Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-24, 11:52 Autor: Katarzyna Doros

Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy

Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pryzmy z dziwną substancja na polach wokół Strzelec Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
Punkt informacyjny w Strzelcach Opolskich [fot. Envipro Terratech]
W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ubocznego z przerabiania makulatury) zorganizowali wczoraj (23.03) punkt informacyjny dla mieszkańców. Przypomnijmy, chodzi o ponad 100 ton odpadów. W ubiegłym tygodniu gmina poinformowała, że z opinii biegłych, którzy prowadzili badania na zlecenie strzeleckiej prokuratury wynika, że substancja może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt, a także środowisku naturalnemu. Rolnik, który przywiózł tam substancje uważa, że to nieszkodliwy środek do użyźniania gleby.
- Chcieliśmy przedstawić, czym jest ten preparat złożony na polu i uspokoić mieszkańców. Pracujemy nad nim od 16 lat - mówi Wojciech Musiał, prezes Envipro Terratech. - Ten materiał leży na polu od dwóch miesięcy. My możemy gwarantować, to że on tutaj przyjechał w składzie jaki ma preparat, natomiast, czy on został skażony później, tego nie wiemy. To jest przedmiotem postępowania prokuratorskiego, także myślę, że tutaj prokuratura strzelecka te kwestie będzie wyjaśniała.

- To jest środek w pełni organiczny poprawiający właściwości gleby - wyjaśnia dr Krzysztof Bisz, dyrektor generalny Envipro.

- Środek został wprowadzony do obrotu odpowiednią decyzją ministra, na podstawie badań, które zostały przeprowadzone w Instytucie Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Na żadnym z etapów badań tego środka nie było żadnych zastrzeżeń, co do jego składu. Nie było przekroczonych żadnych norm, które wynikałyby z ustawy, dlatego bez żadnych problemów został ten środek wprowadzony do obrotu.

Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich cały czas prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Wojciech Musiał
Krzysztof Bisz

Wiadomości z regionu

2019-07-16, godz. 17:11 Oleskie służby mundurowe regularnie sprawdzają bezpieczeństwo na koloniach Bez zastrzeżeń i uwag zakończyła się kontrola bezpieczeństwa Harcerskiego Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Chorzów w Kucobach w gminie Olesno. » więcej 2019-07-16, godz. 16:45 Uderzył pięścią w twarz, ofiara zmarła. Teraz usłyszał wyrok Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu skazał na 3 lata i 2 miesiące więzienia Przemysława W., za nieumyślne spowodowanie śmierci. Według prokuratury, oskarżony ud ... » więcej 2019-07-16, godz. 15:37 Zderzenie w centrum Opola Do zderzenia dwóch aut osobowych doszło w centrum Opola, w rejonie skrzyżowania ulicy Rejtana z 1 Maja. Jak informują strażacy nikomu nic się nie stało, jedna ... » więcej 2019-07-16, godz. 15:15 Po pierwsze medycyna. Już 4 tysiące podań na kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim 35 osób na jedno miejsce - takim zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski Uniwersytetu Opolskiego. W tym roku na opolską medycynę papiery złożyło już 4 t ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:14 TSKN rusza z projektem dla seniorów i osób niesamodzielnych. Jest infolinia, będzie pomoc sąsiedzka i kluby seniora 20 klubów seniora w małych miejscowościach, 40 opiekunów sąsiedzkich oraz specjalna infolinia. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim wys ... » więcej 2019-07-16, godz. 13:48 Opolska policja poszukuje zaginionego Stanisława Kozy Zaginął Stanisław Koza z Opola. Policjanci poszukują mężczyzny. Ostatni raz widziany był w sobotę (13.07). » więcej 2019-07-16, godz. 12:19 IPN zakończył kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy "Bartka" na terenie Dąbrówki Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyło kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie osady Dąbrówka - Hubertus, koło Barutu. To miejsce, gdzie w 1946 ... » więcej 2019-07-16, godz. 11:15 Problemy strażaków z dojazdem. "Osiedle AK w Opolu to dla nas poligon" Kręte i wąskie drogi, pozastawiane samochodami uliczki i brak miejsca na manewry - na takie trudności natrafiają opolscy strażacy podczas swoich wyjazdów. Sko ... » więcej 2019-07-16, godz. 10:30 Rozpoczął się remont ul. Oleskiej w Opolu. Kierowcy jeżdżą objazdami Firma remontująca ul. Oleską w Opolu wczoraj (15.07) wyłączyła ulicę z ruchu, a chodniki odgrodziła specjalnymi płotkami. Dzisiaj rano (16.07) rozpoczęło się ... » więcej 2019-07-16, godz. 10:30 Violetta Porowska liderką opolskiej listy PiS. Nazwisko kandydata Solidarnej Polski poznamy na przełomie lipca i sierp ... - Jestem zaszczycona, ale czuję także olbrzymią odpowiedzialność - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Violetta Porowska. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »