Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-01, 06:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: radni miejscy nie chcą politycznego kagańca partii, wolą być samodzielni

Sesja Rady Miejskiej w Prudniku. Sześciu radnych, którzy wybrani zostali z rekomendacji PO [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sesja Rady Miejskiej w Prudniku. Sześciu radnych, którzy wybrani zostali z rekomendacji PO [zdj. Jan Poniatyszyn]
Z Platformą Obywatelską rozstało się pięciu radnych miejskich Prudnika. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowali z list Koalicji Obywatelskiej. W lokalnych mediach władze PO poinformowały, że osoby te nie mogą posługiwać się nazwą komitetu, z którego startowały.
- Nie należę do PO, ale najbliżej było mi do jej poglądów - mówi Zofia Zeprzałka–Krzemień, radna miejska Prudnika.

– Co nie znaczy, że mogę stawiać znak równości między tym, co ja uważam, a tym, co partia proponuje. Głosuję zgodnie z sumieniem. Najważniejsze jest to, czego oczekują mieszkańcy. Uważam, że na szczeblu gminy wśród radnych polityka nie powinna mieć miejsca.

- Najbliżej było mi do PO i tylko dlatego startowałem z jej list – powiedział Zbigniew Kosiński, radny miejski Prudnika. W poprzednich kadencjach był przewodniczącym rady z nadania PO. – Taką najważniejszą partią to jest nasze społeczeństwo.

- To sami radni zdecydowali, że chcą być samodzielni – wyjaśnia Franciszek Fejdych, lider PO w powiecie prudnickim.

– Radni uznali, że wolą samodzielnie oceniać uchwały, które są im przedstawiane. Uchwała o podwyżce opłat za śmieci skutkowała tym, że nie możemy ponosić politycznej odpowiedzialności za decyzje radnych głosujących za sprawami, których jako ugrupowanie nie popieramy. Daliśmy wolną rękę tym radnym i poinformowaliśmy o tym społeczeństwo.

Zarząd PO w Prudniku odniósł się też do starosty, który jest członkiem tej partii. „Polityczne umocowanie Pana Radosław Roszkowskiego nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia i nie powinno być podkreślane przy ocenie działalności jednostki samorządu terytorialnego, jaką jest Powiat Prudnicki” – czytamy w stanowisku lokalnych władz PO. Starosta nie chciał tego komentować.
Zofia Zeprzałka – Krzemień
Zbigniew Kosiński
Franciszek Fejdych

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 08:01 Siatkarskie święto w Kędzierzynie-Koźlu. Grupa Azoty ZAKSA obchodzi dzisiaj (19.10) jubileusz 25-lecia Najlepszy w kraju klub siatkówki mężczyzn - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji dzisiaj (19.10) w kędzierzyńskiej hali Az ... » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »