Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 19:16 Autor: Agnieszka Pospiszyl

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta

2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
2 i pół roku więzienia - Były ksiądz skazany za molestowanie ministranta [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dwa lata i sześć miesięcy ma spędzić w więzieniu Mariusz K., były wikary parafii w Jemielnicy, który w 2012 roku molestował ministranta. Taki wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolskich. Oskarżony, były już duchowny, nie usłyszał go – nie pojawił się na sali rozpraw.
Emocji nie krył poszkodowany, obecnie już dorosły pan Dariusz, ofiara księdza K.
- Uznaję oskarżonego Mariusza K. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu - mówił sędzia Artur Sobczak.

- Wymierzam mu karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Orzekam wobec oskarżonego zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 150 metrów na okres 10 lat. Orzekam w stosunku do oskarżonego środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowisk, zawodów i działalności związanych z edukacją małoletnich lub opieką nad nimi na zawsze.

Dariusz, ofiara księdza K., nie krył emocji, które towarzyszyły mu w czasie wysłuchiwania wyroku i jego uzasadnienia.

- Cieszę się, że to się skończyło, ale mam świadomość tego, że to tylko zakończyła się moja sprawa. Setki rozpraw się dopiero zaczną. Ale było warto, jak najbardziej było warto, chociażby tylko dla tego wyroku. Przez 6 lat księdzu nie groziło nic. Teraz cieszę się, że sprawa doszła do końca i poniósł za to odpowiedzialność - mówił naszej reporterce.

- Chcieliśmy przede wszystkim, żeby sprawiedliwości stało się za dość - mówi obrońca pokrzywdzonego Tomasz Płachtej.

- Chcieliśmy, żeby była możliwość realnego naprawienia szkody i nam bardzo zależało na wysokim zadośćuczynieniu. Chcieliśmy, żeby oskarżony mógł odpracować to, sąd jednak zdecydował, żeby nie było takiej możliwości i wymierzył karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Mariusz K. ma także zapłacić na rzecz pokrzywdzonego zadośćuczynienie łącznej wysokości 50 tysięcy złotych, poniesie także koszty sądowe.

Sprawa trafiła do organów ścigania dwa lata temu, gdy zmieniły się przepisy nakazujące m.in. kuriom informować śledczych o przypadkach pedofilii. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.
Artur Sobczak
Pan Dariusz
Tomasz Płachtej

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »