Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-18, 12:15 Autor: Witold Wośtak

Powraca kampanijny temat likwidacji województwa opolskiego. Poseł Kostuś bije na alarm, a Kowalski uspokaja

Tomasz Kostuś [fot. Witold Wośtak]
Tomasz Kostuś [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski [fot. Witold Wośtak]
"Integralność oraz istnienie województwa opolskiego jest zagrożona" - na konferencji prasowej przekonywał o tym poseł Tomasz Kostuś.
Kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmu wrócił do tematu po wczorajszej (17.09) konferencji częstochowskich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z udziałem Stanisława Karczewskiego, marszałka senatu. Politycy zapewniali, że odtworzenie województwa częstochowskiego jest częścią programu PiS.

- Nie da się tego zrobić bez korekty granic województw ościennych - zaznacza Kostuś, mając na myśli między innymi powiat oleski.

- Chyba, że ktoś, mówię tu o liderach dobrej zmiany, zapewni o braku planów konsultacji w województwie opolskim i że nie było, nie ma i nie będzie planów korekty granic naszego województwa. Jeżeli taka potwierdzona deklaracja padnie z poziomu Warszawy, a nie Opola, wtedy wycofam się z narracji bicia w dzwon alarmowy.

Kostuś przekonuje o hipokryzji i manipulacji m.in. Janusza Kowalskiego, kandydata PiS na posła. - Oni mówili, że nie ma tematu korekty granic opolskiego, a podobne argumenty są "z tylnej części ciała" - dodaje.

- Mało tego, pan Janusz Kowalski mówił, że województwu opolskiemu grozi likwidacja, bo jest źle zarządzane. Przypominam, że nasz region jest najwyżej sytuowany w rankingu 16 województw. Rodzi się więc pytanie, czy ta narracja polityczna nie jest próbą przygotowania alibi do likwidacji naszego województwa. Stawiam takie pytanie publiczne.

Janusz Kowalski odpowiada, że województwo opolskie jest zarządzane fatalnie, a nie tylko źle. - Nie ma zagrożenia likwidacji opolskiego ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy - podkreśla.

- Zdecydowanie istnieje zagrożenie likwidacji województwa opolskiego za kilkanaście lat z powodu wyludnienia. Platforma Obywatelska, fatalnie rządząca województwem, nie reaguje na strategiczne zagrożenie depopulacją. Rekomendowałbym posłowi Kostusiowi pouczanie partyjnych kolegów z Zarządu Województwa Opolskiego, aby wzięli się wreszcie do roboty.

Poseł Kostuś podał też w wątpliwość, dlaczego województwo opolskie nie ma regionalnego dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nazwał to ścieżką do likwidacji województwa.
Tomasz Kostuś 1
Tomasz Kostuś 2
Tomasz Kostuś 3

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***