Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-23, 11:45 Autor: Witold Wośtak

Gmina apeluje o uwagę. Złodzieje są coraz bardziej aktywni na oleskim cmentarzu

Cmentarz komunalny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Cmentarz komunalny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Nasiliły się kradzieże zniczy i wiązanek na cmentarzu komunalnym w Oleśnie. Urząd miejski oraz policja apelują do odwiedzających nekropolię o zwracanie uwagi i zgłaszanie ewidentnych kradzieży.
Jak mówi Roman Kokot, kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Lokalami w oleskim magistracie, problem stał się szczególnie zauważalny już w listopadzie.

- Rozważaliśmy też możliwość instalacji kamer przy wejściach na cmentarz. Niemniej, jeśli bezczeszczenie nagrobków polega głównie na kradzieży wkładów, które można ukryć w kieszeniach, to odnalezienie sprawcy i przeglądanie kilku godzin nagrań może mieć niewymierny efekt do założeń. Mnie wydaje się, że w tym kierunku nie pójdziemy, choć niczego nie można wykluczyć.

Jedna z kobiet odwiedzających groby bliskich na oleskim cmentarzu zwraca uwagę, że kradzieże to nie wszystko.

- W okresie zimowym najczęściej zdarzają się kradzieże wkładów. Nawet nie mam nic przeciwko, niech te wkłady albo całe znicze znikają, ale niech nie zalewają pomnika. Od góry do dołu, łącznie z tablicą, grób jest zalany woskiem. Poza tym w święta zginęła latarenka i próbowałam szukać jej gdzieś na cmentarzu, ale pewnie poszła na handel.

Aspirant Stanisław Filak, oficer prasowy oleskiej policji, przypomina, że jeśli wartość skradzionego mienia nie przekracza 500 złotych, mówimy o wykroczeniu.

- Wtedy sprawca podlega karze aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności lub grzywny od 20 do 5000 złotych. Jeżeli natomiast wartość przekracza 500 złotych, wówczas sprawca odpowiada za przestępstwo kradzieży, które jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszym (23.01) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Roman Kokot
Kobieta odwiedzająca oleski cmentarz
Stanisław Filak

Wiadomości z regionu

2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 "Odkryj Opole". Opolanie ruszyli na spacer śladami księcia Władysława Opolczyka Słoneczna aura zachęciła opolan do aktywnego spędzenia sobotniego przedpołudnia. Mieszkańcy stolicy regionu kilkunastuosobową grupą wyruszyli ze Wzgórza Uniwe ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:18 Trwają Brzeskie Dni Fantastyki. Atrakcje dla każdego pokolenia [ZDJĘCIA] Prelekcje, spotkania autorskie, a także stoiska z grami. To wszystko czeka na odwiedzających Brzeskie Dni Fantastyki, których kulminacja przypada dziś (24.08) ... » więcej 2019-08-24, godz. 10:56 Nokta Festival. Pierwszy dzień za nami. O 18.00 koncert Władysława Komendarka [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień festiwalu NOKTA. Opolski teatr dramatyczny został opanowany przez muzykę elektroniczną, wizualizacje świetlne oraz gry retro. » więcej 2019-08-24, godz. 09:38 Aktywizują osoby bezrobotne. Centrum Re-Start, działające przy MOPR w Opolu prowadzi program reintegracji społeczno-za ... Pierwsza edycja tego unijnego programu już się zakończyła, kolejne w planach. Są wymierne efekty pomocy osobom, które mają problemy z odnalezieniem się na ryn ... » więcej 2019-08-24, godz. 07:41 Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i K ... » więcej 2019-08-23, godz. 21:15 W brzeskim szpitalu wznawia działalność Oddział Intensywnej Terapii W Brzeskim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowany Oddział Intensywnej Terapii. Zakupiono dodatkowe specjalistyczne łóżka i nowoczesny sprzęt. To ma sprawić, ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkal ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. "To wyznacznik naszej pracy" Ochotnicze Hufce Pracy nie tylko wspierają w procesie kształcenia, wychowania, czy integracji młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Stwarzają też warunk ... » więcej 2019-08-23, godz. 18:50 Mężczyzna przygnieciony klapą wywrotki na remontowanym odcinku A4 Poważny wypadek na terenie remontowanego fragmentu autostrady A4 w rejonie Góry św. Anny. Ze wstępnych informacji wynika, że jeden z mężczyzn pracujący przy r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »