Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-11, 12:12 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Prawnicy dla seniorów - ruszył cykl wykładów i warsztatów

Uczestnicy pierwszego wykładu z cyklu "Prawnik dla seniora" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uczestnicy pierwszego wykładu z cyklu "Prawnik dla seniora" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wykładem w Kędzierzynie-Koźlu zainicjowano na Opolszczyźnie program „Prawnik dla seniora”. Tylko w tym powiecie działają 4 punkty, w których można skorzystać z bezpłatnej porady udzielanej przez adwokatów. Pomoc udzielana jest każdemu, kogo nie stać na odpłatne usługi kancelarii prawnych. Specjalna seria wykładów skierowana jest do seniorów.
- Naszym celem jest zwiększenie świadomości seniorów, żeby uniknęli oni potencjalnych problemów na gruncie prawnym – mówi dr Mariusz Hassa. – Najczęściej, te osoby zgłaszają się wtedy, kiedy już jest naprawdę późno, ponieważ na przykład nie jest odbierana korespondencja. Albo jeżeli ta korespondencja jest, to często ląduje w szufladzie i czeka na kogoś z rodziny, kto przyjedzie, wyjaśni. Często dopiero wtedy ktoś mówi: mama, idź z tym do prawnika.

Pierwszego wykładu z serii „Prawnik dla seniora” wysłuchali przedstawiciele organizacji zrzeszających starszych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Tłumaczono m.in. kto może skorzystać z porad, ponieważ od stycznia zmieniły się przepisy w tym zakresie.

- Ważne jest, żeby jak najwięcej osób się o tej akcji dowiedziało – mówi Grażyna Muza. – My to rozpropagujemy, bo jestem przedstawicielką związku emerytów w Kędzierzynie i oczywiście będzie informacja na tablicy ogłoszeń, na spotkaniach w klubach, będzie to wszystko powtarzane. Ponieważ mamy 1300 członków, to automatycznie tyle osób się dowie, tylu emerytów.

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim bezpłatne porady prawne świadczone są w dwóch miejscach w mieście – w starostwie oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a także w urzędach gmin w Bierawie i Pawłowiczkach.

Wykłady z cyklu „Prawnik dla seniora” odbywać się będą także w powiatach kluczborskim, oleskim i prudnickim oraz Opolu.
Mariusz Hassa
Grażyna Muza

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 13:03 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:40 Do dwóch razy sztuka? 49-letni mieszkaniec Krapkowic zaliczył policyjnego "dubla" Najpierw policjanci patrolując drogę krajową 45, na wysokości Żywocic zauważyli w polu rozbitego passata na śląskich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz pojazd ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:30 "Miała dobre serce". Opolskie dzieci świętowały dzień urodzin Ireny Sendlerowej Pamięć o Irenie Sendlerowej wciąż żywa - przedszkolaki i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej 'TAK' w Opolu wspominali swoją patronkę. Mija 109. rocznica ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:00 Historyk IPN: Polska nie jest winna Holocaustowi - Mówienie, że państwo polskie jest winne, czy w jakikolwiek sposób współwinne Holocaustowi jest kłamstwem - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Kuś ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Dzięki czujnikowi tlenku węgla prawdopodobnie nie doszło do tragedii O dużym szczęściu może mówić jedna rodzin w Namysłowie. W miniony weekend w jednym z mieszkań przy ulicy Chrobrego odezwał się czujnik czadu. Lokatorzy natych ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin - to nowy pomysł na zagospodarowanie dawnego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Dawny szpital miejski przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł gruntowny remont. Powstaje tam Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin. Inwestore ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:54 Wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Arrivę w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Nadal nie wiadomo, kto będzie woził pasażerów w gminach wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Operująca tam Arriva będzie świadczyć usługi tylko do cz ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:39 Dzieci w Opolu pamiętają o Irenie Sendlerowej - Irena Sendlerowa miała wielkie serce, którym się dzieliła, pomagała słabszym, miała cechy bohaterki, nie pozostawała obojętna wobec tego, co się działo - pr ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński: Chcemy upamiętnić poległych w Marszu Śmierci Pamiątkowa tablica ma przypominać o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. Zostanie ona odsłonięta 22 lutego, w rocznicę tego tragicznego wydarzania. ... » więcej 2019-02-18, godz. 09:53 Zabójca burmistrza Dietera Przewdzinga nadal nieznany Zginął na kilka dni przed 70-tymi urodzinami, do dziś jego zabójca jest nieznany i pozostaje na wolności. Mija 5 lat od śmierci burmistrza Zdzieszowic Dietera ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »