Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-13, 20:12 Autor: Witold Wośtak

Za nami XI edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Przybyło 420 "studentów"

11. edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
11. edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej [fot. Witold Wośtak]
Zakończyła się XI edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Dzisiaj (13.04) absolwentami zostało 420 dzieci w wieku 9-13 lat.
Zorganizowano 6 wykładów w Opolu i Strzelcach Opolskich, które odbywały się raz w miesiącu. Zagadnienia były zróżnicowane - od tematyki policyjnej i mundurowej, do postępu technicznego, kriogeniki oraz kosmosu.

- Za obecność na zajęciach młodzi studenci otrzymywali pieczątkę do indeksu - mówi dr Justyna Charaśna–Blachucik – Pełnomocnik Rektora do spraw Dziecięcej Politechniki.

- Młodzież bardzo zmienia się - jest coraz mądrzejsza i bardziej ciekawa świata. My chcemy poniekąd kształtować tę ciekawość. Mamy wiele przykładów i sygnałów, że wiedza wyniesiona z Politechniki jest wykorzystywana na lekcjach. Dzieci chcą zabłysnąć, że na przykład wiedzą o azocie ciekłym czy bezpieczeństwie.

Prof. Krzysztof Malik, prorektor uczelni do spraw studenckich i inwestycji ocenia, że ta inicjatywa jest bardzo istotnym elementem działalności dydaktycznej oraz wychowawczej.

- Ci młodzi ludzie słuchają. Nie wahają się pytać, co jest bardzo cenną umiejętnością już na przyszłość dla każdego badacza. Oni pytają wprost, a wykładowca odpowiada. Im więcej jest pytań, tym chyba lepiej. Widać, że trochę im żal z powodu ostatniego wykładu jedenastej edycji.

Zapytaliśmy Bartka, Maję i Szymona, młodych absolwentów, jak oceniają swój udział w Dziecięcej Politechnice Opolskiej.

- Jest bardzo fajna i ciekawa. Można było dowiedzieć się wielu rzeczy, których nauczymy się dopiero w starszych klasach - zwraca uwagę Bartek.

- Według mnie, to było bardzo ciekawe i polecam każdemu. Z tego można nauczyć się wiele i wykorzystać później w dorosłym życiu - dodaje Maja.

- Można było dowiedzieć się o sytuacjach gospodarczych w innych krajach oraz co ogólnie dzieje się tam. Była też mowa o działalności 10 Opolskiej Brygady Logistycznej - wylicza Szymon.

Więcej o tej sprawie powiemy w poniedziałkowym (15.04) programie Reporterskie tu i teraz.
Justyna Charaśna–Blachucik
Krzysztof Malik
Bartek, Maja i Szymon

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 11:20 "To będzie forum wymiany doświadczeń". W Opolu rusza spotkanie samorządowców I Konwent Przewodniczących Rad Gmin Powiatów i Sejmiku z województwa opolskiego odbywa się dziś (15.10) w sali Orła Białego na opolskim Ostrówku. - Będzie to ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:45 Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startu ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:15 "Terytorialsi" poszukiwani. Formuje się opolski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Ruszył nabór do opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i predyspozycje psychofizyczne. Do ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:00 Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:15 Uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia odbędą się także w Prudniku Wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego uczci także Prudnik. Zakończenie procesu jego beatyfikacji ogłosił niedawno pap ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »