Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-14, 15:03 Autor: Ewelina Laxy

O największych polskich matematykach w "Dwójce"

Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Sesja "Wielcy polscy matematycy ostatniego stulecia" [fot. Ewelina Laxy]
Kwantyfikatory Mostowskiego, polska szkoła matematyczna, trójkąt Sierpińskiego, a także zespół łamiący kod Enigmy. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu przez dwa miesiące poznawali życiorysy i dokonania najważniejszych polskich matematyków ostatniego stulecia. Dzisiaj (14.11) na sesji naukowej przedstawili referaty i przybliżyli swoim kolegom dokonania polskich naukowców.
- W projekcie wzięły udział dwie klasy - humanistyczna i matematyczno-informatyczna. Połączyliśmy pozornie różne dziedziny - mówi Maria Romanowska, nauczycielka matematyki w opolskiej "Dwójce". - Uczniowie się zintegrowali, wybrali sobie matematyka, który im osobowościowo najbardziej pasował, zgłębili wiedzę. Łączymy tę matematykę z historią, nie tylko same fakty. Bardzo dużo jest filozofów wśród matematyków, logików, topologów. Nasi matematycy ubiegłego stulecia bardzo dużo ciekawego wnieśli do naszej historii i matematyki w ogóle.

Uczniowie ZSO nr 2 zaznaczają, że matematyka mimo, że czasami sprawia kłopoty, jest obecna na każdej płaszczyźnie życia.

- Matematyka jest logiczna, tu jedno wynika z drugiego - mówi Mateusz Przymuszała, uczeń klasy matematyczno-informatycznej. - Nawet jeśli czegoś nie wiemy, możemy jakiś wzór sobie wyprowadzić.

- Oprócz samej historii matematyków i ich dokonań w dziedzinie kryptologii, przedstawiliśmy też jak kryptologia rozwinęła się do czasów dzisiejszych, jak algorytmy, których oni użyli do złamania kodów Enigmy trzymają nasze dane bezpieczne w świecie nieskończonych informacji. Matematyka jest obecna wszędzie, wszystko da się opisać wzorem matematycznym, czy to jest biologia, chemia, fizyka, czy informatyka - dodaje Mateusz Hurnik.

Sesja matematyczno-historyczna była nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Maria Romanowska
Mateusz Przymuszała, Mateusz Hurnik

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 13:31 Drzewo przygniotło w Domecku mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »