Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-15, 23:00 Autor: Daniel Klimczak

Paczkowski herb czekają zmiany. Obecny nie podoba się heraldykom

Herb z końca XIX wieku [fot. UM Paczków]
Herb z końca XIX wieku [fot. UM Paczków]
Obecny herb Paczkowa [fot. domena publiczna]
Obecny herb Paczkowa [fot. domena publiczna]
Pieczęć z 1328 roku [fot. UM Paczków]
Pieczęć z 1328 roku [fot. UM Paczków]
Paczków będzie miał nowy herb. Stosowany obecnie nie podoba się heraldykom, którzy chcą, by nowy symbol miasta bardziej przypominał insygnia z XIV wieku.
Zmiana herbu wiąże się między innymi z nowym statutem gminy, która nad nowym symbolem pracuje nie od dziś.

- Już raz została ta propozycja zgłoszona do komisji heraldycznej. Niestety odrzucona, bo nasza propozycja nowego herbu nawiązywała do XIX wieku. Bardzo ciekawa graficznie, natomiast komisja sięgnęła głębiej do historii i zaproponowała nam coś na wzór pieczęci z XIV wieku - wyjaśnia burmistrz Artur Rolka.

Obecnie w herbie miasta znajduje się czarny orzeł św. Jana Ewangelisty na złotym tle, który w szponach trzyma zieloną gałązkę oliwną, a głowę kieruje w prawą stronę.

Na przestrzeni wieków herb ulegał wielu modyfikacjom. Zmieniał się nie tylko wizerunek samego orła, ale również kształt i oprawa całego znaku.

Dodajmy, że Paczków nie jest pierwszym miastem w naszym regionie, któremu heraldycy polecili zmianę symboli. Wcześniej nowy herb opracowały między innymi Brzeg, Krapkowice czy Grodków.
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2020-01-26, godz. 18:30 "Chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy zostawili tutaj swoje życie". W Łambinowicach upamiętniono ofiary wojny oraz… '75. rocznica zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców'- taki tytuł przyświecał niedzielnym uroczystościom w Łambinowicach. Organizatorem uroczystości… » więcej 2020-01-26, godz. 17:30 W Reńskiej Wsi rusza program dopłat do wymiany kopciuchów Radni i urzędnicy z Reńskiej Wsi pracują nad zapisami gminnego programu wymiany starych pieców na ekologiczne. W tegorocznym budżecie zaplanowano pieniądze na… » więcej 2020-01-26, godz. 17:28 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-26, godz. 15:45 Pierwszy "Bieg Morsa" w Opolu Dobra rozgrzewka, zajęcie odpowiednich miejsc i strat. Na kąpielisku Bolko w Opolu odbył się po raz pierwszy Bieg Morsa o Puchar Zakładu Komunalnego w Opolu. Wystartowało… » więcej 2020-01-26, godz. 15:15 Najbliższa "Środa z profilaktyką" pod znakiem aktywności fizycznej Kolejna z serii akcja opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pod nazwą „Środa z Profilaktyką” poświęcona będzie aktywności fizycznej. » więcej 2020-01-26, godz. 14:00 "Trzeba mówić sobie, że się wygra". Kolarze z całej Polski zjechali do Falmirowic Ponad 100 zawodników stanęło na starcie Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym w Falmirowicach. Podczas 30. już edycji wyścigu odbywają się także Mistrzostwa… » więcej 2020-01-26, godz. 13:00 Jechał bez przerwy blisko 15 godzin, kartę kierowcy schował do kieszeni. Interwencja WITD na opolskiej autostradzie Kierowcę lawety, wiozącego 3 samochody osobowe zatrzymał do kontroli na opolskim odcinku autostrady A4 patrol inspekcji transportu drogowego delegatury śląskiej… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »