Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 18:15 Autor: Daniel Klimczak

Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki. "O wielu podobnych sytuacjach ratownicy nie mówią"

Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Załoga brzeskiej karetki pogotowia zaatakowana przez agresywnego pacjenta. Mężczyzna pod wpływem alkoholu ubliżał ratownikom medycznym, a także uszkodził ambulans.
Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek (11.07), kiedy to ratownicy wyjechali do pacjenta z urazem nogi. Jak zauważa koordynator działań ratowniczych w Brzeskim Centrum Medycznym Mariusz Baran, to nie pierwszy podobny przypadek na terenie powiatu.

- Mężczyzna, któremu miano udzielić pomocy, z niezrozumiałych dla nas powodów, na widok karetki wpadł w agresje i zaczął ją najpierw okładać pięściami, doprowadzając do uszkodzenia karoserii. Następnie chciał w sposób fizyczny zaszkodzić moim ratownikom, oczywiście używając przy tym wulgarnych słów - wyjaśnia.

Ostatecznie, 36-letni agresor trafił na SOR w asyście policji. W jego organizmie znajdowało się około 2 promili alkoholu. Jak mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy, 36-latek nie uspokoił się nawet wtedy, gdy na miejscu pojawili się funkcjonariusze.

- Znieważył on ratowników i policjantów. Za to przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia, natomiast mężczyzna uszkodził także ambulans. Tutaj, za zniszczenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - tłumaczy.

W naszym województwie do podobnych zdarzeń nie dochodzi zbyt często, choć jak zauważa Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, rzeczywista skala zjawiska może być znacznie większa niż się wydaje.

- O ile pewne sytuacje są nagłaśniane, to tyle też sytuacji dużo umyka, ponieważ ratownicy medyczni nie chcą zgłaszać sytuacji, w których dochodzi do agresji słownej, jakichś gróźb, ponieważ trzeba chodzić do sądu, na przesłuchania - wskazuje.

Ratownicy zaznaczają, że nocne wyjazdy w okolice dyskotek czy wiejskich imprez najczęściej wiążą się z podwyższonym ryzykiem agresji ze strony pacjentów czy otoczenia. Jednym z rozwiązań zapobiegających tego typu zdarzeniom mogłaby być asysta policji podczas takich wyjazdów, co jednak nie jest łatwe do zorganizowania ze względu na często zbyt małą liczbę funkcjonariuszy.
Mariusz Baran
mł. asp. Patrycja Kaszuba
Ireneusz Szafraniec

Wiadomości z regionu

2019-07-21, godz. 22:42 Niedzielna Loża Radiowa: opolscy politycy rozmawiali o reformie edukacji i naborze do szkół Rekrutacja do szkół średnich i trudności związane z tegorocznym podwójnym naborem były głównymi tematami Niedzielnej (21.07) Loży Radiowej. » więcej 2019-07-21, godz. 20:46 Na zamku w Niemodlinie można było poczuć się jak na dawnej bitwie. Rekonstruktorzy zaprezentowali kunszt średniowieczn ... Średniowieczni rycerze i władcy opanowali dziś (21.07) zamek w Niemodlinie. Podczas pierwszej edycji turnieju rycerskiego można było zapoznać się z dawnym uzb ... » więcej 2019-07-21, godz. 20:45 Za nami kolejna edycja Master Truck Show. Do Polskiej Nowej Wsi przyjechało blisko 1000 pojazdów Prawie 1000 pojazdów wzięło udział w tegorocznej, 15. edycji wystawy Master Truck, która, podobnie jak w poprzednich latach, odbyła się na lotnisku w Polskiej ... » więcej 2019-07-21, godz. 20:14 Intensywny deszcz w regionie Intensywne opady deszczy przeszły przez kilka powiatów naszego regionu. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odnotowała 25 interwencji związa ... » więcej 2019-07-21, godz. 20:13 Ciało mężczyzny wyłowiono ze zbiornika Malina w Opolu Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około 17:45 wpłynęło zgłoszenie o dryfującym na wodzie ciele. » więcej 2019-07-21, godz. 19:32 Ludzie i ich czworonożni przyjaciele rywalizowali w Turawie o tytuł Tura Agility. "To fajna zabawa i fajna przygoda" [ ... Na boisku w Turawie odbywają się dziś (21.07) zawody sprawnościowe psów o tytuł Tura Agility organizowane przez opolski oddział Związku Kynologicznego w Polsc ... » więcej 2019-07-21, godz. 15:14 Możliwe burze z gradem nad Opolszczyzną! Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega Według przewidywań IMGW Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu w naszym województwie mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami gradu. » więcej 2019-07-21, godz. 15:14 Opolanie chętnie czytają książki podczas wakacji Największą popularnością na wakacjach cieszą się kryminały - tacy autorzy, jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. » więcej 2019-07-21, godz. 12:33 Feeria barw na Jeziorze Nyskim. Jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody [ZDJĘCIA] Tuż przed godz.23.00 rozpoczęło się pirotechniczne widowisko nad Jeziorem Nyskim. Już po raz 10. w niebo wystrzeliły fajerwerki a tegoroczne pokazy były wyjąt ... » więcej 2019-07-21, godz. 10:00 Rycerze wracają na zamek w Niemodlinie. Dzisiaj (21.07) staną w szranki Nauka strzelania z łuku, warsztaty tańców dawnych, stanowiska edukacyjne i przede wszystkim walki. W niedzielę na zamku w Niemodlinie odbędzie się I Turniej R ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »