Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-20, 11:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Jak w niedzielę przychodzimy do Pana Jezusa, tak On odwiedza nas dziś z rewizytą". Katolicy świętują uroczystość Bożego Ciała

Procesja Bożego Ciała w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Procesja Bożego Ciała w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Procesja Bożego Ciała w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Procesja Bożego Ciała w Opolu [fot. Ewelina Laxy]
Wierni wyjdą dziś (20.06) na ulice, by w procesjach modlić się i dać świadectwo wiary. Uroczystość Bożego Ciała, którego pełna nazwa brzmi Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiego obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku 20 czerwca. To właśnie podczas ostatniej wieczerzy w wieczerniku, która odbyła się w Wielki Czwartek Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii ofiarując swoje mistyczne Ciało i Krew. Dziś po liturgii eucharystii nastąpi procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmówione zostaną modlitwy, a kapłan przeczyta ewangelię. Na zakończenie procesji ksiądz udzieli wiernym błogosławieństwa.
- "Zagrody nasze widzieć przychodzi, jak się Jego dzieciom powodzi" podpowiada nam jedna z pieśni liturgicznych śpiewanych podczas procesji Bożego Ciała. Tak, jak my przychodzimy do Pana Jezusa w niedzielę, żeby uczestniczyć we mszy świętej, by się z nim spotkać, być z nim i usłyszeć słowo Boże i przyjąć go w komunii świętej, tak Pan Jezus raz w roku przychodzi z rewizytą do naszych zagród. Może niekoniecznie do każdego mieszkania, ale przechodzi między domami, miejscami naszej pracy i tam zatrzymuje się, a my mamy możliwość z nim być i posłuchać jego słów, kiedy jest czytana ewangelia - wyjaśnia ks. dr Damian Jurczak, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kopernikach.

Dzisiaj w związku z procesjami poszczególne ulice w wielu miastach regionu będą zamknięte. Warto zaznaczyć, że dziś po raz 10. w Opolu odbędzie się koncert uwielbienia. Na scenie plenerowej w parku na osiedlu Armii Krajowej zaśpiewa ponad 100 chórzystów. Początek tego wydarzenia o godzinie 19.00. Radio Opole objęło koncert patronatem medialnym.
ks. dr Damian Jurczak

Wiadomości z regionu

2020-08-14, godz. 14:00 Od dziś w Nysie można lepiej poznać początki Solidarności. "To był trudny czas, ale piękne rzeczy w bólach się… Nysa to kolejne miasto Opolszczyzny, w którym można oglądać wystawę poświęconą początkom Solidarności. Na terenie Bastionu Świętej Jadwigi zaprezentowano… » więcej 2020-08-14, godz. 13:56 Jest upalnie, będzie burzowo. Alert pogodowy dla powiatu głubczyckiego, nyskiego i prudnickiego Uwaga na burze z gradem w powiecie głubczyckim, nyskim i prudnickim. » więcej 2020-08-14, godz. 12:50 Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek na ulicy Bohaterów Warszawy w Głuchołazach Do zdarzenia doszło po godzinie 9.00. Kierowca jednego z samochodów osobowych wymagał pomocy ratowników medycznych. Według najnowszych informacji sprawcą… » więcej 2020-08-14, godz. 12:15 Oszuści znów uaktywnili się. Kluczborska seniorka straciła 50 tysięcy złotych, bo uwierzyła, że jej krewny potrącił… Dziewięć prób wyłudzenia pieniędzy metodą 'na policjanta' odnotowali opolscy funkcjonariusze w ostatnich dniach. Dwie okazały się skuteczne. » więcej 2020-08-14, godz. 11:30 Raport MZ. Dużo zakażeń koronawirusem w regionie. W kraju ponad 800 przypadków nowych zachorowań W województwie opolskim minionej doby na koronawirusa zachorowało 31 osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju zmarło kolejnych 15 osób i odnotowano… » więcej 2020-08-14, godz. 11:15 "To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi - W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa… » więcej 2020-08-14, godz. 07:30 Pierwsi kandydaci zdecydowali się już złożyć dokumenty na opolskie uczelnie Informatyka, logistyka, wychowanie fizyczne, fizjoterapia i architektura - to kierunki studiów najczęściej wybierane przez maturzystów na Politechnice Opolskiej… » więcej 2020-08-13, godz. 20:30 Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło 15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach… » więcej 2020-08-13, godz. 20:00 Prudnik: uczestnicy pleneru malarskiego dedykują swoje prace setnej rocznicy Cudu nad Wisłą Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest głównym tematem prudnickiego pleneru malarskiego. Uczestniczą w nim wykładowcy uczelni artystycznych oraz urbaniści… » więcej 2020-08-13, godz. 19:00 W Opolu z "tarczy antykryzysowej" do przedsiębiorców trafiło 90 mln złotych. Nie powstrzymało to jednak wzrostu b… W Opolu wzrosło bezrobocie mimo, że do firm z 'tarczy antykryzysowej' trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***