Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy podnyskich wsi sprzątają gospodarstwa i liczą straty. Nocna nawałnica uszkodziła domy i pojazdy. Woda wdarła się też do kościoła

Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Trwa sprzątanie po nawałnicy, która dzisiejszej (07.06) nocy nawiedziła część gminy Nysa.
Skutki ulewy najbardziej odczuli mieszkańcy Regulic, gdzie woda podtopiła kilka gospodarstw.

- Woda spłynęła z pól. W najniższej części miejscowości zatrzymała się w takiej niecce i objęła swoim zasięgiem 6 budynków mieszkalnych. Uszkodziła także 5 samochodów osobowych i 5 motocykli. Była tez lekko podtopiona kaplica przykościelna - wyjaśnia bryg. Paweł Gotkowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Na miejscu niemal przez cały dzień były też lokalne władze, które starały się zapewnić pomoc poszkodowanym.

- Zaordynowałem działalność straży pożarnej OSP do godziny 21:00 dzisiaj i jutro do godziny 14:00. Uzgodniliśmy z zakładem karnym, że w poniedziałek przyjedzie tutaj 20 więźniów, którzy będą też pomagali porządkować posesje. Pracownicy opieki społecznej zrobili stosowną dokumentację. Część domów nie posiada żadnego ubezpieczenia i tu będziemy musieli wesprzeć mieszkańców środkami pomocowymi, które są w dyspozycji województwa - mówi Marek Rymarz, wiceburmistrz Nysy.

Mieszkańcy jeszcze nie oszacowali strat, natomiast już teraz wiadomo, że będą one olbrzymie.

- Domy były co najmniej na metr zalane - tłumaczy pani Janina.

- Musimy wszystko wynieść. Wszystko pozalewane w domu, wszystko, sprzęty, pralki. Przez okno żeśmy wychodzili. Katastrofa - dodaje pani Aneta.

- Meble do wymiany, cały sprzęt AGD, instalacje elektryczne. Błota jest masa i tak samo jest w gniazdkach, pod panelami. Wszystko do zerwania - wylicza pan Grzegorz.

Władze gminy zorganizowały odbiór zalanych sprzętów, a także zaopatrują strażaków w posiłki i napoje. Oprócz Regulic, woda zalała także jedno gospodarstwo w Hanuszowie. Dodajmy, że w pomoc poszkodowanym zaangażowano 11 zastępów straży pożarnej.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2019-06-20, godz. 20:42 Burze nad Opolszczyzną. Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka Strażacy już blisko 30 razy wyjeżdżali do skutków opadów i silnego wiatru. W regionie woda zalała kilka posesji, są także połamane gałęzie oraz drzewa. » więcej 2019-06-20, godz. 20:40 Wypadek na DK 39. Nie żyje rowerzysta Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 39 w Małujowicach między Strzelinem a Brzegiem. » więcej 2019-06-20, godz. 19:30 Prudnik: za dobrą cenę gmina kupi biurowiec? Do zakupu atrakcyjnie położonego budynku przymierza się gmina Prudnik. Jest to biurowiec znajdujący się nieopodal tamtejszego rynku. Obiekt tylko w części jes ... » więcej 2019-06-20, godz. 19:22 Uwaga na wieczorne burze. Możliwy silny wiatr, a miejscami nawet grad Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wieczornymi burzami na niemal całej Opolszczyźnie. Alert nie dotyczy powiatu namysłowskiego, kluczb ... » więcej 2019-06-20, godz. 18:00 Drogowcy zamykają odcinek drogi wojewódzkiej 408. Będą objazdy W poniedziałek (24.06) w związku z trwającymi pracami zamknięty zostanie fragment DW 408 od Bierawy do miejscowości Korzonek. Kierowcy będą jeździć objazdem. » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Część brzeskich radnych chce, by sesje trwały krócej. Ma w tym pomóc rezygnacja z odczytywania interpelacji Brzescy radni miejscy zbyt długo zgłaszają interpelacje i należy to skrócić. Z takim wnioskiem wystąpiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Platform ... » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [Z ... Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują ... » więcej 2019-06-20, godz. 15:00 Procesje z Najświętszym Sakramentem na ulicach wszystkich parafii. Dziś Boże Ciało Cztery ołtarze, modlitwa, śpiew i czytanie fragmentów Ewangelii. Ulicami wszystkich opolskich parafii przechodzą dziś (20.06) procesje z okazji Uroczystości N ... » więcej 2019-06-20, godz. 14:00 Chętnych ubywa. Opolski PCPR szuka rodziców zastępczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu szuka chętnych do podjęcia się roli rodziny zastępczej. Obecnie z centrum współpracuje 110 takich rodzin, ale z roku ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:00 Coraz mniej wypadków na roli w naszym regionie. Opolszczyzna na drugim miejscu w kraju Opolskie gospodarstwa rolne są bezpieczne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z roku na rok odnotowuje coraz mniej wypadków przy pracy na wsi. Liderem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »