Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dwa lata i sześć miesięcy ma spędzić w więzieniu Mariusz K., były wikary parafii w Jemielnicy, który w 2012 roku molestował ministranta. Taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskich. Oskarżony, były już duchowny, nie usłyszał go – nie pojawił się na sali rozpraw.
Emocji nie krył poszkodowany, obecnie już dorosły pan Dariusz, ofiara księdza K.
- Uznaję oskarżonego Mariusza K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu - mówił sędzia Artur Sobczak.

- Wymierzam mu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Orzekam wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 150 metrów na okres 10 lat. Orzekam w stosunku do oskarżonego środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk, zawodów i działalności związanych z edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na zawsze.

Dariusz, ofiara księdza K., nie krył emocji, które towarzyszyły mu w czasie wysłuchiwania wyroku i jego uzasadnienia.

- Cieszę się, że to się skończyło, ale mam świadomość tego, że to tylko zakończyła się moja sprawa. Setki rozpraw się dopiero zaczną. Ale było warto, jak najbardziej było warto, chociażby tylko dla tego wyroku. Przez 6 lat księdzu nie groziło nic. Teraz cieszę się, że sprawa doszła do końca i poniósł za to odpowiedzialność - mówił naszej reporterce.

- Chcieliśmy przede wszystkim, żeby sprawiedliwości stało się za dość - mówi obrońca pokrzywdzonego Tomasz Płachtej.

- Chcieliśmy, żeby była możliwość realnego naprawienia szkody i nam bardzo zależało na wysokim zadośćuczynieniu. Chcieliśmy, żeby oskarżony mógł odpracować to, sąd jednak zdecydował, żeby nie było takiej możliwości i wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Mariusz K. ma także zapłacić na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie łącznej wysokości 50 tysięcy złotych, poniesie także koszty sądowe.

Sprawa trafiła do organów ścigania dwa lata temu, gdy zmieniły się przepisy nakazujące m.in. kuriom informować śledczych o przypadkach pedofilii. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.
Artur Sobczak
Pan Dariusz
Tomasz Płachtej

Wiadomości z regionu

2020-10-27, godz. 08:00 Dobrodzieński magistrat chce uniknąć drastycznych podwyżek za wywóz śmieci, więc dołącza do "Czystego Regionu" Gmina Dobrodzień dołączy w styczniu do Związku Międzygminnego 'Czysty Region'. Samorządowi w grudniu skończy się umowa na odbiór odpadów. » więcej 2020-10-27, godz. 07:00 Współpraca nyskiej PWSZ z Mitsubishi. Studenci nauczą się projektować systemy dla przemysłu 4.0 Studenci z Nysy będą zdobywać umiejętności w zakładach Mitsubishi. Przyszli inżynierowie zarządzania i inżynierii produkcji nauczą się tam między innymi… » więcej 2020-10-27, godz. 07:00 Opolanie nadal muszą czekać na szczepionki przeciwko grypie W opolskich aptekach nadal brakuje szczepionek przeciwko grypie. W ostatnich tygodniach trafiły jedynie do przychodni i mogli z nich skorzystać przede wszystkim… » więcej 2020-10-26, godz. 21:00 Zmiany w pracy nyskiego sądu. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano część posiedzeń Nyski sąd odwołuje rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane na najbliższe 2 tygodnie. Decyzja ma na celu ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii koro… » więcej 2020-10-26, godz. 20:30 Raport dnia: Początek tygodnia ze spadkiem liczby zakażeń w kraju i regionie Na Opolszczyźnie potwierdzono 335 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej, 100 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-10-26, godz. 19:00 Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły… Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej str… » więcej 2020-10-26, godz. 18:29 Ogólnopolski Strajk Kobiet w Opolu. Były korki i solidarność kierowców. "Walczymy o prawo do wyboru" Ponad tysiąc mieszkańców Opola, głównie młodych ludzi, wyszło na ulice zamanifestować swój sprzeciw przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Placówki oświatowe w Głubczycach przygotowane na zdalne nauczanie Gmina Głubczyce przygotowana do zmian w szkolnictwie. W związku z przejściem całego kraju do czerwonej strefy epidemicznej od dzisiaj (26.10) obowiązują… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***