Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dwa lata i sześć miesięcy ma spędzić w więzieniu Mariusz K., były wikary parafii w Jemielnicy, który w 2012 roku molestował ministranta. Taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskich. Oskarżony, były już duchowny, nie usłyszał go – nie pojawił się na sali rozpraw.
Emocji nie krył poszkodowany, obecnie już dorosły pan Dariusz, ofiara księdza K.
- Uznaję oskarżonego Mariusza K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu - mówił sędzia Artur Sobczak.

- Wymierzam mu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Orzekam wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 150 metrów na okres 10 lat. Orzekam w stosunku do oskarżonego środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk, zawodów i działalności związanych z edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na zawsze.

Dariusz, ofiara księdza K., nie krył emocji, które towarzyszyły mu w czasie wysłuchiwania wyroku i jego uzasadnienia.

- Cieszę się, że to się skończyło, ale mam świadomość tego, że to tylko zakończyła się moja sprawa. Setki rozpraw się dopiero zaczną. Ale było warto, jak najbardziej było warto, chociażby tylko dla tego wyroku. Przez 6 lat księdzu nie groziło nic. Teraz cieszę się, że sprawa doszła do końca i poniósł za to odpowiedzialność - mówił naszej reporterce.

- Chcieliśmy przede wszystkim, żeby sprawiedliwości stało się za dość - mówi obrońca pokrzywdzonego Tomasz Płachtej.

- Chcieliśmy, żeby była możliwość realnego naprawienia szkody i nam bardzo zależało na wysokim zadośćuczynieniu. Chcieliśmy, żeby oskarżony mógł odpracować to, sąd jednak zdecydował, żeby nie było takiej możliwości i wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Mariusz K. ma także zapłacić na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie łącznej wysokości 50 tysięcy złotych, poniesie także koszty sądowe.

Sprawa trafiła do organów ścigania dwa lata temu, gdy zmieniły się przepisy nakazujące m.in. kuriom informować śledczych o przypadkach pedofilii. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.
Artur Sobczak
Pan Dariusz
Tomasz Płachtej

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 10:35 Raport MZ: 10 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 107 nowych przypadkach… » więcej 2020-06-02, godz. 10:30 Pacjenci nyskiej kardiologii inwazyjnej leczą się w nowym miejscu. Nowy sprzęt trafił też do szpitala Nyski oddział kardiologii inwazyjnej od wczoraj (01.06) działa w nowym miejscu. To jeden z budynków połączony bezpośrednio ze szpitalem powiatowym. » więcej 2020-06-02, godz. 10:00 Osocze ozdrowieńców potrzebne do walki z koronawirusem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o oddawanie krwi, szczególnie przez ozdrowieńców chorych na Covid 19.Wytwarza z niego dawki terapeutyczne… » więcej 2020-06-02, godz. 08:47 CBŚP zatrzymało koło Opola poszukiwanego od 3 lat przestępcę. Znaleziono przy nim broń oraz narkotyki Funkcjonariusze z CBŚP w Opolu zatrzymali poszukiwanego od 3 lat 37-letniego mężczyznę. Zatrzymany miał do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, łącznie w wymiarze… » więcej 2020-06-02, godz. 08:00 Prudnik: można już osobiście spotykać się z udzielającymi darmowych porad prawnych Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Bezpośrednie spotkania z prawnikami zawieszono po wybuchu pandemii. Punkty udzielające takich porad funkcjonują… » więcej 2020-06-02, godz. 07:45 "Warunkiem jest porozumienie z rodzicami i przygotowanie dzieci". Opolskie parafie ustalają terminy Pierwszej Komunii … Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie, jak co roku… » więcej 2020-06-02, godz. 07:00 "Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów". Opole zaprasza do bezpiecznego zwiedzania Opole uruchomiło Miejską Informację Turystyczną, można już zwiedzać Wieżę Piastowską, Zamek Górny czy ZOO. Stolica regionu dołączyła do ogólnopolskiej akcji 'Jesteśmy… » więcej 2020-06-01, godz. 21:30 PSZOK w Szymiszowie już działa jak przed pandemią Od dzisiaj (1.06) Punkt Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych w Szymiszowie w gminie Strzelce Opolskie wrócił do normalnego trybu działania. Już nie trzeba się… » więcej 2020-06-01, godz. 21:00 Raport dnia w regionie: 9 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień. Kolejny dzień bez ofiar śmiertelnych 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 11 ozdrowień potwierdzono dziś (01.06) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii COVID-19 w regionie wykryto u 652 osób… » więcej 2020-06-01, godz. 20:20 Opole: cmentarz przy Wrocławskiej wpisany do rejestru zabytków Cmentarz wielowyznaniowy przy ulicy Wrocławskiej w Opolu został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Taki wniosek ponad 10 miesięcy temu do Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »