Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-12, 17:30 Autor: Marzena Śmierciak

Nowe prawa jazdy już bez adresu kierowcy

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Edward Kinder [fot. Paula Hołubowicz]
Edward Kinder [fot. Paula Hołubowicz]
Od marca w nowo wydawanych dokumentach potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami już nie będzie informacji o miejscu zamieszkania kierującego. A to oznacza, że nie będzie już potrzeby wymiany prawa jazdy po zmianie adresu.
- Nie ma być tego. Sami wiemy, że w dzisiejszych czasach dość często zmieniamy miejsce zamieszkania i każdorazowa wymiana dokumentu z tego powodu byłaby uciążliwa i kosztowna. Więc myślę, że to rozsądny pomysł, żeby tego adresu zamieszkania akurat w prawie jazdy nie było - powiedział w "Loży Radiowej" Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. 

A co zrobić, żeby poprawić statystyki osób, które pomyślnie przechodzą egzaminy na kierowcę i otrzymują prawo jazdy?

Jak się okazuje, w opolskim WORD podobnie, jak w skali kraju, tylko około 30 procent przyszłych kierowców zdaje testy.

- Po pierwsze nie powinniśmy porównywać naszego systemu egzaminowania z innymi krajami na Zachodzie. Dyrektywa unijna wskazuje pewnie minimum, natomiast w różnych krajach tę dyrektywę różnie "obudowano" - stwierdził Edward Kinder.

- Tę poprzeczkę postawiliśmy sobie bardzo, bardzo wysoko w stosunku do innych krajów, w stosunku do dyrektywy unijnej i moim zdaniem, tu jest pies pogrzebany. Gdybyśmy troszeczkę sobie odpuścili, to wydaje mi się, że ten egzamin byłby, może nie całkiem łatwy, bo egzamin na prawo jazdy nigdy nie jest egzaminem łatwym, ale byłby on przyjaźniejszy dla przeciętnego zdającego - dodał gość "Loży Radiowej".

- Wydaje mi się, że troska o bezpieczeństwo ruchu drogowego górowała nad twórcami egzaminowania w tej formule i stąd jest tam sporo elementów, które funkcjonowały jeszcze przed dyrektywą, która teraz tego nie wymaga - dodał dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. 
Edward Kinder
Edward Kinder

Wiadomości z regionu

2019-11-17, godz. 08:37 Dziś Światowy Dzień Ubogich. Opolskie obchody rozpocznie w południe msza święta w katedrze - Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego… » więcej 2019-11-17, godz. 08:00 Wołczyński magistrat daje mieszkańcom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu Kolejne dwie Otwarte Strefy Aktywności są dostępne dla mieszkańców gminy Wołczyn. » więcej 2019-11-16, godz. 20:51 "Zdrowie pod kontrolą". Przyszli lekarze zachęcają do wykonywania bezpłatnie badań profilaktycznych Pomiar ciśnienia krwi, czy cukru można dzisiaj (16.11) bezpłatnie zbadać w centrum handlowym przy ulicy Wrocławskiej. Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu… » więcej 2019-11-16, godz. 20:50 Gala wręczenia nagród 17. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". Grand Prix dla Macieja Trzepałki… Po raz 17. nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego 'Karpik 2019'. W tym roku 125 rysowników z 24 krajów nadesłało 206 prac. Jury już… » więcej 2019-11-16, godz. 20:45 Filharmonia Opolska: przed nami druga odsłona rodzinnych spotkań z muzyką Muzyczna uczta dla małych i dużych, zagadki, piosenki i ciekawostki ze świata klasyki, a wszystko to w żartobliwej konwencji okraszonej multimedialnymi dodatkami… » więcej 2019-11-16, godz. 13:59 Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Opola. "Baza rodzin otwarta, czekamy na darczyńców" Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. W ten sposób wolontariusze komunikowali mieszkańcom, że od rana darczyńcy mogą już wybierać… » więcej 2019-11-16, godz. 12:25 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbyła się (15.11) Noc Zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Uczniowie klas maturalnych wysłuchali prelekcji zaproszonych gości. Wśród nich… » więcej 2019-11-16, godz. 11:17 Wędkarze porządkują tereny wokół kąpieliska Malina. Znaleźli nawet namiot Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Opole Elektrownia razem z mieszkańcami Dzielnicy Malina rozpoczęli dzisiaj (16.11) od rana sprzątanie kąpieliska Malina 1… » więcej 2019-11-16, godz. 09:44 Dziś przypada Dzień Służby Zagranicznej RP. Jakie wyzwania stoją przed polską dyplomacjąe - Mamy powody do zadowolenia. Polskie placówki dyplomatyczne istnieją w 91 państwach świata - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2019-11-16, godz. 08:28 Drogowa passa w Wołczynie. Burmistrz: takie są oczekiwania mieszkańców Niektóre remonty zaplanowane na ten rok zakończyły się, inne jeszcze trwają. Jak co roku, gmina Wołczyn stawia na przebudowę dróg w złym stanie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »