Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-07, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Wodzenie bera zainaugurowało 27. Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Inscenizacją tradycyjnego wodzenia bera zainaugurowano w Muzeum Wsi Opolskiej 27. Europejskie Dni Dziedzictwa. Od dziś przez dwa weekendy mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli skorzystać z aż 48 wydarzeń. Dla uczestników przygotowano inscenizacje, warsztaty, spacery, wystawy, czy turnieje. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Polski splot”, które ma być okazją do skupienia uwagi nad tworzeniem niepodległego Państwa Polskiego i procesu scalania granic po latach zaborów.
- Oficjalnie możemy przekazać wiadomość, że zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, kroszonka i opolski wzór na porcelanie zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Dla regionu jest to o tyle ważne, że to są pierwsze wpisy pochodzące ze Śląska Opolskiego. Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do tego, aby pochwalić się tym, co różne instytucje, stowarzyszenia, osoby prywatne, organizacje chcą pokazać. A chcą pokazać to, co najważniejsze w ich otoczeniu, ale również mogą pokazać swoje zasoby w taki niecodzienny sposób.

- Te tradycje chcemy kultywować i temu służą Europejskie Dni Dziedzictwa, żeby przypominać, jak piękną, barwną, czasami trudną, skomplikowaną historię Śląsk Opolski ma. Więc ten trudny "Polski Splot" krzyżujący się z nici i osnowy i wątku pokazuje, że tkanina może wyjść piękna - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można zwiedzić m.in. gmach Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, czy Izbę Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich.

Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Wojewódzka inauguracja EDD

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »