Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-15, 23:00 Autor: Daniel Klimczak

Paczkowski herb czekają zmiany. Obecny nie podoba się heraldykom

Herb z końca XIX wieku [fot. UM Paczków]
Herb z końca XIX wieku [fot. UM Paczków]
Obecny herb Paczkowa [fot. domena publiczna]
Obecny herb Paczkowa [fot. domena publiczna]
Pieczęć z 1328 roku [fot. UM Paczków]
Pieczęć z 1328 roku [fot. UM Paczków]
Paczków będzie miał nowy herb. Stosowany obecnie nie podoba się heraldykom, którzy chcą, by nowy symbol miasta bardziej przypominał insygnia z XIV wieku.
Zmiana herbu wiąże się między innymi z nowym statutem gminy, która nad nowym symbolem pracuje nie od dziś.

- Już raz została ta propozycja zgłoszona do komisji heraldycznej. Niestety odrzucona, bo nasza propozycja nowego herbu nawiązywała do XIX wieku. Bardzo ciekawa graficznie, natomiast komisja sięgnęła głębiej do historii i zaproponowała nam coś na wzór pieczęci z XIV wieku - wyjaśnia burmistrz Artur Rolka.

Obecnie w herbie miasta znajduje się czarny orzeł św. Jana Ewangelisty na złotym tle, który w szponach trzyma zieloną gałązkę oliwną, a głowę kieruje w prawą stronę.

Na przestrzeni wieków herb ulegał wielu modyfikacjom. Zmieniał się nie tylko wizerunek samego orła, ale również kształt i oprawa całego znaku.

Dodajmy, że Paczków nie jest pierwszym miastem w naszym regionie, któremu heraldycy polecili zmianę symboli. Wcześniej nowy herb opracowały między innymi Brzeg, Krapkowice czy Grodków.
Artur Rolka

Wiadomości z regionu

2019-03-21, godz. 12:15 Urolodzy z Kędzierzyna-Koźla odtworzyli pacjentowi drogi moczowe. Takich operacji w Polsce jest zaledwie pięć rocznie Zespół urologów ze szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu zrekonstruował drogi moczowe u pacjenta, któremu wcześniej z powodu raka trzeba było usunąć pęche ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:01 Był poszukiwany za włamania. Wpadł, gdy jechał pijany rowerem Pijany rowerzysta, którego zatrzymała policja w Kędzierzynie-Koźlu, trafi na rok i dwa miesiące do więzienia. Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę patrolu, gdy z ... » więcej 2019-03-21, godz. 11:18 Złodzieje wymyślają nowe sposoby na oszukanie seniorów i wyłudzenie pieniędzy Opolska policja notuje coraz więcej przypadków oszustw 'na wnuczka', czy też 'na policjanta'. Tylko od początku tego roku oszukanych zostało już trzynaście os ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:49 Nie ma wyroku dla byłego księdza, bo od 5 miesięcy biegli nie wydali opinii Wciąż nie zapadł wyrok w sprawie byłego księdza, który miał dopuścić się molestowania ministranta. Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Strzelcach Opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:30 Fałszywy gazownik wpadł w ręce opolskiej policji Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali mężczyznę podającego się za inspektora dozoru technicznego. Fałszywy pracownik gazowni sprawdzał szc ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:21 Za mundurem panny sznurem. Większość ochotników w wojsku to panie Trwa kwalifikacja wojskowa. Dotyczy mężczyzn, którzy w tym roku kończą 19 lat (urodzili się w roku 2000 r.), a także urodzonych w latach 1995-1999, którzy do ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:00 Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku ma trzy nowe karetki. Kosztowały 1,3 miliona złotych Powiat kluczborski ma trzy nowe karetki za 1,3 miliona złotych. Ambulansy będą używane od pierwszego kwietnia, kiedy w życie wejdzie system Państwowego Ratown ... » więcej 2019-03-21, godz. 08:00 Opolskie dworce kolejowe pod lupą NIK. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością się poprawiła, ale barier nie brakuje Winda niewyposażona w system informacji głosowej, brak poręczy czy brak oznakowania miejsca zbiórki do ewakuacji - to tylko niektóre z uchybień, jakie na dwor ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:30 Koparki na placu, praca wre. Czy uda się wybudować 42 metry kładki w Ligocie Górnej do czerwca? Ruszyła długo oczekiwana budowa kładki na zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. Przypomnijmy, że dopiero dzięki trzeciemu przetargowi udało się wyłonić wyko ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:00 Najzdolniejsi młodzi artyści z Nysy odebrali stypendia Czterdzieścioro zdolnych młodych ludzi z gminy Nysa odebrało stypendia artystyczne. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »