Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-11, 11:00 Autor: Magdalena Szybińska

Kończy się termin rozliczenia kampanii samorządowej

Agnieszka Mikucka [fot. Wanda Kownacka]
Agnieszka Mikucka [fot. Wanda Kownacka]
- Z około 200 zarejestrowanych komitetów wyborczych na Opolszczyźnie rozliczyła się na razie mniej więcej połowa - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
21 stycznia upływa termin rozliczenia w przypadku komitetów, których kandydaci zakończyli udział w wyborach na pierwszej turze.

- Wszystkie komitety, które się zarejestrowały w KBW w delegaturze w Opolu, niezależnie od tego, czy zarejestrowały później kandydata na radnego czy też kandydatów w ogóle, są zobligowane do złożenia sprawozdania finansowego nawet, jeżeli nie pozyskiwały przychodów i nie ponosiły wydatków związanych z kampanią wyborczą - powiedziała Agnieszka Mikucka.

W takiej sytuacji wypełnia się druk sprawozdania wyborczego wpisując we wszystkich kolumnach wartość "zero", a kluczowa jest data wpływu sprawozdania do opolskiej delegatury KBW, nie zaś data jego wysłania.

- Brak sprawozdania lub jego złożenie po terminie to przestępstwo - przypomniała Agnieszka Mikucka i grożą za to grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do lat 2. - Jesteśmy zobligowani do tego, aby zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. I tak naprawdę przy każdych wyborach zdarzają się komitety, które mimo naszych monitów, mimo naszych usilnych próśb, mimo kontaktu z pełnomocnikami finansowymi nie składają sprawozdań finansowych, co zmusza nas do zawiadomienia organów ścigania.

W przypadku komitetów, które pracowały jeszcze w drugiej turze wyborów samorządowych termin złożenia sprawozdania finansowego upływa 4 lutego.
Agnieszka Mikucka 1
Agnieszka Mikucka 2

Wiadomości z regionu

2019-12-10, godz. 10:30 Maszynista pijany, a lokomotywa w ogniu. Akcja strażaków w Kluczborku Pijanemu maszyniście zapaliła się lokomotywa w Kluczborku. Po zatrzymaniu składu na stacji kolejowej 58-letni mężczyzna zgłosił pożar elektrycznej lokomotywy. » więcej 2019-12-09, godz. 21:30 Grubson gwiazdą miejskiego sylwestra w Opolu. Impreza odbędzie się na parkingu przed NCPP Grubson i Jary Oddział Zamknięty - to gwiazdy sylwestrowego koncertu, który zorganizuje Opole. Impreza - jak w latach poprzednich - odbędzie się na parkingu amfiteatru… » więcej 2019-12-09, godz. 21:00 Na wojewódzkiej "401" w Kolnicy pojawi się sygnalizacja świetlna. "Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo pieszych" Zmiany na drodze wojewódzkiej nr 401. Za kilka dni zacznie tam działać sygnalizacja świetlna regulująca ruch na przejściu dla pieszych w Kolnicy. » więcej 2019-12-09, godz. 20:00 Mniejszość niemiecka wystawi swojego kandydata na burmistrza Ozimka Przedterminowe wybory na burmistrza Ozimka odbędą się prawdopodobnie w 9 lutego 2020 roku. » więcej 2019-12-09, godz. 18:38 Groźny wypadek w Żyrowej. Przysypany w wykopie mężczyzna trafił do szpitala Do niebezpiecznego wypadku doszło po popołudniu w miejscowości Żyrowa w powiecie krapkowickim. Około godziny 15:00 podczas prac budowlanych w 1,5 metrowym wykopie… » więcej 2019-12-09, godz. 18:00 Za rozbój z niebezpiecznym narzędziem grozi mu kilkanaście lat więzienia. W Opolu ruszył proces Tomasza J. Miał napaść i zranić nożem, grozić śmiercią i okaleczeniem, a także ukraść dwa telefony komórkowe. Łącznie o cztery przestępstwa oskarżony jest Tomasz J., którego… » więcej 2019-12-09, godz. 17:00 Przewodniczący Rady Gminy Rudniki z prokuratorskimi zarzutami. Sprawa dotyczy 2010 roku Zarzut oszustwa na szkodę gminy Rudniki usłyszał Jarosław M., przewodniczący tamtejszej rady gminy. » więcej 2019-12-09, godz. 16:00 Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosow… » więcej 2019-12-09, godz. 15:00 Pracownicy opolskiej "Wagonówki" walczą przed świętami o wypłaty Ponad 100 osób strajkowało dzisiaj (09.12) przed siedzibą opolskiej 'Wagonówki'. Pracownicy zakładu od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia za pracę. Nie… » więcej 2019-12-09, godz. 14:30 Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Wolniej na trasie pomiędzy Opolem i Kędzierzynem-Koźlem Na Opolszczyźnie zmieniono godziny odjazdu pociągów. Z powodu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, Przewozy Regionalne o kilka minut przesuwają godziny kursowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »