Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-18, 11:00 Autor: Katarzyna Doros

Mniej wypadków na przejazdach kolejowych dzięki żółtym naklejkom Polskich Linii Kolejowych

Żółta naklejka Polskich Linii Kolejowych [fot. Katarzyna Doros]
Żółta naklejka Polskich Linii Kolejowych [fot. Katarzyna Doros]
165 razy ruch pociągów w kraju był wstrzymany lub ograniczony po telefonie z numerem przejazdu, na którym występowały problemy komunikacyjne czy zagrożenie życia. Polskie Linie Kolejowe podsumowały rok "żółtych naklejek" na skrzyżowaniach torów i drogi.
- Naklejki są umieszczone na przejazdach kolejowo-drogowych na odwrotnej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku rogatki - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych. - Na terenie Opolszczyzny to jest około 600 skrzyżowań toru z drogą. Dzięki tym naklejkom realnie możemy wpływać na bezpieczeństwo. W momencie, gdy widzimy, że samochód zatrzymał się na przejeździe, stanowi barykadę dla pociągu, podchodzimy do miejsca, gdzie jest umieszczona żółta naklejka, dzwonimy na 112, podajemy indywidualny numer przejazdu, który znajduje się w górnym wierszu naklejki. Dzięki współpracy z operatorem numeru 112, kolejarze w ciągu kilku minut są w stanie wstrzymać ruch na linii kolejowej.

Jeśli dojeżdżamy do przejazdu i niepokoi nas, że rogatki są za długo opuszczone lub nie działają sygnalizatory, wówczas można zadzwonić na numery do służb technicznych, podane w dolnym wierszu naklejki. - Kolejarze mogą dzięki temu szybko zareagować, a my otrzymujemy informację, co się dzieje na przejeździe - dodaje Mirosław Siemieniec.

Według statystyk Polskich Linii Kolejowych, 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. To m.in. ignorowanie znaku "Stop", przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.
Mirosław Siemieniec

Wiadomości z regionu

2019-07-23, godz. 19:15 Urząd Statystyczny w Opolu: Polacy coraz częściej wybierają Ukrainki Rośnie liczba małżeństw polsko-ukraińskich i najczęściej to mieszkańcy naszego regionu proszą o rękę Ukrainki - takie dane płyną z Urzędu Statystycznego w Opo ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:15 Politycy PO chcą lepszego finansowania służby zdrowia. Sami zapowiadają przesunięcie 30 miliardów z akcyzy za alkohol ... O pilne dofinansowanie służby zdrowia apelują do premiera i ministra zdrowia opolscy politycy Platformy Obywatelskiej. » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Grupa "SPEED" już działa. Będą wyłapywać szybkich i wściekłych. "Mają troszczyć się o bezpieczeństwo ruchu drogowego" Zespół 'SPEED' to grupa, która ma być batem na kierowców z 'ciężką' nogą. Opolscy policjanci - podobnie jak koledzy w innych regionach w kraju - stworzyli zes ... » więcej 2019-07-23, godz. 18:00 Zainwestowali w kryptowaluty, dziś nie mają zysku ani wkładu. Sprawą zajął się Krzysztof Rutkowski Mieli stracić w sumie ponad 220 tysięcy dolarów na oszustwie przy inwestycjach w kryptowaluty, sprawą zajęło się Biuro Rutkowski. Domniemani oszuści mieli dzi ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:40 Na poddaszu uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Po kilkudziesięciu minutach procesu usłyszał wyrok Na 3,5 roku więzienia został skazany 33-letni Wojciech W., który na poddaszu domu w okolicach Białej uprawiał blisko 720 krzewów marihuany. Mężczyzna będzie m ... » więcej 2019-07-23, godz. 16:00 Najpierw wiadukt, potem kładka. Miejska inwestycja przy Młynówce wstrzymana Na przebudowę kładki nad Młynówką mieszkańcy Opola będą musieli poczekać najprawdopodobniej kilka lat. Przejście jest zamknięte od wiosny 2018 roku, choć pies ... » więcej 2019-07-23, godz. 15:45 Głuchołazy: jest społeczne zapotrzebowanie na darmowe przejazdy autobusami w całej gminie Lawinowo przybyło mieszkańców gminy Głuchołaz korzystających z komunikacji autobusowej. Od lutego mogli oni korzystać z darmowych przejazdów transportem dowoż ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:15 Kierowali pod wpływem alkoholu i znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość Mimo kampanii społecznych i przestróg policji niemal codziennie słyszymy o zatrzymaniu kierujących pod wpływem alkoholu oraz przekraczających dozwoloną prędko ... » więcej 2019-07-23, godz. 14:00 Opolskie: 6 utonięć od początku czerwca. Nadchodzą kolejne upały 6 utonięć od początku czerwca na Opolszczyźnie. Ratownicy wskazują na brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nieodpowiednie miejsca kąpieli. » więcej 2019-07-23, godz. 13:45 Inaczej będziemy jeździć przez rondo na wysokości CWK w Opolu. Zmiana będzie obowiązywać przez 2 miesiące Zmieni się tymczasowo organizacja ruchu na rondzie w ciągu ulicy Wrocławskiej przy Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »