Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Mieszkańcy podnyskich wsi sprzątają gospodarstwa i liczą straty. Nocna nawałnica uszkodziła domy i pojazdy. Woda wdarła się też do kościoła

Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Sprzątanie po ulewie w Regulicach [fot. Daniel Klimczak]
Trwa sprzątanie po nawałnicy, która dzisiejszej (07.06) nocy nawiedziła część gminy Nysa.
Skutki ulewy najbardziej odczuli mieszkańcy Regulic, gdzie woda podtopiła kilka gospodarstw.

- Woda spłynęła z pól. W najniższej części miejscowości zatrzymała się w takiej niecce i objęła swoim zasięgiem 6 budynków mieszkalnych. Uszkodziła także 5 samochodów osobowych i 5 motocykli. Była tez lekko podtopiona kaplica przykościelna - wyjaśnia bryg. Paweł Gotkowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Na miejscu niemal przez cały dzień były też lokalne władze, które starały się zapewnić pomoc poszkodowanym.

- Zaordynowałem działalność straży pożarnej OSP do godziny 21:00 dzisiaj i jutro do godziny 14:00. Uzgodniliśmy z zakładem karnym, że w poniedziałek przyjedzie tutaj 20 więźniów, którzy będą też pomagali porządkować posesje. Pracownicy opieki społecznej zrobili stosowną dokumentację. Część domów nie posiada żadnego ubezpieczenia i tu będziemy musieli wesprzeć mieszkańców środkami pomocowymi, które są w dyspozycji województwa - mówi Marek Rymarz, wiceburmistrz Nysy.

Mieszkańcy jeszcze nie oszacowali strat, natomiast już teraz wiadomo, że będą one olbrzymie.

- Domy były co najmniej na metr zalane - tłumaczy pani Janina.

- Musimy wszystko wynieść. Wszystko pozalewane w domu, wszystko, sprzęty, pralki. Przez okno żeśmy wychodzili. Katastrofa - dodaje pani Aneta.

- Meble do wymiany, cały sprzęt AGD, instalacje elektryczne. Błota jest masa i tak samo jest w gniazdkach, pod panelami. Wszystko do zerwania - wylicza pan Grzegorz.

Władze gminy zorganizowały odbiór zalanych sprzętów, a także zaopatrują strażaków w posiłki i napoje. Oprócz Regulic, woda zalała także jedno gospodarstwo w Hanuszowie. Dodajmy, że w pomoc poszkodowanym zaangażowano 11 zastępów straży pożarnej.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 17:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 16:30 WYBORY 2020. "To wybory między Polską z Kartą Rodziny a Polską z Kartą LGBT". Przekonują o tym politycy Zjednoczonej P… 'Będziemy pracować na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy do ostatniej minuty kampanii wyborczej'. Przed halą Stegu Arena Opola zapewniali o tym politycy Zjednoczonej… » więcej 2020-07-10, godz. 15:55 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej 2020-07-10, godz. 15:35 Będzie kanalizacja przy popularnym kąpielisku koło Kędzierzyna-Koźla Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany kolejny odcinek sieci kanalizacyjnej w Dębowej, w gminie Reńska Wieś. Dzięki temu czystsze ma być tamtejsze jezioro, które… » więcej 2020-07-10, godz. 15:15 Ostatnie ulewy sprzyjały Turawie. Więcej wody, to mniejsze ryzyko sinic Kwitnie czy nie? Niemal co roku woda jezior turawskich zmienia kolor i pojawiają się w niej sinice. Władze gminy przekonują, że woda tego lata jest dobra do kąpieli… » więcej 2020-07-10, godz. 15:00 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 14:20 Po południu w całym regionie możliwe burze z silnym wiatrem i gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dla wszystkich powiatów województwa opolskiego. » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Matka z synem nie żyją, a córka i ojciec przebywają w szpitalu. To bilans porannego wypadku na autostradzie A4 W wypadku na autostradzie A4 zginęła matka (24 lata) z dwuletnim synem, a ojciec (34 lata) i czteroletnia córka z obrażeniami trafili do szpitala. Rodzina podróżowała… » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Policja poszukuje Marcina Grabowskiego. Za mężczyzną wydano list gończy Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Myśliborzu, poszukują opolanina Marcina Grabowskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 13:30 Nysa uczciła ofiary ludobójstwa na kresach. "Polska przespała, jak rozwijał się ukraiński nacjonalizm. Oby teraz nie p… Mieszkańcy Nysy uczcili przypadający jutro (11.07) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Przed tablicą wmurowaną na ścianie urzędu miejskiego pojawiły się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »