oszuści, uczestnicy mogli przypomnieć sobie, że nie zawsze warto ufać nieznajomym.
Mimo apeli o czujność starsi ludzie wciąż padają ofiarami złodziei. Ostatnia zgłoszona brzeskim funkcjonariuszom sprawa kradzieży metodą "na wnuczka" dotyczyła wyłudzenia 45 tysięcy złotych.

Jak zauważa mł. asp. Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, metody działania oszustów wciąż się jednak zmieniają. - Zdarzają się cały czas usiłowania oszustw czy też oszustwa na pracownika zakładu energetycznego, gazowni, czy pracownika urzędu skarbowego. Najprostszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności przedstawionych historii jest zadzwonienie czy skontaktowanie się z kimś bliskim. Najlepiej zapytać się, czy faktycznie ta osoba potrzebuje od nas pilnej pomocy - radzi.

Obecni na spotkaniu seniorzy zgodnie przyznają, że warto brać udział w tego typu pogadankach. Panią Zofię z Brzegu do udziału zachęcił fakt, że sama padła ofiarą oszusta. Choć stracona przez nią kwota nie była duża to, jak mówi, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by nie dać się ponownie nabrać.

- Ktoś mi powiedział, że rozprowadzają czujniki do gazów. Bezwiednie mąż go wpuścił. Papierkowo wypełnił wszystko. Trzeba było na początku część zapłacić, no więc "stówkę" dostał, a reszta miała przyjść pocztą. Czujnika nie ma do dzisiaj - wyjaśnia.

Oprócz stolicy powiatu, brzeska policja organizuje podobne spotkania między innymi w Grodkowie czy Lewinie Brzeskim. Oszustwa, o których mowa to spory problem polskich seniorów. Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku stracili oni w ten sposób łącznie ponad 60 milionów złotych.
mł. asp. Patrycja Kaszuba
pani Zofia

Wiadomości z regionu

2019-11-21, godz. 21:45 Niebezpieczny wieczór na opolskich drogach. Śmiertelny wypadek koło Praszki Na drodze krajowej nr 45 miejscowości Kowale samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Do tego zdarzenia doszło po godzinie 21. To jest odcinek między Praszką… » więcej 2019-11-21, godz. 21:00 Na Politechnice Opolskiej gotowali studenci z całego świata. Bariera językowa nie stanowiła problemu Międzynarodowy Dzień Gotowania na Politechnice Opolskiej. Dział współpracy międzynarodowej wraz z Instytutem Konfucjusza zorganizował smaczny wieczór. Studenci… » więcej 2019-11-21, godz. 20:00 Nyski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ma 15 lat. "Z cukrzycą da się żyć, tylko trzeba wiedzieć jak" Nyscy diabetycy świętowali dziś (21.11) 15-lecie istnienia zrzeszającej ich organizacji. Podczas gali w miejscowym muzeum nie brakowało wspomnień, wzruszeń, a… » więcej 2019-11-21, godz. 19:45 Opole będzie miało autobusy elektryczne Ratusz zakupi elektryczne autobusy dla Opola. Urząd miasta wygrał konkurs ogólnopolski, dzięki któremu Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało 14 milionów… » więcej 2019-11-21, godz. 19:00 Do trzech razy sztuka? Skarbimierz-Osiedle zapowiada kolejne podejście do walki o prawa miejskie Skarbimierz-Osiedle nie rezygnuje ze starań o prawa miejskie. Władze gminy ponownie zachęcają mieszkańców do wypełniania ankiet, w których mogą oni określić, jaki… » więcej 2019-11-21, godz. 18:45 Trzy nowe wozy dla strażaków z gminy Walce W tym roku strażacy z gminy Walce wzbogacili się o trzy nowe samochody. Nie wszystkie są firmowo nowe, ale i tak druhowie są z nich zadowoleni, bo wymieniły wysłużone… » więcej 2019-11-21, godz. 18:00 Na co dzień pomagają innym, dzisiaj mają święto. W Opolu zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Pracownicy socjalni mają dziś (21.11) swoje święto. W Opolu szczególny dzień dla wszystkich pracowników służb społecznych połączono z 20-leciem Regionalnego Ośrodka… » więcej 2019-11-21, godz. 16:54 Policjanci poszukują świadków wypadku Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku drogowego z 12 listopada. Do zdarzenia doszło na ulicy Wrocławskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Niemodlińską. » więcej 2019-11-21, godz. 16:45 Ostatnia droga Jana Labusa. W pożegnaniu burmistrza Ozimka wzięły udział setki osób Ozimek pożegnał Jana Labusa. W ostatniej drodze zmarłemu w niedzielę (17.11) burmistrzowi towarzyszyli współpracownicy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych… » więcej 2019-11-21, godz. 16:45 Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Przecięcia wstęgi nie było. "Wybudowaliśmy coś na kształt obwodnicy..… Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Zakończono przebudowę drogi między Białą a Prudnikiem. Za blisko 30 mln złotych wymieniono 4 kilometry nawierzchni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »