Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-20, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [ZDJĘCIA]

Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują się do procesji Bożego Ciała.
Dywany rozpoczynają się przy kościołach i prowadzą do czterech ołtarzy procesji. Każdy układa część mozaiki na wysokości swojego podwórka. Róże, piwonie, tulipany oraz inne kwiaty zostały ułożone na paproci lub świeżo ściętej trawie.

Jedna z mieszkanek Zimnej Wódki zaznacza, że wzory są spontaniczne.

- U nas włączają się całe rodziny: babcia, mama, dziadek i dzieci. Największą frajdę mają najmłodsi, bo wstają wcześnie i wymyślają wzory. Układają swoje szlaczki oraz to, czego nauczyły się w przedszkolu. Dla nich to największa radość, skoro mogą przygotować drogę Panu Bogu, który wszystkich wspiera i jest dla nas pomocny.

Dywan kwiatowy w Kluczu miał długość około 500 metrów. Mieszkańcy mieli nieco więcej czasu, bo uroczystości rozpoczęły się o 10:00. Jedna z kobiet zaznacza, że w tym roku zdecydowanie przeważały kwiaty ogrodowe.

- Kwiaty ogrodowe, bo polne bardzo szybko zakwitły w tym roku. Poza tym drogowcy pokrzyżowali nam plany - kiedyś przy ulicy było bardzo dużo polnych kwiatów, a tym razem skosili, więc nie ma nic. Niby to dobrze, ale dla nas trochę gorzej, bo zawsze naskubało się trochę tego kwiatka. Powiem szczerze, że na te czasy komercyjne, kiedy każdy patrzy tylko na koniec własnego nosa, na wsi jest inaczej. Jeden drugiemu pomaga i oby tak dalej.

Po procesji kwiaty zostały sprzątnięte, ale nie wyrzucone. Dzieci będą je sypać z koszyczków podczas oktawy Bożego Ciała, a reszta posłuży za kompost do ogródków lub nawóz na pola.
Mieszkanka Zimnej Wódki
Mieszkanka Klucza

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Cmentarz w Namysłowie będzie większy. Na terenie nekropolii pojawi się także kolumbarium na urny Na cmentarzu komunalnym w Namysłowie powoli zaczyna brakować wolnych miejsc. Z tego powodu tamtejszy magistrat przygotowuje się do rozbudowy nekropolii. » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Spór o remont drogi w Goświnowicach. Dalszą wycinkę drzew wstrzymała pachnica dębowa Nyskie starostwo wstrzymało wycinkę drzew przy drodze powiatowej prowadzącej do Goświnowic. Prace mające na celu modernizację drogi ustały po protestach ekologów… » więcej 2020-02-19, godz. 16:45 Nie zwolnili przed przejściem dla pieszych, dostali mandaty i punkty karne Pędzą zdecydowanie za szybko i do tego wykonują niebezpieczne manewry. Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym, w… » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Nadleśnictwo Olesno usuwa niebezpieczne i zamierające drzewa rosnące przy drogach Ubywa drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 494 w powiecie oleskim. Chodzi o trasę od granicy z województwem śląskim do skrzyżowania z drogą krajową 45. » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wyko… Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać… » więcej 2020-02-19, godz. 15:45 Kierowca z Mołdawii wiózł busem 12 osób. Mógł przewozić 9 Zabrał na pokład 12 osób, a mógł maksymalnie 9. Mołdawski kierowca busa stracił prawo jazdy, bo przesadził z liczbą pasażerów w samochodzie. » więcej 2020-02-19, godz. 14:45 Policjantem jest się niezależnie od godzin pracy. Przypomniał o tym funkcjonariusz z Grodkowa Policjanci z Opolszczyzny kolejny raz udowadniają, że o bezpieczeństwo mieszkańców dbają niezależnie od godzin pracy. Tym razem przypomniał o tym kierownik grodkowskich… » więcej 2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »