Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-06, 07:55 Autor: Mariusz Chałupnik

Dzisiaj 7. opolski Orszak Trzech Króli. Będą goście z Czech. "Najważniejsza jest wartość duchowa"

Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie zabraknie aniołów, świętej rodziny, króli i zwierząt. Dzisiaj (06.01) po raz siódmy ulicami Opola przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".
Organizatorzy na marsz zapraszają całe rodziny. Będzie można m.in. wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

- Dziś często przypisuje się temu wydarzeniu formę zjawiska kulturalnego, ale pamiętajmy, że najważniejsza jest wartość duchowa - przekonuje ksiądz Jerzy Kostorz.

- Nie uciekajmy od tego, że to jest manifestacja wiary. Po to jest taki orszak i po to zakładamy te korony. Owszem, też chcemy poczuć się trochę królem, ale przede wszystkim po to, żeby pokłonić się temu najważniejszemu Królowi. Możemy dorabiać sobie różne ideologie, ale to jest manifestacja wiary. Tak jak Boże Ciało jest tym momentem, że wychodzimy na ulice z najświętszym sakramentem, tak tu manifestujemy naszą radość z narodzin Bożego Syna.

Na czele orszaku kroczyć będą oczywiście trzej królowie. W rolę Kacpra, króla europejskiego, po raz siódmy wcieli się Sławomir Seroczyński.

- Jadąc na koniu wszystkich gorąco okrzykiem zachęcam "Chodźcie z nami do Betlejem" - mówi Seroczyński. - Bardzo mnie to cieszy, że zdecydowana większość na ten okrzyk odpowiada. To świetna sprawa, że jest dużo osób, które traktują ten orszak jako wymiar religijny.

W tegorocznym orszaku w Opolu po raz pierwszy wezmą udział goście z zagranicy. Będzie to młodzież z Czech.

- To efekt naszej współpracy z miejscowością Bruntal - mówi Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. - Przyjadą do nas uczestnicy tego projektu. Wspólnie przedstawimy pewne działania artystyczne. Będzie to zupełnie nowy, międzynarodowy aspekt, związany z naszym orszakiem.

Wspólne kolędowanie rozpocznie się o godzinie 14.30 na opolskim rynku. Stamtąd pół godziny później uczestnicy przejdą ulicami Krakowską i Ozimską na plac Jana Pawła II, gdzie odbędą się główne uroczystości.
ksiądz Jerzy Kostorz
Sławomir Seroczyński
Aneta Skiba

Wiadomości z regionu

2020-08-04, godz. 07:00 255 opolskich nauczycieli stara się o dyplomowany awans zawodowy Do 14 sierpnia pracownicy Kuratorium Oświaty w Opolu przeprowadzą 255 postępowań kwalifikacyjnych na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 ZUS ponownie wysyła do sanatoriów. Pierwszeństwo dla osób z szansą na odzyskanie zdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił dzisiaj (04.08) skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 Trwa rozbudowa szkoły w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku na dobudowanej kondygnacji powstaną dwie nowe sale lekcyjne Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku obiekt zyska nowe piętro dobudowane nad pomieszczeniami zaplecza sali gimnastycznej. » więcej 2020-08-04, godz. 06:00 Tylko z "matmy" gorzej. Opolscy 8-klasiści lepsi niż reszta kraju 8-klasiści z województwa opolskiego w krajowej czołówce. Uczniowie, którzy pisali egzamin kończący ich edukację w szkołach podstawowych, spisali się… » więcej 2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej 2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »