Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-06, 12:30 Autor: Jacek Rudnik

Kontrole w ubojniach. Sprawdzane są zasady higieny i dokumentacja

Krowa [fot. sxc.hu]
Krowa [fot. sxc.hu]
Wacław Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wacław Bortnik [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Potwora [fot. Justyna Krzyżanowska]
- To są kontrole doraźne, niezapowiedziane i mogą się odbyć o dowolnej porze dnia i nocy - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Wacław Bortnik, wojewódzki inspektor weterynarii. Przypomnijmy, w całym kraju, także na Opolszczyźnie, trwają kontrole w ubojniach. To pokłosie odkrytego przez dziennikarzy w ubojni w Ostrowi Mazowieckiej procederu nielegalnego uboju chorych, niepełnowartościowych krów, których mięso trafiało następnie do handlu.
- Pierwsza część inspekcji w regionie realizowanych na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz głównego lekarza weterynarii została już zakończona - powiedział nasz poranny gość. - Zostały przekazane informacje, ale niezależnie od tego kontrola trwa nadal, ponieważ musimy taką dogłębną inspekcje, audyt zrobić do połowy tego miesiąca.

Inspekcje dotyczą nie tylko przestrzegania zasad higieny w zakładach, ale także dokumentacji. - Polegają przede wszystkim na przeglądzie pomieszczeń, czyli samej ubojni, rzeźni, pomieszczeń przedchłodni, chłodni, wszystkich ciągów - czy są tam zachowane zasady higieny. I jednocześnie sprawdzana jest dokumentacja - zarówno w miejscu, jak i poza miejscem, czyli dotycząca bezpośrednio inspekcji weterynaryjnej w samym powiatowym inspektoracie weterynarii - powiedział Wacław Bortnik.

Jak tłumaczył, bardzo ważna jest inspekcja części magazynowej żywca. - Choć samo mięso, jeśli nie ma wyraźnych zaleceń, nie jest sprawdzane, bo, co do zasady, każde zwierzę przeznaczone do uboju musi spełniać określone wymogi weterynaryjne i być bez podejrzeń - powiedział inspektor.

- Tzw. urzędowy lekarz weterynarii jest opłacany przez państwo i wystawia dokumenty w imieniu powiatowego lekarza weterynarii, a dochody idą do budżetu państwa - przypomniał poranny rozmówca Radia Opole. W razie zaistnienia podejrzeń taki lekarz może wstrzymać ubój zwierząt. - Namaszczony lekarz wolnej praktyki przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza w zakresie kompleksowego badania ma moc wstrzymywania uboju - stwierdził wojewódzki inspektor weterynarii.

Wśród proponowanych przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi nowych przepisów, które mają wyeliminować nieprawidłowości jest 24-godzinny monitoring ubojni, z koniecznością przechowywania nagrań przez 3 miesiące. Całodobowy bezpośredni nadzór ubojni miałby być realizowany nie przez tzw. lekarza wolnej praktyki, a inspektora weterynarii, na co zostaną w powiatowych inspektoratach weterynarii stworzone dodatkowe etaty.

- Skutki incydentu w Ostrowi Mazowieckiej dla polskich producentów wołowiny mogą być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy - ocenił w "Poglądach i osądach" ekonomista WSZiA, dr Witold Potwora.

- Zdobywanie rynków np. w Niemczech czy Włoszech jest bardzo trudne i wszelkie sygnały, że coś może u nas być nie w porządku, przeszkadza w przekonywaniu do jakości naszego mięsa - stwierdził ekspert. - Wyrządzono wielką krzywdę. W skali całego polskiego eksportu te 10 ton niewłaściwego mięsa, tak to nazwijmy, to nie jest dużo, ale takie wypadki nie powinny się zdarzyć. Jedna, dwie czy kilka osób dopuściło się takiej sytuacji, że dziś cała branża jest w dużym niebezpieczeństwie, ma poważny problem - stwierdził dr Witold Potwora.

- W przemyśle spożywczym i nie tylko spożywczym co jakiś czas pojawiają się informacje o nieprawidłowościach, co odbija się na pewnych zawirowaniach - ocenił ekonomista WSZiA.

Wiele wskazuje na to, że ceny wołowiny w Polsce przez jakiś czas będą nieco niższe. Dodajmy, oprócz kontroli powiatowych inspektorów weterynarii w ubojniach, od poniedziałku (04.02) swoje inspekcje prowadzą także eksperci oddelegowani przez Komisję Europejską. Kontrolują oni wybrane ubojnie, a także inspektoraty weterynaryjne.
Wacław Bortnik
Wacław Bortnik
Wacław Bortnik
Witold Potwora

Wiadomości z regionu

2020-02-25, godz. 22:00 Opolszczyzna upamiętni ofiary "Marszów Śmierci". Wojewódzkie obchody odbędą się w Niemysłowicach Mszą świętą, marszem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów Opolszczyzna upamiętni więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych… » więcej 2020-02-25, godz. 20:30 Opolscy uczniowie mierzyli się z testem wiedzy o prawie wyborczym. Ruszyła IV edycja konkursu "Wybieram wybory" Prawie 200 osób z 21 szkół na Opolszczyźnie wzięło udział w I etapie konkursu 'Wybieram wybory' i sprawdzało swoją wiedzę na temat kodeksu wyborczego. Zadaniem… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Kolejni nietrzeźwi kierowcy wpadli w ręce brzeskiej policji. W ich ujęciu pomogła czujność mieszkańców Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymali w miniony weekend policjanci z powiatu brzeskiego. Dzięki czujności mieszkańców i funkcjonariuszy, przypadki jazdy na… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Dziś wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod… » więcej 2020-02-25, godz. 19:15 Matka i syn wrócili z Włoch, z terenu gdzie występuje koronawirus. Są objęci 14-dniową kwarantanną Kobieta i dziecko, mieszkańcy powiatu krapkowickiego, którzy wrócili wczoraj (24.02) z Mediolanu, zostali objęci kwarantanną domową. To działania profilaktyczne… » więcej 2020-02-25, godz. 19:00 Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Zwiększenie świadomości na temat rządowych programów poświęconych aktywizacji seniorów, ich bezpieczeństwu finansowemu i opiece zdrowotnej towarzyszyło Międzypokoleniowemu… » więcej 2020-02-25, godz. 17:30 Opolski ratusz planuje przebudowę MDK oraz MBP. Wartość inwestycji to 30 milionów złotych Przebudowa oddziału dziecięco-młodzieżowego Miejskiej Biblioteki Publicznej i rozbudowa filii nr 1 Młodzieżowego Domu Kultury - to dwie nowe, planowane inwestycje… » więcej 2020-02-25, godz. 16:30 Poprawiają gniazda, żeby bociany chciały je znów zasiedlić Tauron nie tylko dostarcza prąd, ale również naprawia bocianie gniazda. Dzisiaj (25.02) poprawiano konstrukcje dla ptaków w miejscowości Trawniki, w gminie Pawłowiczki… » więcej 2020-02-25, godz. 16:15 Banery antyaborcyjne znowu w sądzie. Prokuratura nie chciała tego ścigać, więc zrobi to mieszkaniec Opolanin chce, aby sąd ukarał działacza Fundacji Pro Prawo do Życia, zarzucając mu wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym, jazdę pod prąd, czy zatamowanie ruchu… » więcej 2020-02-25, godz. 15:00 "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu prudnickiego. Dwóch kierowców straciło prawo jazdy 250 skontrolowanych kierowców, dwóch zatrzymanych za jazdę po spożyciu alkoholu - taki jest bilans policyjnej akcji „Trzeźwy poranek”, która prowadzona była na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »