Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-02, 18:01 Autor: Daniel Klimczak

Samorządowcy z powiatu nyskiego wypowiadają wojnę plastikowi. "Chcemy, aby urzędy dały przykład mieszkańcom"

Plastikowe butelki [fot. domena publiczna]
Plastikowe butelki [fot. domena publiczna]
- Powiat nyski może być wolny od plastiku - tak przekonuje Daniel Palimąka, powiatowy radny, który na ostatniej sesji złożył interpelację w sprawie wyeliminowania jednorazowych opakowań i sztućców przez starostwo i podległe mu jednostki.
Jak mówi - chodzi o to, żeby zmiany rozpoczęte przez instytucje stanowiły przykład dla mieszkańców.

- Stajemy się coraz bardziej zasypywani tym plastikiem. Można bez tego żyć. Kropla drąży skałę, a chcemy, abyśmy patrząc właśnie na urzędy i instytucje publiczne, mogli wyeliminować ten plastik maksymalnie i wskazać takie rozwiązania gospodarstwom domowym - wyjaśnia.

Do akcji przyłączyła się także gmina Pakosławice. Jak wskazuje sekretarz gminy Andrzej Rosa, to jeden z ważnych kroków na drodze do lepszej ochrony środowiska.

- Będziemy wyposażać się w takie duże zbiorniki pięcio-, dziesięciolitrowe na wymianę. Zacznijmy od plastików, potem od "kopciuchów", czyli ochrona środowiska w pełnym zakresie - apeluje.

Władze powiatu nie przekreślają pomysłu, choć, jak zauważa wicestarosta Jacek Chwalenia, całkowite wyeliminowanie plastiku będzie nie tylko trudne, ale też kosztowne.

- Będziemy się starać oczywiście, bo wiemy, że jest taka tendencja, ale powiedzmy szczerze, dzisiaj odchodzenie całkowicie od plastiku wcale nie jest tańsze. Może w jakiejś tam perspektywie będzie tańsze, natomiast dzisiaj, jak mielibyśmy wszystko przerzucić tylko na szkło, to będą naprawdę ogromne koszty - tłumaczy.

Jako kompromis mogący pomóc w znacznym ograniczeniu liczby tego typu odpadów, wicestarosta podaje wprowadzenie kaucji na plastikowe butelki, choć to wymagałoby podjęcia decyzji na wyższych szczeblach.

Pomysłodawcy akcji zapowiadają, że swoją wizją będą starali się zainteresować kolejne samorządy.
Daniel Palimąka
Andrzej Rosa
Jacek Chwalenia

Wiadomości z regionu

2019-08-24, godz. 13:03 "Odkryj Opole". Opolanie ruszyli na spacer śladami księcia Władysława Opolczyka Słoneczna aura zachęciła opolan do aktywnego spędzenia sobotniego przedpołudnia. Mieszkańcy stolicy regionu kilkunastuosobową grupą wyruszyli ze Wzgórza Uniwe ... » więcej 2019-08-24, godz. 12:57 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej 2019-08-24, godz. 10:56 Nokta Festival. Pierwszy dzień za nami. O 18.00 koncert Władysława Komendarka [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień festiwalu NOKTA. Opolski teatr dramatyczny został opanowany przez muzykę elektroniczną, wizualizacje świetlne oraz gry retro. » więcej 2019-08-24, godz. 09:38 Aktywizują osoby bezrobotne. Centrum Re-Start, działające przy MOPR w Opolu prowadzi program reintegracji społeczno-za ... Pierwsza edycja tego unijnego programu już się zakończyła, kolejne w planach. Są wymierne efekty pomocy osobom, które mają problemy z odnalezieniem się na ryn ... » więcej 2019-08-24, godz. 07:41 Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i K ... » więcej 2019-08-23, godz. 21:15 W brzeskim szpitalu wznawia działalność Oddział Intensywnej Terapii W Brzeskim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowany Oddział Intensywnej Terapii. Zakupiono dodatkowe specjalistyczne łóżka i nowoczesny sprzęt. To ma sprawić, ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkal ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. "To wyznacznik naszej pracy" Ochotnicze Hufce Pracy nie tylko wspierają w procesie kształcenia, wychowania, czy integracji młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Stwarzają też warunk ... » więcej 2019-08-23, godz. 18:50 Mężczyzna przygnieciony klapą wywrotki na remontowanym odcinku A4 Poważny wypadek na terenie remontowanego fragmentu autostrady A4 w rejonie Góry św. Anny. Ze wstępnych informacji wynika, że jeden z mężczyzn pracujący przy r ... » więcej 2019-08-23, godz. 18:41 DK 45 w Mechnicy zablokowana. W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało 5 osób Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w Mechnicy - to trasa Opole - Kędzierzyn-Koźle. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »