Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-18, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA]

Wędkarze nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Wędkarze nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należy w starostwie przedstawić zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do legalnego połowu. Jednak wędkarze pytają: co w przypadku, jeśli egzamin zdawali kilka dekad temu, nadal legitymują się kartą wędkarską, ale nie posiadają zaświadczenia o zdanym egzaminie.
- Moje koło wędkarskie może już nie istnieć, ponieważ egzamin na kartę zdawałem w 1979 roku - mówi nam wędkarz, dla którego w całej procedurze pojawia się pytanie - kto i na jakiej podstawie wyda mu dzisiaj nową kartę, jeśli nie jest pewny, gdzie jest zaświadczenie, które potwierdza zdanie egzaminu.

Zbigniew Winiecki, inspektor w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska w opolskim starostwie tłumaczy, że skoro wędkarz opłaca składki, to musi przynależeć do jakiegoś koła.

- W związku z tym, tam powinien się zwrócić i poprosić o wydanie zaświadczenia - tłumaczy urzędnik. Jednak wędkarz wraca z pytaniem, co ma zrobić w sytuacji, jeśli koło nie posiada takiego zaświadczenia. - Czy wówczas ponownie muszę podchodzić do egzaminu? - pyta pan Józef.

W Polskim Związku Wędkarskim w Opolu dowiedzieliśmy się, że nie. Adam Podgórny Ichtiolog w PZW tłumaczy, że w kole skarbnik nie będzie szukał zaświadczenia, które zostało wydane kilkadziesiąt lat temu, tylko zostanie wydane nowe zaświadczenie w oparciu o kartę, którą legitymuje się dzisiaj wędkarz. Następnie z takim dokumentem uda się do starostwa, a tam otrzyma nową kartę.

Resort rolnictwa zmiany uzasadnia tym, że karty wędkarskie wydane co najmniej 22 lata temu nie figurują we wszystkich potrzebnych rejestrach. Dlatego potrzebna jest aktualizacja uprawnień.
Problem z karta wędkarską

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy Sławic gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 13:31 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »