Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-06, 07:55 Autor: Mariusz Chałupnik

Dzisiaj 7. opolski Orszak Trzech Króli. Będą goście z Czech. "Najważniejsza jest wartość duchowa"

Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie zabraknie aniołów, świętej rodziny, króli i zwierząt. Dzisiaj (06.01) po raz siódmy ulicami Opola przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".
Organizatorzy na marsz zapraszają całe rodziny. Będzie można m.in. wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

- Dziś często przypisuje się temu wydarzeniu formę zjawiska kulturalnego, ale pamiętajmy, że najważniejsza jest wartość duchowa - przekonuje ksiądz Jerzy Kostorz.

- Nie uciekajmy od tego, że to jest manifestacja wiary. Po to jest taki orszak i po to zakładamy te korony. Owszem, też chcemy poczuć się trochę królem, ale przede wszystkim po to, żeby pokłonić się temu najważniejszemu Królowi. Możemy dorabiać sobie różne ideologie, ale to jest manifestacja wiary. Tak jak Boże Ciało jest tym momentem, że wychodzimy na ulice z najświętszym sakramentem, tak tu manifestujemy naszą radość z narodzin Bożego Syna.

Na czele orszaku kroczyć będą oczywiście trzej królowie. W rolę Kacpra, króla europejskiego, po raz siódmy wcieli się Sławomir Seroczyński.

- Jadąc na koniu wszystkich gorąco okrzykiem zachęcam "Chodźcie z nami do Betlejem" - mówi Seroczyński. - Bardzo mnie to cieszy, że zdecydowana większość na ten okrzyk odpowiada. To świetna sprawa, że jest dużo osób, które traktują ten orszak jako wymiar religijny.

W tegorocznym orszaku w Opolu po raz pierwszy wezmą udział goście z zagranicy. Będzie to młodzież z Czech.

- To efekt naszej współpracy z miejscowością Bruntal - mówi Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. - Przyjadą do nas uczestnicy tego projektu. Wspólnie przedstawimy pewne działania artystyczne. Będzie to zupełnie nowy, międzynarodowy aspekt, związany z naszym orszakiem.

Wspólne kolędowanie rozpocznie się o godzinie 14.30 na opolskim rynku. Stamtąd pół godziny później uczestnicy przejdą ulicami Krakowską i Ozimską na plac Jana Pawła II, gdzie odbędą się główne uroczystości.
ksiądz Jerzy Kostorz
Sławomir Seroczyński
Aneta Skiba

Wiadomości z regionu

2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:29 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [ZDJĘCIA] Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:14 Składowisko chemikaliów w Otmicach w powiecie strzeleckim. Okryto je w nieużytkowanych kurnikach Kilkadziesiąt zbiorników z nieznaną substancją znaleziono w Otmicach w powiecie strzeleckim. Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej z Kędzierzyna Koźla ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:00 Strzelce Opolskie: Rozpoczął się remont fontanny i myśliwca przed ratuszem Na placu przed ratuszem w Strzelcach Opolskich pojawił się brzydki, szary namiot. Pod nim schowana jest fontanna z myśliwcem, symbolem miasta. Namiot nie jest ... » więcej 2019-03-21, godz. 15:12 Rusza sezon motocyklowy. W "Mechaniczniaku" odbyła się XV ZSMotka, czyli motocyklowe wagary [ZDJĘCIA] Kierowcy ścigaczy, junaków, czy chopperów zjechali na boisko szkolne przy Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu, żeby zainaugurować sezon. Już po raz 15. w opol ... » więcej 2019-03-21, godz. 14:38 Baseny rekreacyjny i solankowy na Wodnej Nucie w Opolu wyłączone z użytku do odwołania Baseny solankowy i rekreacyjny na pływalni Wodna Nuta w Opolu do odwołania zostały wyłączone z użytkowania - informuje na swojej stronie internetowej Miejski ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »