Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-20, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [ZDJĘCIA]

Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Dywan z kwiatów w Zimnej Wódce [fot. Witold Wośtak]
Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują się do procesji Bożego Ciała.
Dywany rozpoczynają się przy kościołach i prowadzą do czterech ołtarzy procesji. Każdy układa część mozaiki na wysokości swojego podwórka. Róże, piwonie, tulipany oraz inne kwiaty zostały ułożone na paproci lub świeżo ściętej trawie.

Jedna z mieszkanek Zimnej Wódki zaznacza, że wzory są spontaniczne.

- U nas włączają się całe rodziny: babcia, mama, dziadek i dzieci. Największą frajdę mają najmłodsi, bo wstają wcześnie i wymyślają wzory. Układają swoje szlaczki oraz to, czego nauczyły się w przedszkolu. Dla nich to największa radość, skoro mogą przygotować drogę Panu Bogu, który wszystkich wspiera i jest dla nas pomocny.

Dywan kwiatowy w Kluczu miał długość około 500 metrów. Mieszkańcy mieli nieco więcej czasu, bo uroczystości rozpoczęły się o 10:00. Jedna z kobiet zaznacza, że w tym roku zdecydowanie przeważały kwiaty ogrodowe.

- Kwiaty ogrodowe, bo polne bardzo szybko zakwitły w tym roku. Poza tym drogowcy pokrzyżowali nam plany - kiedyś przy ulicy było bardzo dużo polnych kwiatów, a tym razem skosili, więc nie ma nic. Niby to dobrze, ale dla nas trochę gorzej, bo zawsze naskubało się trochę tego kwiatka. Powiem szczerze, że na te czasy komercyjne, kiedy każdy patrzy tylko na koniec własnego nosa, na wsi jest inaczej. Jeden drugiemu pomaga i oby tak dalej.

Po procesji kwiaty zostały sprzątnięte, ale nie wyrzucone. Dzieci będą je sypać z koszyczków podczas oktawy Bożego Ciała, a reszta posłuży za kompost do ogródków lub nawóz na pola.
Mieszkanka Zimnej Wódki
Mieszkanka Klucza

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***