Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-20, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [ZDJĘCIA]

Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują się do procesji Bożego Ciała.
Dywany rozpoczynają się przy kościołach i prowadzą do czterech ołtarzy procesji. Każdy układa część mozaiki na wysokości swojego podwórka. Róże, piwonie, tulipany oraz inne kwiaty zostały ułożone na paproci lub świeżo ściętej trawie.

Jedna z mieszkanek Zimnej Wódki zaznacza, że wzory są spontaniczne.

- U nas włączają się całe rodziny: babcia, mama, dziadek i dzieci. Największą frajdę mają najmłodsi, bo wstają wcześnie i wymyślają wzory. Układają swoje szlaczki oraz to, czego nauczyły się w przedszkolu. Dla nich to największa radość, skoro mogą przygotować drogę Panu Bogu, który wszystkich wspiera i jest dla nas pomocny.

Dywan kwiatowy w Kluczu miał długość około 500 metrów. Mieszkańcy mieli nieco więcej czasu, bo uroczystości rozpoczęły się o 10:00. Jedna z kobiet zaznacza, że w tym roku zdecydowanie przeważały kwiaty ogrodowe.

- Kwiaty ogrodowe, bo polne bardzo szybko zakwitły w tym roku. Poza tym drogowcy pokrzyżowali nam plany - kiedyś przy ulicy było bardzo dużo polnych kwiatów, a tym razem skosili, więc nie ma nic. Niby to dobrze, ale dla nas trochę gorzej, bo zawsze naskubało się trochę tego kwiatka. Powiem szczerze, że na te czasy komercyjne, kiedy każdy patrzy tylko na koniec własnego nosa, na wsi jest inaczej. Jeden drugiemu pomaga i oby tak dalej.

Po procesji kwiaty zostały sprzątnięte, ale nie wyrzucone. Dzieci będą je sypać z koszyczków podczas oktawy Bożego Ciała, a reszta posłuży za kompost do ogródków lub nawóz na pola.
Mieszkanka Zimnej Wódki
Mieszkanka Klucza

Wiadomości z regionu

2019-07-17, godz. 21:30 OSP z Łukowic Brzeskich ma zostać wpisana Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Za kilka miesięcy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego może dołączyć kolejna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu brzeskiego. » więcej 2019-07-17, godz. 21:15 Nie dla wszystkich uczniów znalazły się miejsca w opolskich bursach Brakuje miejsc w opolskich bursach. Zwiększona liczba uczniów, którzy pójdą do szkół średnich w Opolu, spowodowała, że nie wszyscy będą mogli uczyć się i mies ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:45 Na topie elektrotechnika, automatyka i informatyka. I tura rekrutacji na Politechnikę Opolską kończy się w poniedziałek Około 1500 kandydatów już zarejestrowało się w bazie rekrutacyjnej Politechniki Opolskiej. Członkowie wydziałowych komisji rekrutacyjnych informują, że chętny ... » więcej 2019-07-17, godz. 20:15 Nie tylko młodzi i absolwenci szkół wyższych. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka nowych funkcjonairiuszy Wymagania są duże, ale gratyfikacja może okazać się kusząca. Śląski Oddział Straży Granicznej szuka chętnych do podjęcia służby. Trwa nabór w opolskiej jednos ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:46 - Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze - Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w 'Loży Radiowej' Mare ... » więcej 2019-07-17, godz. 19:12 W Prudniku mniej jest kursów autobusowych, sytuacja ma się poprawić od września [INTERWENCJA] Pogorszyła się dostępność do komunikacji autobusowej w Prudniku. Na mniejszą liczbę kursów skarżą się pasażerowie. Z końcem czerwca, z tamtejszego powiatu wyc ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:45 PMWSZ w Opolu zamknęła nabór Półtora kandydata na jedno miejsce - to poziom zainteresowania studiowaniem od października w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Dzisiaj u ... » więcej 2019-07-17, godz. 18:15 Opole: Platforma Obywatelska krytykuje zmiany w edukacji, ale chwali Opole Platforma Obywatelska w regionie krytykuje rekrutację do szkół średnich w kraju a jednocześnie chwali Opole za rozwiązanie problemu z naborem podwójnej liczby ... » więcej 2019-07-17, godz. 17:27 DW 405 zablokowana po wypadku. Na miejscu lądował LPR Zablokowana jest droga wojewódzka nr 405, na wysokości Sowina. Około 15:50 zderzyły się tam dwa samochody osobowe. » więcej 2019-07-17, godz. 17:00 Możliwa kara - nawet 14 tysięcy złotych. Opolska WITD kontrolowała tzw. przewoźników aplikacyjnych Nawet 14 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikom aplikacyjnym, skontrolowanym przez opolski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego. To przewoźnicy-właści ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »