Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-31, 17:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Śląskie organy". Rozpoczyna się IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim

Startuje IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. UO]
Startuje IV Tydzień Muzykologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. UO]
Wycieczka organoznawcza, koncert organowy, konferencja naukowa oraz kurs mistrzowski interpretacji literatury muzycznej - to tylko kilka elementów, jakie składają się na IV Tydzień Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego. Studenci, absolwenci, a także wszystkie osoby interesujące się tą tematyką mogą wziąć udział w wielu wydarzeniach organizowanych m.in. na wydziale teologicznym, diecezjalnym instytucie muzyki kościelnej, czy specjalistycznym szpitalu w Branicach.
- Uniwersytet Opolskie jest jedną z sześciu uczelni w Polsce, która ma w swojej ofercie muzykologię. Chcemy o tym mówić i to promować - mówi ks. prof. Grzegorz Poźniak, kierownik muzykologii opolskiej uczelni. - Wielkie tradycje śląskiej kultury muzycznej, wielowymiarowe, religijne, ale nie tylko, bo i ludowe, też bogactwo chóralistyki. To jest coś, co warto badać i archiwizować na różne sposoby, jako kulturę dźwiękową. Temu właśnie służy muzykologia - dodaje Poźniak.

W programie zaplanowano także konferencję pod tytułem "Śląskie organy".

- To taki niszowy obszar wiedzy. Niewiele osób interesuje się organami - dodaje Poźniak. - Wiele osób kojarzy ten instrument tylko z kościołem i graniem na mszy świętej, ale to przecież nie tylko tak. To jest dobro kultury materialnej. Na Śląsku te organy są takim miejscem krzyżowania się dróg handlowych różnych kultur, z tego powodu organy tutaj są szczególne i warto ich historię badać i opisywać.

IV Tydzień Muzykologii rusza jutro (01.03). Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydziału teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
ks. prof. Grzegorz Poźniak
ks. prof. Grzegorz Poźniak

Kultura i rozrywka

2019-08-24, godz. 09:41 Kamień Śląski: owacyjne przyjęcie dzieł Moniuszki w wykonaniu chóru "Pueri Claromontani" Owacjami na stojąco zakończył się wieczorny (23.08) koncert Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego 'Pueri Claromontani' w kościele parafialnym pw. św. Jacka ... » więcej 2019-08-23, godz. 17:13 Wielka scena rośnie przy CWK w Opolu. W niedzielę koncert TVP 2 Trwa budowa sceny przed niedzielnym (25.08) koncertem 'Lato, muzyka, zabawa - Wakacyjna Trasa Dwójki' w Opolu. Przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym jest mi ... » więcej 2019-08-23, godz. 11:30 Kinobus jeździ po Opolszczyźnie. "Poznajemy ludzi kina i ich historie" Projekt skierowany do miłośników filmów i kin ruszył na Opolszczyźnie. Po raz pierwszy Kinobus odwiedził nasz region. Pasjonaci kina przez trzy dni będą odwie ... » więcej 2019-08-23, godz. 10:00 Dzieła Moniuszki zabrzmią w Kamieniu Śląskim Dzieła Moniuszki w wykonaniu jasnogórskiego chóru zabrzmią w Kamieniu Śląskim w piątkowy (23.08) wieczór. Na koncercie, będącym podsumowaniem tradycyjnych war ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:00 Brzeskie Dni Fantastyki - w sobotę kulminacja wydarzeń! W sobotę (24.08) kulminacja wydarzeń w ramach Brzeskich Dni Fantastyki. W programie są spotkania autorskie, gry planszowe i terenowe oraz ciekawe prelekcje. T ... » więcej 2019-08-23, godz. 07:14 Sądecki zespół otworzył VII Muzyczne Spotkania na Wzgórzu Uniwersyteckim Pochodzący z Nowego Sącza zespół Mob zaprezentował na Wzgórzu Uniwersyteckim autorski program muzyczny a także piosenki z repertuaru Stanisława Soyki. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Cenne grafiki Rembrandta dotarły do Opola. Wystawa od 3 września W ramach obchodów 350 rocznicy śmierci holenderskiego malarza Rembrandta, Muzeum Śląska Opolskiego wychodząc poza ramy tradycyjnych wystaw z lokalnym środowis ... » więcej 2019-08-22, godz. 16:45 Podróżnik z misją. Spotkanie z legendami w Miejskiej Bibliotece Publicznej W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów w Opolu, odbyło się spotkanie w ramach cyklu 'Polska Bajeczna'. Podczas wydarzenia dzieci, młodzież, a ... » więcej 2019-08-22, godz. 16:00 Opolska formacja Rollin Jester wystąpi w Opolu W Dworku Artystycznym w Opolu zaprezentuje się dziś (22.08) opolska formacja rockowa Rollin Jester. Grupę tworzy czterech muzyków rockowych. » więcej 2019-08-21, godz. 21:00 Polskie baśnie i legendy w Miejskiej Bibliotece Publicznej. To element projektu podróżniczego Bliskie spotkanie z bohaterami polskich legend w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów 4. Jutro (22.08) między godziną 10:00, a 12:00 odbędą si ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »