Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-18, 19:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA]

Wędkarze nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Wędkarze nad Jeziorem Nyskim [fot.Dorota Kłonowska]
Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należy w starostwie przedstawić zaświadczenie, które potwierdza uprawnienia do legalnego połowu. Jednak wędkarze pytają: co w przypadku, jeśli egzamin zdawali kilka dekad temu, nadal legitymują się kartą wędkarską, ale nie posiadają zaświadczenia o zdanym egzaminie.
- Moje koło wędkarskie może już nie istnieć, ponieważ egzamin na kartę zdawałem w 1979 roku - mówi nam wędkarz, dla którego w całej procedurze pojawia się pytanie - kto i na jakiej podstawie wyda mu dzisiaj nową kartę, jeśli nie jest pewny, gdzie jest zaświadczenie, które potwierdza zdanie egzaminu.

Zbigniew Winiecki, inspektor w Wydziale Budownictwa i Ochrony Środowiska w opolskim starostwie tłumaczy, że skoro wędkarz opłaca składki, to musi przynależeć do jakiegoś koła.

- W związku z tym, tam powinien się zwrócić i poprosić o wydanie zaświadczenia - tłumaczy urzędnik. Jednak wędkarz wraca z pytaniem, co ma zrobić w sytuacji, jeśli koło nie posiada takiego zaświadczenia. - Czy wówczas ponownie muszę podchodzić do egzaminu? - pyta pan Józef.

W Polskim Związku Wędkarskim w Opolu dowiedzieliśmy się, że nie. Adam Podgórny Ichtiolog w PZW tłumaczy, że w kole skarbnik nie będzie szukał zaświadczenia, które zostało wydane kilkadziesiąt lat temu, tylko zostanie wydane nowe zaświadczenie w oparciu o kartę, którą legitymuje się dzisiaj wędkarz. Następnie z takim dokumentem uda się do starostwa, a tam otrzyma nową kartę.

Resort rolnictwa zmiany uzasadnia tym, że karty wędkarskie wydane co najmniej 22 lata temu nie figurują we wszystkich potrzebnych rejestrach. Dlatego potrzebna jest aktualizacja uprawnień.
Problem z karta wędkarską

Wiadomości z regionu

2020-01-24, godz. 17:32 "Najważniejsze zdrowie i podtrzymanie pamięci o historii". Rodziny katyńskie spotkały się na opłatku w Opolu Przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska z całej Opolszczyzny spotkali się w siedzibie Klubu 10.Opolskiej Brygady Logistycznej na tradycyjnym opłatku. Noworocznym… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 Kto przejmie hale po byłej Wagonówce w Opolu? Ratusz prowadzi rozmowy Opole prowadzi z PKP Intercity wstępne negocjacje w sprawie przejęcia terenów po firmie Wagon. Niedawno jej pracownicy skarżyli się na opóźnienia w wypłatach… » więcej 2020-01-24, godz. 17:00 W gminie Strzeleczki w tym roku powstanie PSZOK Mieszkańcy gminy Strzeleczki w tym roku w końcu doczekają się własnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do tej pory śmieci, które powinny trafić… » więcej 2020-01-24, godz. 16:40 Uwaga! Oszuści działający "na wnuczka" znów aktywni. 71-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złotych Telefoniczni oszuści działający metodą na wnuczka znów uaktywnili się w regionie. Opolska policja apeluje o wzmożoną czujność. » więcej 2020-01-24, godz. 15:11 Opolskie sądy pracują normalnie i czekają na uzasadnienie Sądu Najwyższego - Nie słyszałem, aby jakieś rozprawy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego były odwoływane - powiedział rzecznik opolskiego sądu, sędzia Daniel Kliś. Przypomnijmy… » więcej 2020-01-24, godz. 14:26 W nyskim magistracie "pracuje" elektroniczny portier. Wydaje i odbiera klucze od urzędników, może przeliczyć także czas… Urzędnicy nyskiego magistratu nie muszą już ustawiać się w kolejce ani podpisywać listy, by każdego ranka odbierać klucze do biur. Ich pracę usprawnił automatyczny… » więcej 2020-01-24, godz. 14:25 Będzie drugi oddział żłobkowy w Wołczynie. Gmina otrzymała rządową dotację z programu Maluch Plus Ponad 350 tysięcy złotych z rządowego programu Maluch Plus otrzymała gmina Wołczyn na utworzenie drugiego oddziału żłobkowego. » więcej 2020-01-24, godz. 14:20 Opolski Ruch Narodowy upamiętni Tragedię Górnośląską. Przygotowuje marsz pamięci Tym wydarzeniem chcą przypomnieć o zbrodniach Armii Radzieckiej, która 75 lat temu przechodziła przez tereny Opolszczyzny. Ruch Narodowy 31 stycznia zorganizuje… » więcej 2020-01-24, godz. 12:59 Ojciec skazanego za zabójstwo mechanika z Zawady przed sądem. Policja znalazła u niego broń Na początku stycznia opolski sąd skazał mechanika z Zawady na 25 lat więzienia za zabójstwo Macieja Z. Teraz przed Sądem Rejonowym w Opolu stanął jego ojciec… » więcej 2020-01-24, godz. 11:52 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla pomagają rodakom na Kresach Policjanci oraz pracownicy cywilni kędzierzyńsko-kozielskiej policji przygotowali paczki dla Polaków mieszkających na Kresach. Mundurowi od dawna angażują się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »