Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-22, 13:11 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Studia magisterskie z muzykologii wreszcie dostępne w Opolu

fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
materiały promocyjne opolskiej muzykologii
materiały promocyjne opolskiej muzykologii
Uniwersytet Opolski Wydział Teologiczny © [fot. Szymon Krawczyk]
Uniwersytet Opolski Wydział Teologiczny © [fot. Szymon Krawczyk]
Zmiany i nowości szykują się na opolskiej muzykologii od nowego roku akademickiego 2019/2020. Do tej pory na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego można było studiować muzykologię wyłącznie w ramach studiów I stopnia, czyli tzw. studiów licencjackich.
Jak zaznacza jeden z wykładowców, dr Andrzej Prasał, studia licencjackie nadal dostępne będą w dwóch modułach - muzyka kościelna (gdzie głównym instrumentem są organy) oraz muzyka popularna (z fortepianem). Pojawi się jednak profil dziennikarski, obejmujący m.in. krytykę muzyczną oraz podstawy studia nagraniowego.

Znaczące jest jednak pojawienie się studiów II stopnia (tzw. studiów magisterskich), dostępnych od nowego roku akademickiego. Studia te przeznaczone są nie tylko dla absolwentów studiów muzykologicznych I stopnia, ale także dla absolwentów kierunków specjalizujących się w muzyce kościelnej, teorii muzyki czy edukacji muzycznej.

- Do tej pory na opolskiej muzykologii mieliśmy edukację artystyczną - mówi dr Andrzej Prasał. - Ona była związana z przygotowaniem pedagogicznym. Natomiast od tego roku przygotowanie pedagogiczne na całym Uniwersytecie Opolskim przechodzi wyłącznie na studia drugiego stopnia.

Jak dodaje dr Prasał, opolska muzykologia w ten sposób nie tylko dostosowuje się do ogólnouczelnianych wymogów, ale też wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów i potrzebom rynku pracy.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Opolski jest szóstą uczelnią w Polsce, mającą w swojej ofercie studia muzykologiczne. Od początku istnienia kierunku czyli od roku akademickiego 2010/2011, dostępne były jednak wyłącznie studia licencjackie.

Dodajmy, że pierwsza tura naboru na opolską muzykologię (oba stopnie) potrwa do 17 lipca. Więcej szczegółów na ten temat na stronie rekrutacyjnej Uniwersytetu Opolskiego oraz w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
dr Andrzej Prasał

Wiadomości z regionu

2019-08-25, godz. 12:28 Od pierwszego października na Uniwersytecie Opolskim powstaje Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej W ramach nowego wydziału będzie funkcjonował Instytut Nauk o Polityce i Administracji. » więcej 2019-08-25, godz. 10:25 Krótkofalowcy z całego regionu w ten weekend biwakują na opolskiej Malinie. "Na co dzień nas nie widać, a słychać" Na co dzień znają tylko swój głos i numer wywoławczy, teraz mają okazję spotkać się na żywo. Na kąpielisku Malina w Opolu trwa wojewódzki biwak krótkofalowców ... » więcej 2019-08-25, godz. 10:00 W Zieleńcu dziękowali za plony. Święto rolników z gminy Pokój Według zgodnej opinii rolników, to był bardzo trudny rok dla rolnictwa, ale dorodnych zbóż na korony dożynkowe nie zabrakło. » więcej 2019-08-24, godz. 23:02 Karłowice pobiegły po miód. W ten sposób mieszkańcy chcieli uczcić pamięć ojca współczesnego pszczelarstwa Prawie 300 zawodników zmierzyło się dziś (24.08) w pierwszej edycji Biegu po miód organizowanego w Karłowicach. Impreza miała na celu promowanie zarówno zdrow ... » więcej 2019-08-24, godz. 23:00 W Hajdukach Nyskich trwają gminne dożynki. Do mieszkańców napisał premier Mateusz Morawiecki [ZDJĘCIA] Hajduki Nyskie, to wioska położona niedaleko Nysy, która słynie z wielu oryginalnych inicjatyw mieszkańców i dwustuletniej gruszy - Pomnika Przyrody, będącej ... » więcej 2019-08-24, godz. 20:40 Kamiennik dziękuje za plony. Zabawa na miejscowym stadionie potrwa do późnej nocy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Kamiennika dziękowali dziś (24.08) za plony zebrane w czasie tegorocznych żniw. W trakcie gminnych dożynek nie brakowało atrakcji, a jedną z nich b ... » więcej 2019-08-24, godz. 17:28 Mieszkańcy Górek w gminie Prószków chcą autobusów opolskiego MZK Do tej pory w Górkach kursowały autobusy PKS i mali prywatni przewoźnicy, ale przejazdów było niewiele. Według wstępnych założeń, trasę miałaby objąć linia nr ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:28 Oleskie specjały mleczne, kultura, sport i rekreacja. Radio Opole znów w podróży! [ZDJĘCIA] Plenerowe Radio Opole dotarło do Olesna. Już w poranku mówiliśmy o walorach tego miasta. Z oleskiego rynku nadawaliśmy Samorządową Lożę Radiową i program Ze z ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:41 Coraz więcej dzieci w wieku 6-15 lat ma problemy z wadą postawy. Akcja na opolskim rynku Wady postawy to coraz powszechniejszy problem zdrowotny u dzieci. Wychodząc temu naprzeciw, na opolskim rynku za ratuszem, fizjoterapeuci szpitala Vital Medic ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »