Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-12, 18:15 Autor: Daniel Klimczak

Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki. "O wielu podobnych sytuacjach ratownicy nie mówią"

Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Pijany mężczyzna zaatakował załogę brzeskiej karetki [fot. Daniel Klimczak]
Załoga brzeskiej karetki pogotowia zaatakowana przez agresywnego pacjenta. Mężczyzna pod wpływem alkoholu ubliżał ratownikom medycznym, a także uszkodził ambulans.
Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek (11.07), kiedy to ratownicy wyjechali do pacjenta z urazem nogi. Jak zauważa koordynator działań ratowniczych w Brzeskim Centrum Medycznym Mariusz Baran, to nie pierwszy podobny przypadek na terenie powiatu.

- Mężczyzna, któremu miano udzielić pomocy, z niezrozumiałych dla nas powodów, na widok karetki wpadł w agresje i zaczął ją najpierw okładać pięściami, doprowadzając do uszkodzenia karoserii. Następnie chciał w sposób fizyczny zaszkodzić moim ratownikom, oczywiście używając przy tym wulgarnych słów - wyjaśnia.

Ostatecznie, 36-letni agresor trafił na SOR w asyście policji. W jego organizmie znajdowało się około 2 promili alkoholu. Jak mówi mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy, 36-latek nie uspokoił się nawet wtedy, gdy na miejscu pojawili się funkcjonariusze.

- Znieważył on ratowników i policjantów. Za to przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia, natomiast mężczyzna uszkodził także ambulans. Tutaj, za zniszczenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - tłumaczy.

W naszym województwie do podobnych zdarzeń nie dochodzi zbyt często, choć jak zauważa Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, rzeczywista skala zjawiska może być znacznie większa niż się wydaje.

- O ile pewne sytuacje są nagłaśniane, to tyle też sytuacji dużo umyka, ponieważ ratownicy medyczni nie chcą zgłaszać sytuacji, w których dochodzi do agresji słownej, jakichś gróźb, ponieważ trzeba chodzić do sądu, na przesłuchania - wskazuje.

Ratownicy zaznaczają, że nocne wyjazdy w okolice dyskotek czy wiejskich imprez najczęściej wiążą się z podwyższonym ryzykiem agresji ze strony pacjentów czy otoczenia. Jednym z rozwiązań zapobiegających tego typu zdarzeniom mogłaby być asysta policji podczas takich wyjazdów, co jednak nie jest łatwe do zorganizowania ze względu na często zbyt małą liczbę funkcjonariuszy.
Mariusz Baran
mł. asp. Patrycja Kaszuba
Ireneusz Szafraniec

Wiadomości z regionu

2020-01-28, godz. 09:15 Kluczborskie Plastry Miodu będą połączone z Karnawałowym Balem Charytatywnym. Dochód dla dwójki dzieci Ruszyły zapisy na Karnawałowy Bal Charytatywny w Kluczborku. Impreza jest połączona z galą wręczenia Plastrów Miodu, czyli corocznych nagród starosty. » więcej 2020-01-28, godz. 07:15 Kolejny etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Wkrótce drogowcy zamkną ulicę Kolejową Szykują się kolejne utrudnienia dla kierowców w centrum Nysy. Niebawem wyłączona z ruchu zostanie ulica Kolejowa. » więcej 2020-01-27, godz. 20:40 Prudnik: zlikwidują szkoły, bo nie mają uczniów oraz nauczycieli Z zamiarem likwidacji trzech szkół średnich w Prudniku wystąpi tamtejsze starostwo. Nie ucierpią na tym uczniowie oraz nauczyciele. Placówki te od kilkunastu lat… » więcej 2020-01-27, godz. 20:07 "Konsolidacja UO i PMWSZ najbardziej pożądanym rozwiązaniem". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zachęca do połączenia… - Chcemy ustalić harmonogram działań dojścia do połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu - powiedziała Anna Budzanowska… » więcej 2020-01-27, godz. 20:00 Wiosną będzie zbyt mało wody w przyrodzie. Przyczyny? Brak śniegu, mało deszczu i wysoka temperatura - Wiosenny deficyt wody jest praktycznie pewny - tak ocenia obecną sytuację hydrologiczną dr Mariusz Głowacki z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu… » więcej 2020-01-27, godz. 17:34 Uwaga pacjenci! Opolski NFZ zmienia adres Opolski oddział NFZ - w nowej siedzibie. Fundusz przenosi się z ulicy Głogowskiej w Opolu do biurowca przy ulicy Ozimskiej 72a. Nie oznacza to jednak, że swoich… » więcej 2020-01-27, godz. 17:10 Zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Biegli uznali, że matka Aleksandra J. była poczytalna Miała zabić czwórkę swoich nowo narodzonych dzieci, biegli uznali, że była wtedy poczytalna. Trwa proces Aleksandry J. oskarżonej o zabójstwo noworodków. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-27, godz. 17:05 Przeżył piekło obozu Auschwitz-Birkenau. Grzegorz Tomaszewski uciekł z krematorium i przetrwał eksperymenty doktora Me… W Oświęcimiu trwają centralne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Biorą w nich udział… » więcej 2020-01-27, godz. 17:03 Opole ponownie będzie miało dwa kąpieliska w sezonie letnim. Będą poszerzone plaże i dodatkowe miejsca grillowe Bolko i Malina, podobnie jak ubiegłym roku, mają pełnić funkcję dwóch kąpielisk w Opolu w sezonie wakacyjnym. Silesia nadal będzie akwenem niedostępnym dla pływających… » więcej 2020-01-27, godz. 16:45 Pierwsze przypadki koronawirusa w Europie. Czy Opolanie powinni być zaniepokojeni? Koronawirus zabił w Chinach 80 osób, a liczba zakażonych rośnie. Czy w sytuacji otwartego ruchu turystycznego między Polską a Chinami i wymiany studentów nam również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »