Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-03, 20:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Przedwojenna kotłownia zatruwa życie mieszkańcom osiedla w Głuchołazach

Szpitalna kotłownia w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpitalna kotłownia w Głuchołazach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital nr 2 w Głuchołazach z kotłownią z poprzedniego stulecia [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital nr 2 w Głuchołazach z kotłownią z poprzedniego stulecia [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dymiąca, szpitalna kotłownia jest uciążliwa dla mieszkańców Głuchołaz. Domagają się jej likwidacji, albo zmiany opału z węglowego na ekologiczny. Dyrekcja szpitala zapewnia, że problem zostanie rozwiązany w tym roku. Kotłownia znajduje się w Parku Krajobrazowym Gór Opawskich w sąsiedztwie m.in. osiedla domów jednorodzinnych.
- Batalię o czyste powietrze toczymy już od 25 lat - mówi Leszek Indyk z Głuchołaz, który zwrócił się do nas o interwencję w tej sprawie. - Walczymy z kominem, z którego wydobywa się trujący smog. Szkodzi pacjentom trzech szpitali kardiologicznych i pulmonologicznych. W pobliżu jest tężnia, z której korzystają turyści i mieszkańcy. Jak policzyłem to w zasięgu komina jest ponad tysiąc osób. Czy nikt nam nie może pomóc?

Kotłownia ta zabezpiecza ogrzewanie i ciepłą wodę dla szpitala. Funkcjonuje od 1936 roku.

- Jest uciążliwa dla otoczenia – przyznaje Artur Grychowski, dyrektor szpitala w Głuchołazach. - Przepraszamy mieszkańców z tą uciążliwość, jaka jest z tym związana. Jesteśmy już w trakcie realizacji dokumentacji projektowej. Ma ona na celu zamianę kotłowni węglowej na gazową.

Koszt inwestycji związanej z modernizacją szpitalnej kotłowni szacowany jest na 6,5 mln złotych. W ramach przedsięwzięcie m.in. zainstalowane mają być ogniwa fotowoltaiczne.
Leszek Indyk
Artur Grychowski

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej 2019-08-17, godz. 12:00 Arkadiusz Karbowiak o niejednoznacznych ocenach działalności Brygady Świętokrzyskiej - Ta formacja kontrowersyjną nie jest i cieszę się, że władze postanowiły uhonorować żołnierzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - powiedział w ro ... » więcej 2019-08-17, godz. 11:37 Brzeski ratusz ma po remoncie nawiązywać do wyglądu z czasów swojej świetności Brzeski magistrat, we współpracy z opolskim konserwatorem zabytków, ustalił, jak po remoncie będzie wyglądał tamtejszy ratusz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »