Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-06, 07:55 Autor: Mariusz Chałupnik

Dzisiaj 7. opolski Orszak Trzech Króli. Będą goście z Czech. "Najważniejsza jest wartość duchowa"

Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja dotycząca Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Nie zabraknie aniołów, świętej rodziny, króli i zwierząt. Dzisiaj (06.01) po raz siódmy ulicami Opola przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi".
Organizatorzy na marsz zapraszają całe rodziny. Będzie można m.in. wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

- Dziś często przypisuje się temu wydarzeniu formę zjawiska kulturalnego, ale pamiętajmy, że najważniejsza jest wartość duchowa - przekonuje ksiądz Jerzy Kostorz.

- Nie uciekajmy od tego, że to jest manifestacja wiary. Po to jest taki orszak i po to zakładamy te korony. Owszem, też chcemy poczuć się trochę królem, ale przede wszystkim po to, żeby pokłonić się temu najważniejszemu Królowi. Możemy dorabiać sobie różne ideologie, ale to jest manifestacja wiary. Tak jak Boże Ciało jest tym momentem, że wychodzimy na ulice z najświętszym sakramentem, tak tu manifestujemy naszą radość z narodzin Bożego Syna.

Na czele orszaku kroczyć będą oczywiście trzej królowie. W rolę Kacpra, króla europejskiego, po raz siódmy wcieli się Sławomir Seroczyński.

- Jadąc na koniu wszystkich gorąco okrzykiem zachęcam "Chodźcie z nami do Betlejem" - mówi Seroczyński. - Bardzo mnie to cieszy, że zdecydowana większość na ten okrzyk odpowiada. To świetna sprawa, że jest dużo osób, które traktują ten orszak jako wymiar religijny.

W tegorocznym orszaku w Opolu po raz pierwszy wezmą udział goście z zagranicy. Będzie to młodzież z Czech.

- To efekt naszej współpracy z miejscowością Bruntal - mówi Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. - Przyjadą do nas uczestnicy tego projektu. Wspólnie przedstawimy pewne działania artystyczne. Będzie to zupełnie nowy, międzynarodowy aspekt, związany z naszym orszakiem.

Wspólne kolędowanie rozpocznie się o godzinie 14.30 na opolskim rynku. Stamtąd pół godziny później uczestnicy przejdą ulicami Krakowską i Ozimską na plac Jana Pawła II, gdzie odbędą się główne uroczystości.
ksiądz Jerzy Kostorz
Sławomir Seroczyński
Aneta Skiba

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »