Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-11, 12:12 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Prawnicy dla seniorów - ruszył cykl wykładów i warsztatów

Uczestnicy pierwszego wykładu z cyklu "Prawnik dla seniora" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uczestnicy pierwszego wykładu z cyklu "Prawnik dla seniora" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wykładem w Kędzierzynie-Koźlu zainicjowano na Opolszczyźnie program „Prawnik dla seniora”. Tylko w tym powiecie działają 4 punkty, w których można skorzystać z bezpłatnej porady udzielanej przez adwokatów. Pomoc udzielana jest każdemu, kogo nie stać na odpłatne usługi kancelarii prawnych. Specjalna seria wykładów skierowana jest do seniorów.
- Naszym celem jest zwiększenie świadomości seniorów, żeby uniknęli oni potencjalnych problemów na gruncie prawnym – mówi dr Mariusz Hassa. – Najczęściej, te osoby zgłaszają się wtedy, kiedy już jest naprawdę późno, ponieważ na przykład nie jest odbierana korespondencja. Albo jeżeli ta korespondencja jest, to często ląduje w szufladzie i czeka na kogoś z rodziny, kto przyjedzie, wyjaśni. Często dopiero wtedy ktoś mówi: mama, idź z tym do prawnika.

Pierwszego wykładu z serii „Prawnik dla seniora” wysłuchali przedstawiciele organizacji zrzeszających starszych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczono m.in. kto może skorzystać z porad, ponieważ od stycznia zmieniły się przepisy w tym zakresie.

- Ważne jest, żeby jak najwięcej osób się o tej akcji dowiedziało – mówi Grażyna Muza. – My to rozpropagujemy, bo jestem przedstawicielką związku emerytów w Kędzierzynie i oczywiście będzie informacja na tablicy ogłoszeń, na spotkaniach w klubach, będzie to wszystko powtarzane. Ponieważ mamy 1300 członków, to automatycznie tyle osób się dowie, tylu emerytów.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim bezpłatne porady prawne świadczone są w dwóch miejscach w mieście – w starostwie oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a także w urzędach gmin w Bierawie i Pawłowiczkach.

Wykłady z cyklu „Prawnik dla seniora” odbywać się będą także w powiatach kluczborskim, oleskim i prudnickim oraz Opolu.
Mariusz Hassa
Grażyna Muza

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 21:30 Sądowy ławnik potrzebny od zaraz. Wakatów więcej niż kandydatów Opolskie sądy potrzebują ławników. W Wydziale Karnym Sądu Okręgowego, gdzie rozpatrywane są sprawy o zabójstwa, brakuje połowy składu. Aby poprawić sytuację, na… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Rumuński kierowca oszukiwał na czasie pracy i emisji spalin. Zatrzymał go opolski patrol ITD 3 200 złotych na mandaty wyda kierowca ciężarówki z Rumunii po kontroli funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-02-20, godz. 18:00 Wygrał konkurs, ale dyrektorem PCPR nie został. "Za małe doświadczenie" Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu, mimo rozstrzygniętego konkursu na dyrektora, nadal nie ma szefa. Zarząd powiatu nie zdecydował się powierzyć… » więcej 2020-02-20, godz. 17:58 1% ma moc - przekonywali uczestnicy barwnego korowodu Fundacji DOM w Opolu [ZDJĘCIA] Przedszkolaki, terapeuci i podopieczni Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przekonywali, że 1% ma moc i warto go przekazać na rzecz… » więcej 2020-02-20, godz. 17:20 Nie tylko z cukierni. Pączki robimy także w domach Pączki z różą, marmoladą, serem czy czekoladą, a także faworki - to te słodkości dziś (20.02) kupujemy najczęściej. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w… » więcej 2020-02-20, godz. 15:30 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 15:25 "Kto nie zje pączka, nie będzie szczęśliwy". Kolejki chętnych po słodkości z nadzieniem Mieszkańcy regionu od rana ustawiają się w kolejkach po pączki. Najwytrwalsi na okrągłe, smażone słodkości z nadzieniem musieli czekać nawet godzinę. Najczęściej… » więcej 2020-02-20, godz. 15:19 Wiceminister rodziny przekonywał opolskich samorządowców do idei Centrum Usług Społecznych O idei Centrów Usług Społecznych rozmawiano dziś (20.02) w urzędzie wojewódzkim w Opolu. Od początku roku samorządy mogą tworzyć struktury skupiające świadczenia… » więcej 2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »