Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-08, 17:18 Autor: Daniel Klimczak

Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe. "Dziękujemy mu, że ma nad nami opiekę" [ZDJĘCIA]

Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
Jasienica Dolna ponownie upamiętniła św. Maksymiliana Kolbe [fot. Daniel Klimczak]
W Jasienicy Dolnej odbyły się dziś (08.09) uroczystości upamiętniające zmarłego 78 lat temu św. Maksymiliana Kolbe.
Ziemia łambinowicka to miejsce, w którym pamięć o męczenniku jest szczególnie żywa. Na początku II wojny światowej zakonnik trafił do znajdującego się nieopodal Stalagu VIIB/344 Lamsdorf.

- Tutaj mówimy, ze jesteśmy wszyscy tak mocno przywiązani do Maksymiliana Kolbego, jest naszym symbolem i jest osobą, która po prostu potrafiła przemóc wszystko. Bardzo mu dziękujemy, że ma troszkę opiekę nad nami, szczególnie dzisiaj, kiedy tyle zła dzieje się wśród narodu, kiedy ludzie się nienawidzą - mówi Janina Ziemnik, prezes Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga, jedna z organizatorek wydarzenia.

Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń. Najważniejsze z nich, Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, trafił do Janiny Ziemnik. Odznaczenie w imieniu głowy państwa wręczył Mariusz Nieckarz, dyrektor biura wojewody opolskiego.

- Pani Janina jest kombatantem, ale przede wszystkim, podczas II wojny światowej, jako czteroletnia dziewczynka, przebywała też w niemieckim obozie koncentracyjnym. Myślę, że tych zasług jest bardzo dużo, dla których pan Prezydent zdecydował się na przyznanie tego medalu - wyjaśnia.

Maksymilian Maria Kolbe po opuszczeniu obozu Lamsdorf trafił do Gębic, a następnie do Ostrzeszowa. W grudniu został zwolniony z obozu i powrócił do Niepokalanowa, w którym kontynuował działalność kapłańską. Ponownie aresztowany w lutym 1941 roku, trafił początkowo na Pawiak, skąd w maju przeniesiono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie dobrowolnie oddał życie za jednego ze skazanych na śmierć współwięźniów.

Za swoją postawę, w październiku 1982 roku, Maksymilian Kolbe został ogłoszony świętym.

Uroczystości w Jasienicy Dolnej Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Janina Ziemnik
Mariusz Nieckarz

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-24, godz. 18:30 Liceum z Opola przez co najmniej dwa dni ma wyłącznie zdalny tryb nauki. 3 uczniów z koronawirusem, a klasy mieszają… Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu do nauczania w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać… » więcej 2020-09-24, godz. 18:15 Sukces kardiologów USK w Opolu. Tak złożonego zabiegu nie przeprowadzono dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na… Bez znieczulenia i otwierania klatki piersiowej zespół kardiologów i anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził wyjątkowo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:30 Policjant interweniuje nie tylko na służbie. Kędzierzyńsko-kozielski funkcjonariusz zatrzymał pijanego kierowcę w… Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę z Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2020-09-24, godz. 16:08 Większość osób z Przedszkola nr 2 w Głubczycach przebadana - są wyniki Do 45 wzrosła liczba osób zakażonych w ognisku koronawirusa przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach - to najnowsze statystyki sanepidu (na dzień 24.09). Wśród… » więcej 2020-09-24, godz. 16:05 Powiat głubczycki w strefie czerwonej, a powiat brzeski w żółtej. Od soboty zostaną tam wprowadzone dodatkowe obo… Dwa powiaty z naszego regionu znalazły się na mapie obostrzeń epidemicznych w kraju zaktualizowanej przez resort zdrowia. Jest to powiat głubczycki, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***