Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-13, 10:00 Autor: Tomasz Cichoń

Pracują zamiast odpoczywać na zwolnieniu lekarskim. ZUS kontroluje pracowników na chorobowym

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Sebastian Szczurek [fot. Wanda Kownacka]
Sebastian Szczurek [fot. Wanda Kownacka]
Ponad połowa skontrolowanych pracowników na Opolszczyźnie wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Tak wynika z danych opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pierwszy kwartał tego roku. Spośród sprawdzonych 670 osób - 383 nie stosowały się do zaleceń lekarzy. Większość pracowała, co na chorobowym jest zabronione.
- Sprawdzamy czy dana osoba w sposób prawidłowy stosuje się do zaleceń lekarza, czyli po prostu czy nie pracuje, albo czy nie robi innych rzeczy, które są niezgodne z tym co lekarz napisał w zaświadczeniu. Oczywiście może zdarzyć się tak, że taka osoba nie musi być przykuta do swojego mieszkania, może wyjść do apteki, po zakupy, do lekarza i ma prawo zawsze oświadczyć, usprawiedliwić się, wyjaśnić, co robiła w danym czasie, jeżeli taki pracownik napisze notatkę, że takiej osoby nie było w domu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" w Radiu Opole Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.

Nie zwiększamy liczby kontrolerów w regionie - mówi Szczurek, a my pytamy jak wygląda taka kontrola?

- Kontroler puka do drzwi osoby ubezpieczonej i sprawdza, czy taka osoba ubezpieczona stosuje się do zaleceń lekarza. Czyli, jeżeli ubezpieczony ma zaświadczenie od lekarza gdzie jest mowa o tym, że powinien leżeć, no to czy jest w domu, czy się leczy, czy przechodzi rekonwalescencję. Jeżeli może, to oczywiście czy jest też w domu - mówi Sebastian Szczurek.

W skali kraju ZUS wydał 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Dzięki temu w kasie pozostało prawie 9 milionów 250 tysięcy złotych.
Sebastian Szczurek rzecznik ZUS w Opolu
Sebastian Szczurek rzecznik ZUS w Opolu

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 20:08 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »