Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-13, 18:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Masz psa? Pamiętaj o zaszczepieniu pupila. Brak szczepień może sporo kosztować

Szczepienie psów [fot.zpazurem.pl]
Szczepienie psów [fot.zpazurem.pl]
Inspekcja Weterynaryjna w Opolu
Inspekcja Weterynaryjna w Opolu
Straż Miejska
Straż Miejska
Do 5 tysięcy złotych wynosi kara grzywny dla właścicieli czworonogów za brak aktualnych szczepień.
około 50 procent psów mieszkających na Opolszczyźnie nie jest zaszczepionych. Największe skupiska takich zwierząt są wciąż na wsiach - tak wynika z danych zebranych przez Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny. Tymczasem za brak aktualnych szczepień właścicielom czworonogów grozi kara finansowa. - To nawet 5 tysięcy złotych - mówi Waldemar Włodara z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego.

- Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, gdzie w jednym z artykułów jest zapis, że psy powyżej trzech miesięcy życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu, ochronnemu szczepieniu przeciw wściekliźnie, które są potem powtarzane w okresie co 12 miesięcy.

Zarówno straż miejska, jak i policja mają prawo w każdym momencie poprosić właściciela psa o okazanie książeczki szczepień.

- Straż miejska może w sumie w każdej chwili kontrolować czy właściciel psa poddał go obowiązkowemu szczepieniu. Najczęściej jest to realizowane wtedy, kiedy dokonujemy takiej kontroli, że jest podejrzenie, ze doszło do jakiegoś zdarzenia, czyli pogryzienia, jakiegoś ataku psa, to wtedy, już z urzędu zawsze to sprawdzamy czy jest ten obowiązek wypełniony – mówi Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu

W 2017 roku opolska straż miejska wystawiła właścicielom niezaszczepionych czworonogów trzy mandaty, w poprzednim roku tylko jeden, a w 2019 na razie żadnego.
Waldemar Włodara
Beata Szpakowska

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 14:30 Narzekają na smog i chcą odszkodowania. Więźniowie pozywają gminę. "Niektórzy lubią pisać" Osadzeni z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich skarżą się na smog i pozywają gminę. Zdaniem dwóch więźniów podczas godzinnych spacerów zła jakoś powietrza… » więcej 2019-12-12, godz. 13:15 Mężczyzna próbował obrabować bank w Czarnowąsach, ale uciekł bez pieniędzy. Poszukuje go policja Nieudana próba napadu na bank w Opolu-Czarnowąsach. Napastnik został spłoszony i uciekł. » więcej 2019-12-12, godz. 12:45 Prawie 2 tysiące przedszkolaków z powiatu nyskiego nauczyło się, jak nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA] Prawie 2 tysiące maluchów z 68 placówek powiatu nyskiego wzięło udział w trwającej od września akcji 'Przedszkolak ratuje'. Podczas spotkań z policją, strażą pożarną… » więcej 2019-12-12, godz. 11:00 Kolejna szkoła z Opola dostała sprzęt w akcji urzędu marszałkowskiego "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery" Sprzęt w ramach akcji 'Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery' trafił do Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 w Opolu. » więcej 2019-12-12, godz. 09:56 Pociągi jeżdżą normalnie. Badanie przyczyn wczorajszej awarii na dworcu w Opolu trwa - Ruch pociągów na dworcu kolejowym w Opolu odbywa się bez problemów - informuje Ireneusz Cieślik z Przewozów Regionalnych. Do późnych godzin wieczornych trwała… » więcej 2019-12-12, godz. 09:15 Supermarkety rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, cierpią na tym hodowcy Po apelach organizacji ekologicznych, większość marketów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia, mimo, że prawo taką sprzedaż dopuszcza i określa zasady transportu… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Kędzierzynie-Koźlu będzie bezpieczniej na dwóch przejściach dla pieszych Dwa kolejne inteligentne przejścia dla pieszych powstaną w Kędzierzynie-Koźlu w bliskim sąsiedztwie szkół podstawowych. W trosce o poprawę bezpieczeństwa pieszych… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Paczkowie już po raz 6. odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. To także okazja do wsparcia Polaków mieszkających na … Mieszkańcy Paczkowa wspierają Polaków na Wschodzie. Miasto dołączyło do organizowanej przez Radio Opole akcji, w ramach której dary trafią przed Bożym Narodzeniem… » więcej 2019-12-12, godz. 05:00 Opole: czy i kiedy wejdzie w życie uchwała o przyjmowaniu do żłobków zaszczepionych dzieci? Wojewoda znalazł uchybienia Przyjęta przez opolskich radnych uchwała może nie wejść w życie od stycznia 2020 roku. Na możliwe opóźnienie wskazywał na antenie Radia Opole opolski radny niezależny… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »