Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-08, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Naukę matematyki trzeba rozpocząć od geometrii a nie ułamków

Uczestnicy Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - Matematyka Przyszłością [fot.P.Wójtowicz]
Uczestnicy Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - Matematyka Przyszłością [fot.P.Wójtowicz]
Uczestnicy Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - Matematyka Przyszłością [fot.P.Wójtowicz]
Uczestnicy Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki - Matematyka Przyszłością [fot.P.Wójtowicz]
Matematyka może być fajna - przekonują nauczyciele tego przedmiotu, którzy przyjechali do Opola z kraju, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Węgier. Od dziś (08.02) do niedzieli podczas Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki "Matematyka Przyszłością" w stolicy regionu będą prezentować atrakcyjne metody nauczania tego przedmiotu.
Przekonują, że najlepszym sposobem na zrozumienie matematyki jest nauka geometrii poprzez zabawę. Jedna z metod nazywa się matematyką balonową.

- Z baloników robi się sześciany, pokazujemy, ile to jest metr sześcienny, bo dzieci nie są w stanie tego wyobrazić - tłumaczy Joanna Świercz z Opolskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

- Ten program bardzo rozwija wyobraźnię przestrzenną. Myślenie przestrzenne ma wpływ na osiąganie sukcesów w matematyce - przekonuje Grażyna Morga, nauczycielka z województwa śląskiego.

Konferencja potrwa cztery dni, a dziś wykład inauguracyjny o praktycznych aspektach wiedzy na temat działania i rozwoju mózgu w okresie szkolnym wygłosił dr Marek Kaczmarzyk.

Gościem specjalnym konferencji jest m.in. Caroline Ainslie, twórczyni balonowej matematyki, która wyzwala u dzieci radość poznawania i zajmowania się matematyką przy pomocy mnóstwa balonów, ekscytujących form mydlanych baniek i... śmiechu. Więcej o tej metodzie tu: https://www.bubblymaths.co.uk/.

Jutro i w niedzielę uczestnicy spotkają się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr II w Opolu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 3. Z kolei w poniedziałek w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu przy ul. Powstańców Śląskich 19.
Matematyka przyszłością

Wiadomości z regionu

2019-12-07, godz. 17:58 Muzyczne Mikołajki z piosenką dziecięcą i warsztatami balonowymi w Muzeum Polskiej Piosenki Ponad setka dzieci wzięła udział w dzisiejszych (07.12) Muzycznych Mikołajkach organizowanych przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej Julki Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej 2019-12-06, godz. 20:45 "Chcemy poprawy bezpieczeństwa na naszych ulicach". Radny Opola apeluje w imieniu mieszkańców Gosławic do prezydenta Mieszkańcy Gosławic chcą, żeby miasto ulicę Wiejską i Wygonową objęło strefą spokojnego ruchu i wprowadziło zakaz poruszania się tam samochodów ciężarowych powyżej… » więcej 2019-12-06, godz. 20:01 "Zrobiło się świątecznie, pięknie, kolorowo". W Opolu ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy na opolskim rynku. Wydarzenie pod hasłem 'Kraina Ciepła' zainaugurowało uroczyste uruchomienie 16-metrowego Koła Młyńskiego. Na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »