Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-12, 17:30 Autor: Marzena Śmierciak

Nowe prawa jazdy już bez adresu kierowcy

Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Egzamin na prawo jazdy [fot. Cezary Puzyna]
Edward Kinder [fot. Paula Hołubowicz]
Edward Kinder [fot. Paula Hołubowicz]
Od marca w nowo wydawanych dokumentach potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami już nie będzie informacji o miejscu zamieszkania kierującego. A to oznacza, że nie będzie już potrzeby wymiany prawa jazdy po zmianie adresu.
- Nie ma być tego. Sami wiemy, że w dzisiejszych czasach dość często zmieniamy miejsce zamieszkania i każdorazowa wymiana dokumentu z tego powodu byłaby uciążliwa i kosztowna. Więc myślę, że to rozsądny pomysł, żeby tego adresu zamieszkania akurat w prawie jazdy nie było - powiedział w "Loży Radiowej" Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. 

A co zrobić, żeby poprawić statystyki osób, które pomyślnie przechodzą egzaminy na kierowcę i otrzymują prawo jazdy?

Jak się okazuje, w opolskim WORD podobnie, jak w skali kraju, tylko około 30 procent przyszłych kierowców zdaje testy.

- Po pierwsze nie powinniśmy porównywać naszego systemu egzaminowania z innymi krajami na Zachodzie. Dyrektywa unijna wskazuje pewnie minimum, natomiast w różnych krajach tę dyrektywę różnie "obudowano" - stwierdził Edward Kinder.

- Tę poprzeczkę postawiliśmy sobie bardzo, bardzo wysoko w stosunku do innych krajów, w stosunku do dyrektywy unijnej i moim zdaniem, tu jest pies pogrzebany. Gdybyśmy troszeczkę sobie odpuścili, to wydaje mi się, że ten egzamin byłby, może nie całkiem łatwy, bo egzamin na prawo jazdy nigdy nie jest egzaminem łatwym, ale byłby on przyjaźniejszy dla przeciętnego zdającego - dodał gość "Loży Radiowej".

- Wydaje mi się, że troska o bezpieczeństwo ruchu drogowego górowała nad twórcami egzaminowania w tej formule i stąd jest tam sporo elementów, które funkcjonowały jeszcze przed dyrektywą, która teraz tego nie wymaga - dodał dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. 
Edward Kinder
Edward Kinder

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 09:44 Ginekologia w Kluczborku nadal zawieszona. Kolejne 2 tygodnie na znalezienie lekarza Opolskie szpitale nadal mają spore problemy kadrowe. Na kolejne dwa tygodnie zostanie zawieszony oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem neonatologii ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:00 Radni w Grodkowie dostaną tablety Idzie nowe w grodkowskim magistracie. Niewykluczone, że już na kwietniowej sesji tamtejsi radni będą mogli oddawać głosy drogą elektroniczną. Z takiego rozwią ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:30 Zielone światło za krótkie dla pieszych na przejściu przy ul. 1 Maja i Reymonta w Opolu Sprintem na drugą stronę, byleby zdążyć przed czerwonym. W ten sposób wielu opolan bez względu na wiek pokonuje przejście dla pieszych przy zbiegu ulic 1 Maja ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Prudnik nie będzie już dzielić się dochodami z płatnych parkingów Strefę płatnego parkowania w Prudniku przejęła gmina. Od dziesięciu lat zarządzała nią wyłoniona w przetargu prywatna firma. Teraz będzie się tym zajmował Zak ... » więcej 2019-02-21, godz. 18:45 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Opolu Uczniowie, nauczyciele i wykładowcy akademiccy spotkali się w Opolu by świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcję zorganizował Regionalny Zespół ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »