Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 21:11 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z Opolszczyzny

Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa z 24 marca 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Mniejszość Niemiecka nie ma swojego kandydata, wynika to z naszej oceny potencjału wyborców. Jest propozycja, żeby wesprzeć marszałka Andrzeja Bułę startującego z listy Koalicji Obywatelskiej - mówił wicemarszałek województwa Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - W mojej ocenie, kandydatura pana marszałka jest kandydaturą bardzo dobrą. Wiem, że rozmowy były prowadzone, także zarząd wyda odpowiednie oświadczenie. Myślę, że tutaj jeszcze chwileczkę musimy poczekać.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski przyznała, że kandydatką jej ugrupowania jest minister Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. - Te wybory są bardzo trudne w ogóle dla Opolszczyzny, bo mamy wspólny okręg dolnośląsko-opolski i ta geografia jest tak skonstruowana, że kandydaci z naszego regionu mają trudniej, bo proporcje wyborców są mniej więcej cztery do jednego na niekorzyść Opolszczyzny - mówiła.

- Jesteśmy lojalnym koalicjantem, realizujemy wspólnie jeden program Zjednoczonej Prawicy - mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Z Dolnego Śląska prawdopodobnie któryś z kolegów będzie startował, też powiązany częściowo poprzez biznesowe kontakty z Opolszczyzną. My nie mamy problemu, było wiadomo, że będziemy wspierać kandydata Zjednoczonej Prawicy. Jako lokalny patriota zawsze dobrze życzę opolanom.

Łukasz Dymek z Nowoczesnej powiedział, że na ten moment ugrupowanie nie wystawia swojego kandydata, ale czeka jeszcze na ustalenia w sprawie kompletnych list. - Całkiem możliwe, że ktoś z Dolnego Śląska z Nowoczesnej będzie kandydował do Europarlamentu, natomiast tu, jako lokalny patriota mógłbym powiedzieć, że Andrzej Był. Ku temu będziemy się skłaniać, będzie naszym przedstawicielem tutaj w regionie - wyjaśnił.

- W tych wyborach to nie będą reprezentanci poszczególnych grup terytorialnych, społecznych, a bardziej grup politycznych i grup interesu - powiedział Paweł Grabowski z Kukiz '15, który sam kandyduje z dalszego miejsca. - Z całą pewnością, trzeba tutaj podejmować rękawicę i niezależnie od tego, pod jakim szyldem się idzie do wyborów europarlamentarnych, jeżeli jest lista, to ja wierzę w to, że skoro to jest drużyna na okręg, to będzie później współpracować, również dla Opolszczyzny.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako kandydata swojego ugrupowania rekomendowała sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, która jest doświadczonym samorządowcem. - Polskie Stronnictwo Ludowe samorządem stoi i o ten samorząd będzie walczyć. Jest to też osoba z bardzo dobrym wykształceniem dotyczącym prawa europejskiego, zarządzania jednostkami gospodarczymi, a oprócz tego jest nauczycielem - mówiła Zagola.

- Analizy wszystkie pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość, Zjednoczona Prawica, będzie miała w tych wyborach w naszym okręgu trzy mandaty. Chcemy zrobić wszystko, żeby ten trzeci mandat przypadł startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu - mówiła Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur PiS. - Pan Sławomir Kłosowski, reprezentant Opolszczyzny, europoseł, pięć lat temu, kiedy kandydował do Europarlamentu z czwartej pozycji, zdobył bardzo dobry wynik, bo prawie 10 tysięcy głosów. Dzisiaj te jego szanse dwukrotnie wzrastają.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej jest przekonany, że Opolszczyzna będzie mieć swojego europosła i będzie nim przedstawiciel Koalicji Europejskiej. - Dysponujemy jednym, mocnym, silnym, jednoznacznym nazwiskiem, z którym Opolszczyzna opolanom i mieszkańcom Opolszczyzny kojarzy się dobrze. Marszałek województwa, który w wyborach samorządowych potwierdził swoją pozycję i wysokie poparcie dla Platformy Obywatelskiej, dla koalicji samorządowej wówczas - powiedział Wilczyński.
Roman Kolek
Małgorzata Wilkos
Piotr Pancześnik
Łukasz Dymek
Paweł Grabowski
Agnieszka Zagola
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński

Wiadomości z regionu

2019-07-20, godz. 18:52 Głubczyce pełne aktywnych ludzi! Radio Opole gościło na miejscu [ZDJĘCIA] Za nami kolejny wakacyjny plenerowy program Radia Opole! Tym razem gościliśmy w Głubczycach. W naszym studiu przy centrum przesiadkowym pojawiły się osoby zaa ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 W Namysłowie trwa piknik rodzinny Prawa i Sprawiedliwości. "Chcemy pokazać, że rodzina jest wielką wartością" Na namysłowskim rynku trwa piknik rodzinny zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród atrakcji można znaleźć gry i zabawy, poczęstunek, czy występy art ... » więcej 2019-07-20, godz. 18:44 Złot brodaczy w Opolu, czyli o modzie na brodę i pomocy dla ciężko chorej Cysi Po Katowicach przyszedł czas na Opole. W stolicy naszego regionu odbył się pierwszy 'Zlot brodaczy'. Celem akcji jest integracja mężczyzn z długim zarostem a ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:53 Śmiertelny wypadek w powiecie strzeleckim. Zginął kierowca ciągnika, przygnieciony przez kierowany pojazd Śmiertelny wypadek na drodze rolniczej w powiecie strzeleckim. O 11:50 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o tym, że na drodze polnej między Wysoką a Niwkami c ... » więcej 2019-07-20, godz. 17:08 Nysa już po raz 10. stanie się areną zmagań pirotechników. Przed nami jubileuszowy Festiwal Ognia i Wody Już dziś (20.07) na plaży Jeziora Nyskiego odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Ognia i Wody, święta fajerwerków. » więcej 2019-07-20, godz. 16:35 Bliżej pacjenta. Bezpłatne badania przy okazji zakupów w Turawa Park Bliżej pacjenta - pod tym hasłem w Centrum Handlowym Turawa Park Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi dzień otwarty. Bernadetta Trawka - rzecznik prasowa NFZ tłu ... » więcej 2019-07-20, godz. 16:15 Najpierw półkolonie, potem kolonie? Wakacje, to czas pierwszych, samodzielnych wyjazdów na letni wypoczynek Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, w jakim wieku można posłać dziecko na obóz, czy kolonię. Chodzi o samodzielność, bezpieczeństwo, aklimatyzację w grupie. » więcej 2019-07-20, godz. 14:53 Trwa Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Dziś usłyszymy mistrzów wiolonczeli klasy europejskiej 'Perły muzyki polskiej' będzie można usłyszeć dziś (20.07) na koncercie realizowanym w ramach festiwalu muzycznego towarzyszącego VI Międzynarodowej Akademii ... » więcej 2019-07-20, godz. 09:10 Bliżej pacjenta - dziś Dzień Otwarty z NFZ w Turawa Park Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą dzisiaj (20.07) w Centrum Handlowym Turawa Park między godziną 11.30 do 17.00. » więcej 2019-07-20, godz. 07:22 Mężczyzna, który uwiódł zakonnicę z DPS był zawodowcem? Zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni Opolscy śledczy badając sprawę przywłaszczenia 400 tys. zł z konta dobrzeńskiego DPS odkryli, że Piotr K., który miał uwieść zakonnicę, w ten sam sposób wykor ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »