Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-18, 12:56 Autor: Kacper Śnigórski

Zapadł wyrok za wypadek sprzed 3 lat niedaleko Olesna. Zginęła córka oskarżonej i jej najlepsza przyjaciółka

Zapadł wyrok za wypadek sprzed 3 lat niedaleko Olesna. Zginęła córka oskarżonej i jej najlepsza przyjaciółka [fot. Kacper Śnigórski]
Zapadł wyrok za wypadek sprzed 3 lat niedaleko Olesna. Zginęła córka oskarżonej i jej najlepsza przyjaciółka [fot. Kacper Śnigórski]
Opolski sąd odwoławczy prawomocnie skazał na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata kobietę, która doprowadziła do śmiertelnego wypadku, w którym zginęła jej córka oraz jej najlepsza przyjaciółka. Do tego zdarzenia doszło w listopadzie 2016 roku koło Olesna. Oskarżona jechała zbyt szybko samochodem na śliskiej drodze, wpadła w poślizg i zjechała na drugą stronę jezdni. Wtedy w jej auto uderzył inny samochód. W wypadku zginęły dwie dziewczyny, które miały wtedy po 12 i 13 lat.
Wyrok uzasadniała sędzia Anna Iwan.

- Jeśli chodzi o wymiar kary. Główną wysokość kary wyznacza stopień winy. Czyn jakiego dopuściła się oskarżona był przestępstwem nieumyślnym. Co prawda, prędkość przekroczyła umyślnie, natomiast pozostałe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym zostały naruszone przez oskarżoną nieumyślnie. Nie mamy tutaj do czynienia z tzw. piratem drogowym - uzasadniała wyrok sędzia Iwan.

Dla sądów obu instancji okolicznością łagodzącą było to, że oskarżona również straciła swoje dziecko w tym wypadku. Z tym nie zgadzał się pełnomocnik matki drugiej dziewczyny, który podnosił, że oskarżona w nienależyty sposób nosiła żałobę po śmierci córki. Sąd się do tego odniósł.

- Czy oskarżona przeżywa żałobę? Czy to zdarzenie było dla niej zdarzeniem przykrym i traumatycznym? Nie sposób oceniać tego w oparciu o zewnętrzne objawy, czy ta żałoba jest taka, czy inna. Kwestia przeżywania pewnych tragicznych wydarzeń jest niezwykle indywidualna - dodała sędzia w uzasadnieniu.

Skazana kobieta ma również 5-letni zakaz prowadzenia pojazdów. W tej sprawie toczą się jeszcze procesy cywilne o zadośćuczynienie. Wyrok sądu odwoławczego jest prawomocny.
Sędzia Anna Iwan cz.1
Sędzia Anna Iwan cz.2

Wiadomości z regionu

2019-04-21, godz. 10:30 Trwa remont nyskiej bazyliki – Pomnika Historii. W kościele stanęły 27-metrowe rusztowania Prace renowacyjne są finansowane z programów unijnych, asygnowanych i kontrolowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kwota ok. 21 mln ... » więcej 2019-04-21, godz. 09:45 Powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest dobre, mimo wczorajszego pożaru Mimo wczorajszego pożaru substancji ropopochodnych, do którego doszło w tamtejszych zakładach azotowych, powietrze w Kędzierzynie-Koźlu było i nadal jest dobr ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:09 Silesia Cantat. Od jutra w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bp Andrzej Czaja: Weźmy pokój, który oferuje Chrystus - Życzę Wam abyście potrafili w czasie tych świąt jak najszerzej otworzyć swoje oczy. Mam na myśli wejrzenie oczyma wiary - powiedział biskup Andrzej Czaja, s ... » więcej 2019-04-21, godz. 07:00 Bez żurku, ale z babą wielkanocną. Świąteczne menu w szpitalu położniczym w Opolu Około 60 pacjentek święta wielkanocne spędza w szpitalu położniczym w Opolu. Choć obowiązuje je dieta lekkostrawna, kucharki zadbają o to, by w Wielkanoc popr ... » więcej 2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu ugaszony. Nikt nie ucierpiał Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic brało udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kędz ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »