Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-10, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Planszówki odciągają nas od Internetu. Brzeg organizuje Festiwal Gier Planszowych

Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
Brzeski Festiwal Gier Planszowych [fot. Maciej Stępień]
W tamtejszym ratuszu rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiej imprezy. Brzeski Festiwal Gier Planszowych organizowany jest od 11 lat. Producenci, wystawcy, gracze oraz pasjonaci, przyjeżdżają tutaj z całej Polski, bo mówią, że impreza ma świetny klimat. Okazuje się, że z roku na rok fanów planszówek przybywa i co ciekawe, odciągają nas od potyczek w sieci. Polska, dziś to jeden z większych rynków zbytu tego typu gier.
Beata Olszewska, pomysłodawca Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych, podkreśla w rozmowie z Radiem Opole, że planszówki dają nam kontakt z drugim człowiekiem i to jest przewaga nad internetem.

- Tutaj mogę popatrzeć na przeciwnika i zobaczyć jego minę, jest interakcja. Po prostu spędzę z nim czas, dlatego planszówki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin. Gry planszowe rozwijają m.in. nasz umysł i co tutaj ukrywać, są po prostu świetne – dodaje Olszewska.

Zdaniem Ryszarda Chojnowskiego, pasjonata planszówek, dzisiejsze gry mocno się zmieniły i stale ewoluują.

- Dziś rzut kostką, to relikt przeszłości. Chodzi bardziej o to, aby w jakiś strategiczny, taktyczny sposób rozwiązać dane zadanie, czy problemy w grze. Planszówki są coraz piękniej wydane, niekiedy możemy traktować je jako prawdziwe dzieła sztuki. Plansze, pionki, czy karty są wyprodukowane wręcz rewelacyjnie – mówi Chojnowski.

Dominika Gorgosz z Opola, która od jedenastu lat przyjeżdża na brzeską imprezę podkreśla, że ceny planszówek bywają różne. Niektóre kosztują kilkadziesiąt złotych, a niektóre nawet kilkaset.

- Ale popatrzmy na to z drugiej strony – dodaje. – W weekend idziemy do kina i za bilet płacimy 28 złotych, a za dobrą planszówkę trzeba niekiedy dać stówkę albo i więcej. Ale do takiej gry można wrócić kilka, a nawet kilkadziesiąt razy i tutaj jest przewaga planszówek. Ten rynek naprawdę się rozwija, ale zobaczymy jak długo.

Impreza potrwa dziś do godziny 18.00. Rokrocznie brzeski ratusz podczas festiwalu odwiedzają tłumy graczy, oraz samych mieszkańców.

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »