Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-25, 21:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu. "Musimy o tym głośno rozmawiać"

Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwsza konferencja na temat praw kobiet w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
- Kobiety w XXI wieku nie wiedzą, jakie mają prawa, a nawet jeśli wiedzą to skala zakrzyczenia ich przez mężczyzn jest tak duża, że odpuszczają - to słowa adwokata Jacka Różyckiego, który był jednym z prelegentów pierwszej opolskiej konferencji na temat praw kobiet. Podczas spotkania poruszono m.in. temat dyskryminacji kobiet w szkołach, gwałtów oraz dziecięcych ślubów.
- Niestety kobiety dają się "upupiać", tzn. nie wiedzą, jakie mają prawa, a nawet jeśli wiedzą to skala zakrzyczenia ich przez mężczyzn jest tak duża, że odpuszczają i dopóki będzie tak to wyglądało, dopóty panie nie będą miały realnych praw. Musimy o tym głośno rozmawiać i słuchać ludzi, którzy chcą coś powiedzieć i zrobić w tym temacie - mówi Jacek Różycki.

- Chciałam poruszyć ten temat, bo sama w XXI wieku nadal spotykam się z dyskryminacją i łamaniem praw kobiet - mówi Karolina Tulik, organizatorka i pomysłodawca konferencji. - Choćby takie proste żarciki na imprezach czy w szkole. Wydaje się to niczym specjalnym, ale to tak naprawdę podcina dziewczynom skrzydła i być może zabija w nich potencjał, który mógłby być wspaniale spożytkowany. Druga sprawa to stosunek społeczeństwa do gwałtów. Nie ma czegoś takiego w nas, żeby zgłaszać to i mówić o tym, żeby pomagać osobom, które są poszkodowane. Trzeba o tym mówić głośno.

W spotkaniu wzięli udział także Laura Piontek, organizatorka projektu „Kobieta1918”, który upamiętniał stulecie uzyskania przez Polki praw wyborczych oraz Julia Lipnicka – ósmoklasistka interesująca się prawami kobiet i uczestniczka spotkań Europejskiego Parlamentu Młodzieży.
Jacek Różycki
Karolina Tulik

Wiadomości z regionu

2019-09-15, godz. 23:26 13 koron żniwnych i zaangażowani mieszkańcy. Dożynki gminne w Smolarni Rolnicy z gminy Strzeleczki dziękowali w ten weekend za plony. Miejscem dożynek gminnych była wieś Smolarnia. » więcej 2019-09-15, godz. 23:25 "Trzeba wybierać ludzi z charyzmą". Patryk Jaki i Janusz Kowalski w Prudniku. Europoseł Patryk Jaki oraz kandydat na posła Janusz Kowalski (PiS) w ramach spotkań przedwyborczych odwiedzili Prudnik. Przekonywali zebranych do programu Zje ... » więcej 2019-09-15, godz. 23:13 Mistrzostwa Polski Młodzików i Juniorów w Mosznej. Rekordowa frekwencja [ZDJĘCIA] Ponad 140 zawodników i 145 koni wzięło udział w zawodach jeździeckich na hipodromie Stadniny Koni Moszna. » więcej 2019-09-15, godz. 22:32 Janusz Kowalski i Patryk Jaki w Kędzierzynie-Koźlu. Ożywienie żeglugi, to sprawa priorytetowa Musi być wyjaśnione, dlaczego wstrzymana jest inwestycja w kędzierzyńskim porcie - deklarowali na spotkaniu w Kędzierzynie-Koźlu Patryk Jaki i Janusz Kowalski ... » więcej 2019-09-15, godz. 22:31 Dystrybucja ciepła z Elektrowni Opole tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Za sprawą posła Sławomira Kłosowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, poruszono temat podłączenia Opola do ciepła z Elektrowni Opole. Choć uczestnicy debaty przed ... » więcej 2019-09-15, godz. 22:00 24 Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region Dom i Ogród już za nami. Coraz bogatsza oferta, coraz więcej chęt ... Tłumy zainteresowanych bardzo szerokim asortymentem towarów i usług związanych z aranżacją wnętrz, bądź wyposażeniem domów lub mieszkań odwiedziły halę Obuwni ... » więcej 2019-09-15, godz. 20:56 Rolnicy z gminy Jemielnica: tegoroczne plony były słabsze przez suszę, ale i tak dziękujemy za to, co zebraliśmy [ZDJĘ ... Rolnicy dziękowali za plony, choć w tym roku z powodu suszy były one niższe niż w poprzednich latach. Farmerzy z gminy Jemielnica spotkali się dzisiaj na świę ... » więcej 2019-09-15, godz. 19:59 EDD: nauka i rozrywka. Opolanie uczyli się trudnej sztuki rzeźby W ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, w Opolu zorganizowano warsztaty rzeźbienia. » więcej 2019-09-15, godz. 19:40 IV Festiwal Mikołaja z Koźla - średniowieczne rzemiosło jest na topie [ZDJĘCIA] Nie tylko koncerty przybliżające uroki muzyki dawnej, ale także warsztaty z kaligrafii, sztuki tworzenia papieru czerpanego, czy zdobienia skórzanych elementó ... » więcej 2019-09-15, godz. 15:31 Rowerzysta zginął w Wachowicach w gminie Olesno. DW 901 zablokowana Po śmiertelnym wypadku zablokowana jest droga wojewódzka nr 901 w Wachowicach w gminie Olesno. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »