Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-26, 13:06 Autor: Mariusz Chałupnik

W opolskim NFZ trwa akcja "Cukier szkodzi". Na mieszkańców czekają bezpłatne badania i porady specjalistów

Dzień otwarty w opolskim NFZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień otwarty w opolskim NFZ [fot. Mariusz Chałupnik]
Te działania mają zwrócić uwagę na zagrożenie, jakim jest cukrzyca, choroba, która zbiera coraz większe żniwo. W opolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia trwa akcja "Cukier szkodzi".
W ramach Dnia Otwartych Drzwi funduszu, można nie tylko zbadać poziom cukru we krwi, ale również uzyskać porady dietetyka, wykonać analizę składu ciała, czy jego masy.

- To jest część ogólnopolskiej akcji walki z cukrzycą. Chcemy badać, ale też edukować. Często nie mamy świadomości, że cukier w nadmiarze może szkodzić. Dlatego ta akcja daje pewną szansę, żeby uświadomić mieszkańcom, że warto się badać, że warto dbać o zdrowie. W ten sposób promujemy postawy prozdrowotne. Żyjemy w takiej kulturze nanosekundy, gdzie wszyscy gonią za sukcesami, za ocenami w szkołach, jest presja czasu, przez co zapominamy o sobie - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ.

- Cukier, to biała śmierć. Myślę, że to wiemy, ale się do tego nie stosujemy - przekonuje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

- To jest chyba najważniejsze, żeby zmienić swoje nawyki. Musimy cukru używać mniej, musimy świadomie robić zakupy. Dodatkowo teraz bardzo mało się ruszamy. Jeździmy wszędzie samochodami. Tymczasem każdy lekarz, każda jednostka ochrony zdrowia, powinna być na samym końcu. Na początku jesteśmy my - dodaje wojewoda.

Z porad specjalistów i bezpłatnych badań skorzystało wielu opolan. Jak mówią, taka inicjatywa, to świetny pomysł i możliwość zadbania o siebie.

- Trzeba kontrolować swoje zdrowie. Ciężko się dostać do lekarza, a człowiek musi wiedzieć, jakie ma wyniki. To trzeba kontrolować - mówi pani Romana z Opola.

- Warto wiedzieć co się dzieje. Dzisiaj przebadałem między innymi krew. Ja chcę wiedzieć, co mi jest, a nie domyślać się, co będzie - dodaje opolanin, pan Franciszek

Z bezpłatnych badań w opolskim NFZ można skorzystać do godziny 14.00.

NFZ nie wyklucza podobnych akcji. Najprawdopodobniej będą one dotyczyły chorób nowotworowych, oraz wieńcowych.
Robert Bryk
Violetta Porowska
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:13 Opole: kolejna manifestacja wsparcia dla nauczycieli Około 200 osób wyraziło dziś w Opolu poparcie dla strajkujących nauczycieli. Wychowawcy, pedagodzy i uczniowie przynieśli transparenty i wykrzykiwali hasła ch ... » więcej 2019-04-24, godz. 20:15 Nowe toalety miejskie pojawiają się na ulicach Opola. Na razie będą dwie W Opolu montowane są nowoczesne toalety miejskie. Są w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. » więcej 2019-04-24, godz. 19:04 Interwencja TOZ w Lewinie Brzeskim. "Psy żyły w pospawanych klatkach, we własnych odchodach" [ZDJĘCIA] Inspektorzy opolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w asyście policji i pracowników urzędu gminy odebrali 10 psów z pseudohodowli w Lewinie Brzeskim. Wś ... » więcej 2019-04-24, godz. 19:00 Burze piaskowe na polach i pył znad Sahary to dwa różne zjawiska Pył z Sahary nadciągnął nad Polskę. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce w 2016 roku. - To zjawisko rzadkie, ale typowe - tłumaczy dr Krzysztof Badora z ... » więcej 2019-04-24, godz. 18:15 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 17:56 Radni województwa przyjęli rezolucję w sprawie Powstań Śląskich Radni województwa upamiętnili setną rocznicę Powstań Śląskich. Podczas sesji sejmiku podjęli rezolucję, w której oddali hołd powstańcom i wszystkim poległym w ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:56 EUROWYBORY: Andrzej Buła z poparciem Mniejszości Niemieckiej Mniejszość Niemiecka oficjalnie poparła kandydaturę Andrzeja Buły w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zarząd Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »