Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-02, 18:01 Autor: Daniel Klimczak

Samorządowcy z powiatu nyskiego wypowiadają wojnę plastikowi. "Chcemy, aby urzędy dały przykład mieszkańcom"

Plastikowe butelki [fot. domena publiczna]
Plastikowe butelki [fot. domena publiczna]
- Powiat nyski może być wolny od plastiku - tak przekonuje Daniel Palimąka, powiatowy radny, który na ostatniej sesji złożył interpelację w sprawie wyeliminowania jednorazowych opakowań i sztućców przez starostwo i podległe mu jednostki.
Jak mówi - chodzi o to, żeby zmiany rozpoczęte przez instytucje stanowiły przykład dla mieszkańców.

- Stajemy się coraz bardziej zasypywani tym plastikiem. Można bez tego żyć. Kropla drąży skałę, a chcemy, abyśmy patrząc właśnie na urzędy i instytucje publiczne, mogli wyeliminować ten plastik maksymalnie i wskazać takie rozwiązania gospodarstwom domowym - wyjaśnia.

Do akcji przyłączyła się także gmina Pakosławice. Jak wskazuje sekretarz gminy Andrzej Rosa, to jeden z ważnych kroków na drodze do lepszej ochrony środowiska.

- Będziemy wyposażać się w takie duże zbiorniki pięcio-, dziesięciolitrowe na wymianę. Zacznijmy od plastików, potem od "kopciuchów", czyli ochrona środowiska w pełnym zakresie - apeluje.

Władze powiatu nie przekreślają pomysłu, choć, jak zauważa wicestarosta Jacek Chwalenia, całkowite wyeliminowanie plastiku będzie nie tylko trudne, ale też kosztowne.

- Będziemy się starać oczywiście, bo wiemy, że jest taka tendencja, ale powiedzmy szczerze, dzisiaj odchodzenie całkowicie od plastiku wcale nie jest tańsze. Może w jakiejś tam perspektywie będzie tańsze, natomiast dzisiaj, jak mielibyśmy wszystko przerzucić tylko na szkło, to będą naprawdę ogromne koszty - tłumaczy.

Jako kompromis mogący pomóc w znacznym ograniczeniu liczby tego typu odpadów, wicestarosta podaje wprowadzenie kaucji na plastikowe butelki, choć to wymagałoby podjęcia decyzji na wyższych szczeblach.

Pomysłodawcy akcji zapowiadają, że swoją wizją będą starali się zainteresować kolejne samorządy.
Daniel Palimąka
Andrzej Rosa
Jacek Chwalenia

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:30 WYBORY 2020: "Bez podziałów, wspólnie dla Polski". Obywatelski wiec poparcia dla Rafała Trzaskowskiego na zakończenie kampanii… Apel o pójście na wybory, głosowanie za demokracją, tolerancją i lepszą Polską wybrzmiały podczas obywatelskiego wiecu dla Rafała Trzaskowskiego na pl. Wolności… » więcej 2020-07-10, godz. 19:30 WYBORY 2020. Podsumowanie kampanii wyborczej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Posłanka Violetta Porowska oraz działacze Prawa i Sprawiedliwości z Kędzierzyna-Koźla podsumowali kampanię wyborczą przed 2 turą wyborów prezydenckich. Rozdano… » więcej 2020-07-10, godz. 19:20 Groźny wypadek z udziałem motocyklisty w Jełowej na DK 45 Na czas akcji ratunkowej kierowcy muszą się liczyć na tym odcinku drogi z utrudnieniami. To nie jedyne zdarzenie drogowe na opolskich drogach dzisiejszego pop… » więcej 2020-07-10, godz. 19:15 WYBORY 2020: Rafał Trzaskowski w Nysie przekonywał o konieczności zacierania podziałów i zapewniał, że będzie współpracować… Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski odwiedził dziś (10.07) Nysę. W czasie wiecu na placu przy ulicy Piastowskiej, polityk przekonywał do poparcia go przy… » więcej 2020-07-10, godz. 17:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 16:30 WYBORY 2020. "To wybory między Polską z Kartą Rodziny a Polską z Kartą LGBT". Przekonują o tym politycy Zjednoczonej P… 'Będziemy pracować na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy do ostatniej minuty kampanii wyborczej'. Przed halą Stegu Arena Opola zapewniali o tym politycy Zjednoczonej… » więcej 2020-07-10, godz. 15:55 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »