Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-15, 14:15 Autor: Kacper Śnigórski

Sąd skazał pielęgniarza więziennego za przekroczenie uprawnień. Molestowania osadzonego nie udowodniono

Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Łukasz H., pielęgniarz z głubczyckiego więzienia, początkowo był oskarżany przez prokuraturę o molestowanie seksualne jednego z osadzonych i przekroczenie uprawnień. Sąd, który zajmował się tą sprawą, uznał, że molestowania nie było, ale pielęgniarz faktycznie przekroczył swoje uprawnienia. Skazał go na rok więzienia. Obrona jak i prokuratura odwołały się od tego wyroku.
- Wyrokiem Sądu Rejonowego w Głubczycach, Łukasz H. został uznany za winnego przekroczenia uprawnień - mówi Aneta Rempalska, rzecznik opolskiego sądu.

- Dopuścił się tego będąc funkcjonariuszem służby więziennej w Zakładzie Karnym w Głubczycach w charakterze pielęgniarza. Sąd wymierzył oskarżonemu karę jednego roku więzienia oraz orzekł zakaz wykonywania jakichkolwiek zawodów w służbie więziennej na okres 10 lat - dodaje Rempalska.

Jak nieoficjalne udało nam się ustalić, ofiarą mężczyzny jest recydywista, który ma przed sobą jeszcze kilka lat odsiadki. Do przekroczenia uprawnień miało dochodzić na terenie głubczyckiego zakładu karnego, w trakcie konsultacji medycznych pomiędzy pielęgniarzem a osadzonym.

- Złożyliśmy apelację od tego wyroku - mówi obrońca oskarżonego, mecenas Łukasz Wójcik.

- Sąd wyeliminował tą inną czynność seksualną uznając, że oskarżony dopuścił się wyłącznie przekroczenia uprawnień. Jako funkcjonariusz publiczny, pracownik służby więziennej, doprowadził do sytuacji, do której nie powinien był doprowadzić. Złamał regulamin wewnętrzny służby. Prokuratura, która domagała się kary 4 lat więzienia złożyła apelację. Podobnie jak my, czyli obrona. Wskazywaliśmy, że nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, że oskarżony istotnie dopuścił się przestępstwa przekroczenia uprawnień - dodaje mecenas Wójcik.

Więzień został przeniesiony do innego zakładu karnego. W postępowaniu dyscyplinarnym, oskarżony został uniewinniony od zarzutu doprowadzenia więźnia do innej czynności seksualnej. Jednocześnie zarzucono mu, że zaburzył relacje i skrócił dystans pomiędzy funkcjonariuszem a osadzonym. Wyrok Sądu Rejonowego w Głubczycach jest nieprawomocny.
Aneta Rempalska
Łukasz Wójcik

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 22:05 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 22:04 Śmigus-dyngus pod kontrolą. Niewinna zabawa może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Ta tradycja kojarzy się nie tylko z mnóstwem wody, ale i z dobrą zabawą. Zazwyczaj dobrą, bo nie wszystkim może ona odpowiadać. A w efekcie może skończyć się ... » więcej 2019-04-21, godz. 21:59 Jakie będą tematy kampanii i czy 26 maja pójdziemy do urn? Debata w Świątecznej Loży Radiowej Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w całym kraju 25 komitetów. W naszym rejonie startuje 15 osób z 7 komitetów. Na Opolszczyźnie, przy poprzednich euro ... » więcej 2019-04-21, godz. 18:29 Wyciek gazu w Opolu. Nieprzejezdna ulica Sosnkowskiego [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana ulica Sosnkowskiego w Opolu. Powodem wyciek gazu z jednej ze studzienek. Na miejscu pracują strażacy i służby gazowe. Ulica jest n ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:11 Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Wjechał do rowu, zabrał go śmigłowiec Drugi dzisiaj wypadek z udziałem motocyklisty miał miejsce w Sternalicach, w gminie Radłów. Doszło do niego w rejonie skrzyżowania. Jedynym uczestnikiem tego ... » więcej 2019-04-21, godz. 16:00 Z wizytą w USA. Śląscy Teksańczycy kultywują polskie zwyczaje wielkanocne Śląscy Teksańczycy, których przodkowie wyemigrowali prawie 170 lat temu, też świętują Wielkanoc i starają się kultywować przywiezione ze starego kraju zwyczaj ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:01 Zderzenie motocyklisty z osobówką. Śmigłowiec zabrał poszkodowanego Do zderzenia motocyklisty z samochodem osobowym doszło dzisiaj w miejscowości Mnichus w gminie Ozimek. Wypadek miał miejsce na prostym odcinku drogi. » więcej 2019-04-21, godz. 13:48 Krzyżyki, żur, palmy, kroszonki. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy kultywowane na Śląsku Opolskim Wszystko zaczyna się od palenia żuru. Odbywa się to jeszcze w kilku miejscowościach w okolicach Gogolina. W Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę zgodnie z tradycj ... » więcej 2019-04-21, godz. 11:36 Święta rosyjskich katolików. "Udało się zachować wiarę i zwyczaje" - Nie ma drugiego takiego święta. Wszystko blednie w obliczu Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ojciec Wojc ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Sprawdzamy czystość powietrza po pożarze w Kędzierzynie-Koźlu Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »