Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-14, 11:00 Autor: Daniel Klimczak

Nyski WOPR przygotowany na nadejście lata. Choć sezon jeszcze się nie rozpoczął, ratownicy już mają zajęcie

Stanica WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Stanica WOPR nad Jeziorem Nyskim [fot. Daniel Klimczak]
Jezioro Nyskie [fot. Daniel Klimczak]
Jezioro Nyskie [fot. Daniel Klimczak]
Nyski WOPR jest przygotowany na zbliżający się sezon letni. Mimo, że coraz więcej kąpielisk w kraju ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby ratowników, na nyskich plażach i basenach nie powinno brakować obsady.
Jak wskazuje Jarosław Białochławek, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie, problemy z brakiem chętnych do pracy wynikają zazwyczaj ze sporej odpowiedzialności spoczywającej na barkach ratowników. Zarobki także bywają mało atrakcyjne, choć w naszym regionie sytuacja nie wygląda najgorzej.

- W Nysie czy w Opolu ratownicy zarabiają już w granicach od 3600 do 4500 złotych "na rękę". Myślę, że dla młodego człowieka jest to już satysfakcjonująca suma. To jest jednak odpowiedzialna praca, bo kilkadziesiąt tysięcy ludzi i każdy przychodzi z problemem do ratownika - dodaje.

W sezonie ratownik pracuje średnio 248 godzin miesięcznie.

Mimo, że do rozpoczęcia wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, to nyscy WOPR-owcy nie siedzą z założonymi rękami. W ostatnim czasie pomagali dwóm jednostkom.

- Na szczęście były to techniczne akcje. Jedna łódź motorowa się zepsuła, ale druga, niewiele brakowało, żeby się przerodziła w akcje ratunkową. Podczas silnych podmuchów wiatru uszkodziło się ożaglowanie jednostki Omega i trzeba było ją szybko od wału odciągnąć, bo groziło, że łódź się rozbije o wały - wyjaśnia szef nyskiego WOPR-u.

Dodajmy, że nad bezpieczeństwem korzystających z miejskiego kąpieliska w Nysie będzie czuwało w tym roku 14 ratowników, a w parku wodnym w Głuchołazach będzie ich 6. Natomiast służbę nad Jeziorem Nyskim ma w tygodniu pełnić 4 zawodowych ratowników wspieranych przez 12 pracujących społecznie w weekendy.
Jarosław Białochławek
Jarosław Białochławek

Wiadomości z regionu

2019-05-24, godz. 12:00 Krapkowice: starosta i centrum zarządzania kryzysowego ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe. "Jesteśmy dobrej myśli" Od rana w gminach Zdzieszowice i Krapkowice obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Odry w Krapkowicach przekroczył poziom ostrzegawczy i aktualnie (go ... » więcej 2019-05-24, godz. 11:45 EUROWYBORY: Andrzej Buła z Koalicji Europejskiej: starałem się prowadzić kampanię pozytywną Marszałek Andrzej Buła startujący z list Koalicji Europejskiej podsumował swoją kampanię. - Staraliśmy się prowadzić kampanię pozytywną, zachować najwyższe st ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:45 EUROWYBORY: Decydujące znaczenie ma frekwencja. "Jest to wielkie wydarzenie dla każdego Polaka" - Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest bardzo ważna - powiedział w 'Poglądach i osądach' Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajoweg ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:45 Wzrasta poziom Odry na Opolszczyźnie. Starosta krapkowicki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla Krapkowic i Zdziesz ... O prawie 20 centymetrów przekroczony został stan ostrzegawczy na Odrze w Krapkowicach. Starosta krapkowicki Maciej Sonik, zgodnie z procedurą wprowadził do od ... » więcej 2019-05-24, godz. 10:30 Dziś uroczyste otwarcie Centrum Obsługi Cudzoziemców - Przekazaliśmy na ten cel całe skrzydło na parterze urzędu, jest bardzo nowocześnie i przyjaźnie - zapewniła w rozmowie 'W cztery oczy' wicewojewoda Violetta ... » więcej 2019-05-24, godz. 09:30 Pogoda sprzyja remontowi basenu w Praszce. Zimą zdarzały się przerwy Końcówka tego roku jest wciąż oficjalnym terminem zakończenia gruntownej przebudowy krytej pływalni w Praszce. Po zimie są niewielkie opóźnienia. » więcej 2019-05-24, godz. 08:00 „Tramwaj zwany pożądaniem” kursuje ulicami Opola. Edukuje mieszkańców w tematyce HIV i AIDS Przez cztery godziny jeden z opolskich autobusów miejskich kursował pod szyldem 'Tramwaju zwanego pożądaniem'. Jeździł na wyznaczonej trasie, która obejmowała ... » więcej 2019-05-24, godz. 06:00 WCZK: W piątek po południu przez Opolszczyznę przejdzie fala wezbraniowa, ale powodzi nie będzie Według przewidywań najwyższy stan wód pojawi się rano na Miedoni. - Nie można wykluczyć lokalnych potopień, ale powódź nam nie grozi - usłyszeliśmy w WCZK. » więcej 2019-05-23, godz. 21:30 Namysłowscy strażacy świętowali. "Powiatowy dzień strażaka to czas podsumowań i nagród" W Namysłowie odbyły się uroczystości związane z obchodami powiatowego dnia strażaka. W święcie brali udział czynni, jak i emerytowani strażacy z jednostek zaw ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:45 2 oddziały w BCM nieczynne do odwołania - fizjoterapeuci protestują Oddział Dzienny Rehabilitacji i fizjoterapia ambulatoryjna - dwie jednostki Brzeskiego Centrum Medycznego są od dziś nieczynne do odwołania. Sprawa ma związek ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »