Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-21, 16:00 Autor: Katarzyna Doros

Marcysia walczy z chłoniakiem mózgu. Ratunkiem terapia protonowa. Potrzeba 250 tysięcy złotych

2,5-letnia Marcelina [archiwum rodzinne]
2,5-letnia Marcelina [archiwum rodzinne]
2,5-letnia Marcelina [archiwum rodzinne]
2,5-letnia Marcelina [archiwum rodzinne]
Terapia protonowa za granicą może uratować życie 2,5-letniej Marcysi z Szymiszowa pod Strzelcami Opolskimi, u której zdiagnozowano chłoniaka rozrostowego mózgu. Koszt leczenia wyceniono na 250 tysięcy złotych. Marcelina przeszła już operację wycięcia guza, ale jego część została w głębszych strukturach mózgu. Cały czas trwa walka o ratowanie życia dziewczynki.
- Ciężka chemia może uszkodzić mózg naszej córki, a naświetlania protonowe są w Polsce trudno dostępne - mówi Katarzyna Mandok, mama Marcysi. - Pani doktor powiedziała mi, że albo zabiję ją guz, albo zabije ją chemia. Dla naszej córki jedynym rozwiązaniem jest więc słaba chemia i naświetlania protonowe. Terapia protonowa niszczy tylko komórki nowotworowe i nie uszkadza komórek zdrowych mózgu. Teraz czekamy na decyzję o tym, że w Polsce się do niej nie kwalifikujemy, bo to wszystko niestety trwa. I z tą decyzją będziemy jechać do Niemiec, żeby naszą małą leczyć tam, ale to koszt 250 tysięcy złotych.

Przez pierwszy rok życia dziewczynka rozwijała się prawidłowo. Biegała, śmiała się i ładnie mówiła. - Z dnia na dzień zaczęła podwijać nóżkę, przestała ruszać rączką. Zaczęła się po prostu cofać. Cały czas Marcysia przebywa w szpitalu w Katowicach, co drugi dzień zmieniamy się z mężem w szpitalu - dodaje Katarzyna Mandok. - W tym momencie potrafi odpowiadać "tak, nie", więc potrafi pokazać co chce, czego nie chce, ale powiedzieć tego na razie nie umie. Jak najbardziej idzie do przodu, lekarze chwalą postępy. W tym momencie Marcysia chce siadać, podciąga się, czego do tej pory po operacji nie robiła. Młoda walczy, jest silna. Widać po niej, że ona po prostu chce żyć.

W Szymiszowie ruszyła zbiórka pieniędzy na leczenie. Mieszkańcy organizują zbiórkę korków, puszek i makulatury, planują specjalny festyn z licytacją fantów. Na 13 lipca w Strzelcach Opolskich zaplanowano koncert charytatywny. Na portalu pomagam.pl została otwarta internetowa zbiórka pod hasłem "Ratujemy Cysię". Tam też można wpłacać potrzebne pieniądze.
Katarzyna Mandok cz.1
Katarzyna Mandok cz.2

Wiadomości z regionu

2019-07-23, godz. 20:00 Prudnik: nowy dworzec autobusowy ma powstać w systemie zaprojektuj i wybuduj Centrum przesiadkowe ma powstać w Prudniku. Gmina ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę tego zadania. Realizowane będzie w trybie zaprojektuj i wybuduj. T ... » więcej 2019-07-23, godz. 19:15 Urząd Statystyczny w Opolu: Polacy coraz częściej wybierają Ukrainki Rośnie liczba małżeństw polsko-ukraińskich i najczęściej to mieszkańcy naszego regionu proszą o rękę Ukrainki - takie dane płyną z Urzędu Statystycznego w Opo ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:15 Politycy PO chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Sami zapowiadają przesunięcie 30 miliardów z akcyzy za alkohol ... O pilne dofinansowanie służby zdrowia apelują do premiera i ministra zdrowia opolscy politycy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Grupa "SPEED" już działa. Będą wyłapywać szybkich i wściekłych. "Mają troszczyć się o bezpieczeństwo ruchu drogowego" Zespół 'SPEED' to grupa, która ma być batem na kierowców z 'ciężką' nogą. Opolscy policjanci - podobnie jak koledzy w innych regionach w kraju - stworzyli zes ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Zainwestowali w kryptowaluty, dziś nie mają zysku ani wkładu. Sprawą zajął się Krzysztof Rutkowski Mieli stracić w sumie ponad 220 tysięcy dolarów na oszustwie przy inwestycjach w kryptowaluty, sprawą zajęło się Biuro Rutkowski. Domniemani oszuści mieli dzi ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw wiadukt, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej 2019-07-23, godz. 15:45 Głuchołazy: jest społeczne zapotrzebowanie na darmowe przejazdy autobusami w całej gminie Lawinowo przybyło mieszkańców gminy Głuchołaz korzystających z komunikacji autobusowej. Od lutego mogli oni korzystać z darmowych przejazdów transportem dowoż ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:15 Kierowali pod wpływem alkoholu i znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość Mimo kampanii społecznych i przestróg policji niemal codziennie słyszymy o zatrzymaniu kierujących pod wpływem alkoholu oraz przekraczających dozwoloną prędko ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:00 Opolskie: 6 utonięć od początku czerwca. Nadchodzą kolejne upały 6 utonięć od początku czerwca na Opolszczyźnie. Ratownicy wskazują na brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nieodpowiednie miejsca kąpieli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »