Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-09, 11:50 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Nauka a rynek pracy. Naukowcy debatują, jak kształcić przyszłych pracowników

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
[fot. J. Maćkowiak]
[fot. J. Maćkowiak]
Marta Rostropowicz-Miśko [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marta Rostropowicz-Miśko [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Denys [fot. Witold Wośtak]
Łukasz Denys [fot. Witold Wośtak]
"Współczesne wyzwania i perspektywy rynku pracy" - to tytuł konferencji, która jest dziś (09.05) organizowana na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci w Collegium Maius omawiają m.in. jak powinna wyglądać współpraca pracodawcy z uczelnią. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Polską Komisją  Akredytacyjną.
- Często kwalifikacje absolwentów uczelni nie są dostosowane do potrzeb rynku pracy - przyznała w rozmowie "W cztery oczy" dr Marta Rostropowicz-Miśko, odnosząc się do oczekiwań pracodawców, co do kompetencji absolwentów studiów praktycznych. Dlatego na opolskiej uczelni od marca do września zeszłego roku były prowadzone badania rynku oczekiwań pracodawców. Efektem jest m.in. utworzenie na uczelni nowego kierunku kształcenia: obsługa biznesu.

- Powołano zespół składający się z 3 przedstawicieli pracodawców z branż wiodących na Opolszczyźnie: budownictwa, spożywczej i mechanicznej oraz 3 pracowników wydziału prawa i administracji. Konieczne było wypracowanie całego procesu kształcenia, jego organizacji - czego i w jaki sposób chcemy uczyć - tłumaczyła dr Marta Rostropowicz-Miśko.

Jak tłumaczył nasz poranny gość, obsługa biznesu to kierunek realizowany na UO w trybie studiów praktycznych. Student nabywa umiejętności już bezpośrednio oczekiwanych na rynku pracy. Studia trwają 7 semestrów i zawiera się w nich także część praktyczna.

- Po szóstym semestrze, czyli po ukończeniu trzeciego roku studiów, studenci udają się na 12-tygodniową praktykę. Mamy podpisaną umowę z różnymi firmami z branży spożywczej, mechanicznej i budowlanej. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ci studenci już po ukończeniu nauki zostaną tam pracownikami - dodała Rostropowicz-Miśko .

W ramach przeprowadzonych badań ankietowych zapytano o preferencje 110 przedsiębiorców na Opolszczyźnie, co pokazało obraz pracownika, którego oczekują potencjalni pracodawcy. Bardzo wysoko, poza sprawnym sporządzaniem biznes planów, jest oceniania znajomość języków obcych przede wszystkim niemieckiego i angielskiego, ale wśród preferencji jest też coraz częściej język rosyjski.

- Pierwszą dobrą praktyką, którą każda uczelnia o profilu praktycznym we współpracy z pracodawcą powinna realizować, to jest utworzenie rady pracodawców - powiedział z kolei w "Poglądach i osadach" mgr Łukasz Denys.

- Uważam, że na studiach o profilu praktycznym niezbędna jest rada pracodawców, czyli taki organ opiniodawczy, kolegialny, który pomaga dziekanowi konkretnego wydziału w zarządzaniu pod względem współpracy z pracodawcami. Oprócz tego, rada pracodawców na wydziale składa różnego rodzaju zapotrzebowanie, np. na praktykantów - tłumaczył Łukasz Denys.

Konferencja "Współczesne wyzwania i perspektywy rynku pracy" zakończy się dziś o 14.30.
Marta Rostropowicz-Miśko
Marta Rostropowicz-Miśko
Łukasz Denys

Wiadomości z regionu

2020-08-05, godz. 08:00 Amstaff Jogi odebrany przez TOZ ma się coraz lepiej. "Blizny zostaną do końca życia, ale pies czuje, że teraz otaczają… 14-letni amstaff Jogi, który w lipcu został interwencyjnie odebrany przez wolontariuszy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu czuje się coraz lepiej… » więcej 2020-08-05, godz. 07:00 Tour de Pologne: od środy do czwartku utrudnienia w ruchu w centrum Opola oraz na drogach wojewódzkich Z powodu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne zmieni się organizacja ruchu w Opolu. W środę (05.08) od godziny 15.00 z powodu organizacji trasy dla kolarzy… » więcej 2020-08-05, godz. 07:00 Opolski sanepid przypomina, gdzie podczas wakacji można jeszcze kąpać się bez obaw Na terenie Opolszczyzny bez przeszkód do 31 sierpnia można kąpać się jedynie na kąpielisku Sielska Woda II w powiecie brzeskim. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna… » więcej 2020-08-04, godz. 21:30 Uwaga: od środy (5.08) na krapkowickim rynku obowiązuje strefa zamieszkania Uwaga, zmiany w organizacji ruchu na rynku w Krapkowicach. Od środy (05.08) zacznie obowiązywać tam strefa zamieszkania. Samochody będą zmuszone poruszać… » więcej 2020-08-04, godz. 21:00 Raport dnia: 7 nowych zachorowań na Opolszczyźnie. Kolejny dobowy rekord zakażeń w Polsce 7 nowych zakażeń koronawirusem oraz 8 przypadków ozdrowień, tak przedstawia się wtorkowy (04.08) bilans dnia na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen… » więcej 2020-08-04, godz. 20:00 Strażacy z Wilkowa ratowali bociana porażonego prądem. Zwierzę prawdopodobnie spędzi zimę w kraju Na co dzień ratują życie i mienie ludzkie, jednak gdy trzeba niosą pomoc także potrzebującym zwierzętom. Mowa o strażakach-ochotnikach z Wilkowa, którzy… » więcej 2020-08-04, godz. 18:52 WOPR-owcy i policja wydobyli łódź, która zatonęła na Jeziorze Otmuchowskim. W jednostce znajdowało się paliwo… Wtorek to pracowity dzień dla nyskich WOPR-owców. Po powrocie z poszukiwań mężczyzny, który uciekając przed Strażą Rybacką wskoczył do Nysy Kłodzkiej… » więcej 2020-08-04, godz. 17:15 Pierwszy miesiąc wakacji na Opolszczyźnie bez utonięć. W lipcu opolska policja wykryła 13 usterek autobusów i 500… Ponad 100 sprawdzonych autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek, 70 wypadków i 500 kierowców zatrzymanych za jazdę po alkoholu. Opolska policja… » więcej 2020-08-04, godz. 17:00 Urząd Gminy w Skarbimierzu pracuje przy zamkniętych drzwiach. Wójt miał kontakt z osobą, która po pokonaniu koronawirusa… Do Urzędu Gminy w Skarbimierzu, a także miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej od dziś (04.08) nie są wpuszczani interesanci. To dodatkowe środki ostrożności… » więcej 2020-08-04, godz. 16:30 Przy wyborze szkoły ponadpodstawowej warto kierować się swoją pasją Wtorek (04.08) jest ostatnim dniem na złożenie dokumentów do szkół ponadpodstawowych. Młodzież stoi często przed bardzo trudnym wyborem. Czy kontynuować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »