Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-28, 07:24 Autor: Mariusz Chałupnik

Sprawdzą stan techniczny, trzeźwość oraz miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Ruszyła akcja "Bezpieczne ferie"

Konferencja prasowa na temat akcji "Bezpieczne ferie" [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa na temat akcji "Bezpieczne ferie" [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolska policja rozpoczęła akcję "Bezpieczne ferie". Będzie ona prowadzona wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.
Większy nacisk niż na co dzień służby położą na kontrole autokarów. Dużą rolę pełnią w tym przypadku rodzice, którzy sami mogą zgłaszać prośbę o sprawdzenie pojazdu przed wyruszeniem w trasę.

- Prosimy, aby informować nas o potrzebie takiej kontroli dwa, trzy dni wcześniej - mówi Krzysztof Chmiel, Opolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. - W ramach tych kontroli będziemy sprawdzać stan techniczny, trzeźwość kierowców, ich czas pracy. Czy są wypoczęci, czy nie są przemęczeni, czy za dużo nie pracują. Będziemy weryfikować wszystko, co jest związane z autobusami. Czyli będziemy sprawdzać, czy są jakieś usterki, czy autobusy posiadają odpowiednie ogumienie, czy nie ma wycieku płynów eksploatacyjnych.

W ubiegłym roku na 90 kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego uchybienia techniczne stwierdzono w 15 proc. przypadków. To znacznie mniej niż w latach wcześniejszych.

- Poprawia się również świadomość kierowców, których przed wyjazdem badamy alkomatem - przekonuje podinspektor Maciej Milewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Zdarzały się w ubiegłych latach sytuacje, gdzie kierowcy autokarów bywali w stanie po użyciu alkoholu. W odległych czasach bywało, że byli kierowcy w stanie nietrzeźwości. Teraz do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Miejmy nadzieję, że w tym roku policjanci nie będą zmuszeni do zatrzymania takiego kierowcy. Te osoby dobrze wiedzą, że to jest ich praca, ich utrzymanie.

Działania służb nie ograniczą się jedynie do dróg. Policjanci spotykali się z dziećmi w szkołach, gdzie rozmawiali o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać młodzież podczas ferii. Chodzi między innymi o cyberprzemoc, ale również zachowanie rozsądku, kiedy dzieci spędzają wolny czas na dworze.

- Młodzież często w tym okresie próbuje korzystać z zamarzniętych, dzikich akwenów - mówi nadkomisarz Hubert Adamek, naczelnik wydziału prewencji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Jest to miejsce niesprawdzone, zwykle położone na odludziu. Jeżeli dojdzie do załamania lodu i ktoś wpadnie do wody, to nie ma szans na pomoc. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, a akcja ratownicza jest niesamowicie trudna. Wychłodzenie organizmu następuje bardzo szybko. Jest tu naprawdę bardzo realne zagrożenie życia.

Policjanci podczas ferii będą także kontrolowali zimowiska. Ferie w województwie opolskim rozpoczynają się dzisiaj (28.01) i potrwają do 10 lutego.
Krzysztof Chmiel
podinspektor Maciej Milewski
nadkomisarz Hubert Adamek

Wiadomości z regionu

2019-03-24, godz. 21:11 Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z ... Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Nied ... » więcej 2019-03-24, godz. 19:15 Po raz dziesiąty podzielili się miłością. W Dębskiej Kuźni zagrali dla Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z P ... Po raz dziesiąty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni zorganizowano wyjątkowy koncert charytatywny - “Dzielmy się miłością”. Nie zabrakło licytacj ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:57 Opolskie morsy oficjalnie zakończyły sezon na lodowate kąpiele. Do morsowania wrócą w listopadzie Chociaż kąpieli w przeręblu nie było dużo, dla opolskich morsów sezon był bardzo udany. To za sprawią wielu nowych osób, które dołączyły do grona amatorów kąp ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:31 Marcin Ociepa zaprezentował "Strategię dla rozwoju" dla województwa opolskiego. Towarzyszył mu wicepremier Jarosław Go ... Silna rodzina, nowoczesna gospodarka, udrożnienie Odry - to niektóre z pięciu priorytetów Marcina Ociepy, który dziś (24.03) podczas konwencji programowej zap ... » więcej 2019-03-24, godz. 15:00 Centrum Opola bez samochodów, ale z ogródkami letnimi? Do poniedziałku można wypełniać specjalne ankiety Azyl dla pieszych i rowerzystów oraz wprowadzenie strefy zamieszkania z ograniczonym ruchem samochodów w obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolski ... » więcej 2019-03-24, godz. 11:54 Ratownicy testowali karetki na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim Karetki zakupione przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w Krapkowicach przeszły testy na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. » więcej 2019-03-24, godz. 11:52 Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ub ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:23 Dobrzeń Wielki chce odzyskać utracone sołectwa. Będzie wniosek do MSWiA Radni Dobrzenia Wielkiego na najbliższej sesji (28.03) po raz trzeci podejmą uchwałę i będą wnioskować do MSWiA za pośrednictwem wojewody opolskiego o odwróce ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:25 Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy 1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadk ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:23 Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Data nie jest przypadkowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Oszytko z Delegatury IPN w Opolu. W tym roku przypada 75. rocznica zamordo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »