Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 17:18 Autor: Daniel Klimczak

Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe. "Dziękujemy mu, że ma nad nami opiekę" [ZDJĘCIA]

Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
W Jasienicy Dolnej odbyły się dziś (08.09) uroczystości upamiętniające zmarłego 78 lat temu św. Maksymiliana Kolbe.
Ziemia łambinowicka to miejsce, w którym pamięć o męczenniku jest szczególnie żywa. Na początku II wojny światowej zakonnik trafił do znajdującego się nieopodal Stalagu VIIB/344 Lamsdorf.

- Tutaj mówimy, ze jesteśmy wszyscy tak mocno przywiązani do Maksymiliana Kolbego, jest naszym symbolem i jest osobą, która po prostu potrafiła przemóc wszystko. Bardzo mu dziękujemy, że ma troszkę opiekę nad nami, szczególnie dzisiaj, kiedy tyle zła dzieje się wśród narodu, kiedy ludzie się nienawidzą - mówi Janina Ziemnik, prezes Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga, jedna z organizatorek wydarzenia.

Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń. Najważniejsze z nich, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, trafił do Janiny Ziemnik. Odznaczenie w imieniu głowy państwa wręczył Mariusz Nieckarz, dyrektor biura wojewody opolskiego.

- Pani Janina jest kombatantem, ale przede wszystkim, podczas II wojny światowej, jako czteroletnia dziewczynka, przebywała też w niemieckim obozie koncentracyjnym. Myślę, że tych zasług jest bardzo dużo, dla których pan Prezydent zdecydował się na przyznanie tego medalu - wyjaśnia.

Maksymilian Maria Kolbe po opuszczeniu obozu Lamsdorf trafił do Gębic, a następnie do Ostrzeszowa. W grudniu został zwolniony z obozu i powrócił do Niepokalanowa, w którym kontynuował działalność kapłańską. Ponownie aresztowany w lutym 1941 roku, trafił początkowo na Pawiak, skąd w maju przeniesiono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie dobrowolnie oddał życie za jednego ze skazanych na śmierć współwięźniów.

Za swoją postawę, w październiku 1982 roku, Maksymilian Kolbe został ogłoszony świętym.

Uroczystości w Jasienicy Dolnej Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Janina Ziemnik
Mariusz Nieckarz

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej 2019-09-19, godz. 15:00 Opole: w weekend 20. Jarmark Franciszkański. Gwiazdą będą Skaldowie W sobotę (21.09) w Opolu rozpocznie się Jarmark Franciszkański. Wydarzenie odbędzie się po raz 20. W centrum miasta stanie kilkadziesiąt straganów oraz 2 scen ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:30 3 miesiące aresztu dla pijanego kierowcy, który miał potrącić rowerzystę w Wachowicach i uciec z miejsca zdarzenia Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który miał śmiertelnie potrącić rowerzystę na drodze wojewódzkiej 901 w Wachowicach (gmina Olesno). Do tragicznego zdarz ... » więcej 2019-09-19, godz. 13:00 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Opolscy policjanci mogą starać się o dołączenie do oddziału kontrterrorystów Selekcję dla nowych funkcjonariuszy prowadzi Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu. Od kwietnia tego roku kontrterroryści stanowią osobny ... » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Kłosowski: województwo opolskie bez zmiany granic Poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski zapewnił, że żaden powiat nie zostanie oderwany od województwa opolskiego. » więcej 2019-09-19, godz. 10:56 W październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, na ukończeniu jest zbiornik w Raciborzu - Zakończyliśmy proces negocjacji jeśli chodzi o montaż finansowy budowy polderu Żelazna - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Przemysław Daca, pre ... » więcej 2019-09-19, godz. 10:30 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozszerzyło diagnostykę leczenia niepłodności o doda ... Ponad 100 dodatkowych badań diagnostycznych w leczeniu niepłodności w ramach programu kompleksowej opieki zdrowia prokreacyjnego oferuje Kliniczne Centrum Gin ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »