Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-15, 14:15 Autor: Kacper Śnigórski

Sąd skazał pielęgniarza więziennego za przekroczenie uprawnień. Molestowania osadzonego nie udowodniono

Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Łukasz H., pielęgniarz z głubczyckiego więzienia, początkowo był oskarżany przez prokuraturę o molestowanie seksualne jednego z osadzonych i przekroczenie uprawnień. Sąd, który zajmował się tą sprawą, uznał, że molestowania nie było, ale pielęgniarz faktycznie przekroczył swoje uprawnienia. Skazał go na rok więzienia. Obrona jak i prokuratura odwołały się od tego wyroku.
- Wyrokiem Sądu Rejonowego w Głubczycach, Łukasz H. został uznany za winnego przekroczenia uprawnień - mówi Aneta Rempalska, rzecznik opolskiego sądu.

- Dopuścił się tego będąc funkcjonariuszem służby więziennej w Zakładzie Karnym w Głubczycach w charakterze pielęgniarza. Sąd wymierzył oskarżonemu karę jednego roku więzienia oraz orzekł zakaz wykonywania jakichkolwiek zawodów w służbie więziennej na okres 10 lat - dodaje Rempalska.

Jak nieoficjalne udało nam się ustalić, ofiarą mężczyzny jest recydywista, który ma przed sobą jeszcze kilka lat odsiadki. Do przekroczenia uprawnień miało dochodzić na terenie głubczyckiego zakładu karnego, w trakcie konsultacji medycznych pomiędzy pielęgniarzem a osadzonym.

- Złożyliśmy apelację od tego wyroku - mówi obrońca oskarżonego, mecenas Łukasz Wójcik.

- Sąd wyeliminował tą inną czynność seksualną uznając, że oskarżony dopuścił się wyłącznie przekroczenia uprawnień. Jako funkcjonariusz publiczny, pracownik służby więziennej, doprowadził do sytuacji, do której nie powinien był doprowadzić. Złamał regulamin wewnętrzny służby. Prokuratura, która domagała się kary 4 lat więzienia złożyła apelację. Podobnie jak my, czyli obrona. Wskazywaliśmy, że nie ma żadnych podstaw do przyjęcia, że oskarżony istotnie dopuścił się przestępstwa przekroczenia uprawnień - dodaje mecenas Wójcik.

Więzień został przeniesiony do innego zakładu karnego. W postępowaniu dyscyplinarnym, oskarżony został uniewinniony od zarzutu doprowadzenia więźnia do innej czynności seksualnej. Jednocześnie zarzucono mu, że zaburzył relacje i skrócił dystans pomiędzy funkcjonariuszem a osadzonym. Wyrok Sądu Rejonowego w Głubczycach jest nieprawomocny.
Aneta Rempalska
Łukasz Wójcik

Wiadomości z regionu

2019-12-12, godz. 14:30 Narzekają na smog i chcą odszkodowania. Więźniowie pozywają gminę. "Niektórzy lubią pisać" Osadzeni z Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich skarżą się na smog i pozywają gminę. Zdaniem dwóch więźniów podczas godzinnych spacerów zła jakoś powietrza… » więcej 2019-12-12, godz. 13:15 Mężczyzna próbował obrabować bank w Czarnowąsach, ale uciekł bez pieniędzy. Poszukuje go policja Nieudana próba napadu na bank w Opolu-Czarnowąsach. Napastnik został spłoszony i uciekł. » więcej 2019-12-12, godz. 12:45 Prawie 2 tysiące przedszkolaków z powiatu nyskiego nauczyło się, jak nieść pomoc w sytuacji zagrożenia życia [ZDJĘCIA] Prawie 2 tysiące maluchów z 68 placówek powiatu nyskiego wzięło udział w trwającej od września akcji 'Przedszkolak ratuje'. Podczas spotkań z policją, strażą pożarną… » więcej 2019-12-12, godz. 11:00 Kolejna szkoła z Opola dostała sprzęt w akcji urzędu marszałkowskiego "Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery" Sprzęt w ramach akcji 'Dwa zamiast cztery: Opolskie na rowery' trafił do Publicznej Szkoły Podstawowej numer 11 w Opolu. » więcej 2019-12-12, godz. 09:56 Pociągi jeżdżą normalnie. Badanie przyczyn wczorajszej awarii na dworcu w Opolu trwa - Ruch pociągów na dworcu kolejowym w Opolu odbywa się bez problemów - informuje Ireneusz Cieślik z Przewozów Regionalnych. Do późnych godzin wieczornych trwała… » więcej 2019-12-12, godz. 09:15 Supermarkety rezygnują ze sprzedaży żywych karpi, cierpią na tym hodowcy Po apelach organizacji ekologicznych, większość marketów rezygnuje ze sprzedaży żywego karpia, mimo, że prawo taką sprzedaż dopuszcza i określa zasady transportu… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Kędzierzynie-Koźlu będzie bezpieczniej na dwóch przejściach dla pieszych Dwa kolejne inteligentne przejścia dla pieszych powstaną w Kędzierzynie-Koźlu w bliskim sąsiedztwie szkół podstawowych. W trosce o poprawę bezpieczeństwa pieszych… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 W Paczkowie już po raz 6. odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. To także okazja do wsparcia Polaków mieszkających na … Mieszkańcy Paczkowa wspierają Polaków na Wschodzie. Miasto dołączyło do organizowanej przez Radio Opole akcji, w ramach której dary trafią przed Bożym Narodzeniem… » więcej 2019-12-12, godz. 05:00 Opole: czy i kiedy wejdzie w życie uchwała o przyjmowaniu do żłobków zaszczepionych dzieci? Wojewoda znalazł uchybienia Przyjęta przez opolskich radnych uchwała może nie wejść w życie od stycznia 2020 roku. Na możliwe opóźnienie wskazywał na antenie Radia Opole opolski radny niezależny… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »