Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-12, 11:15 Autor: Magdalena Szybińska

Zmiana zasad przyznawania dotacji na programy zdrowotne prowadzone przez samorządy

Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie [fot. Witold Wośtak]
Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie [fot. Witold Wośtak]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mieczysław Wojtaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Mrowiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Mrowiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowane z NFZ, ale spada też liczba tych finansowanych przez same samorządy - wskazywał w rozmowie "W cztery oczy" Mieczysław Wojtaszek, przewodniczący rady opolskiego NFZ.
W 2019 roku programy dofinansowane z NFZ będą realizować jedynie Opole oraz Gogolin.

- Te programy muszą mieć opinię Agencji Ochrony Technologii Medycznych, ale również wojewody, czyli wpisujące się w programy profilaktyki, w założenia dotyczące ochrony zdrowia w naszym województwie. I to z naszej strony jest niepokój. Z drugiej strony z kolei te uwarunkowania, które określają nasze stanowisko, że tylko gminy do 5 tysięcy, my proponujemy by gminy do 15 tysięcy mogły skorzystać z tego dofinansowania - mówił gość Radia Opole.

W gminach mniejszych - do 5 tysięcy mieszkańców, dofinansowanie konkretnego programu może wynieść do 80 procent, większe gminy dostają 40 procentowe wsparcie ze strony NFZ. Ważne jest też to, by samorządy w ramach własnych budżetów nie zapominały o programach zdrowotnych. - Samorządy, które mogą znaleźć w swoim budżecie i powinny znaleźć w budżecie środki na programy zdrowotne powinny dokonywać często modyfikacji swoich budżetów po pierwszym półroczu w drugim, planując na kolejne lata budżet. Działania z zakresu zdrowia powinny być działaniami długofalowymi. - mówił Mieczysław Wojtaszek.

Z 14 wniosków, które wpłynęły od samorządów do rady opolskiego NFZ, cztery uzyskały zgodę na dofinansowanie.

Gmina Gogolin, jest jedną z dwóch gmin, które w tym roku zdobyły dofinansowanie NFZ do prowadzenia programów zdrowotnych, choć o wiele niższe, niż w latach poprzednich. Kwota, jaką pozyskała gmina na dwa programy to w sumie 9 tysięcy 200 złotych.
- Dobrze, że dostaliśmy te pieniądze, choć programy zdrowotne takie jak np. korygowanie wad postawy u dzieci, prowadzimy odkąd działa ośrodek - powiedział w "Poglądach i osądach" Andrzej Mrowiec, dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gogolinie.

- Dofinansowanie, które było przez dwa lata, pomogło nam w staraniu się o inne projekty do zaopiniowania przez Agencję. Myślę, że one się udadzą i będziemy realizować to, co jest nałożone na samorząd, czyli realizację opieki nad kobietą ciężarną, małym dzieckiem, profilaktykę i promocję zdrowia.

Na spotkaniu w Warszawie na temat polityki senioralnej apelowano do samorządów, by brały udział w proponowanych programach. Gość Radia Opole wskazywał też na coraz bardziej widoczny problem otyłości wśród młodzieży, co potwierdzają ostatnie wyniki badań. - Ważne jest to, by rodzice zdawali sobie sprawę z powagi problemu i np. nie zwalniali swoich dzieci z zajęć wychowania fizycznego - apelował Mieczysław Wojtaszek.
Mieczysław Wojtaszek 1
Mieczysław Wojtaszek 2
Andrzej Mrowiec

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 19:15 Nyskie wodociągi nagrodziły dzieci i młodzież, które pochyliły się nad problemem braku dostępu do wody Ponad 120 prac autorstwa dzieci ze szkół podstawowych wpłynęło do nyskiej Akwy w ramach tegorocznej edycji konkursu 'Nie pozostawiajmy nikogo za sobą'. Dziś ( ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski opolskimi kandydatami do Parlamentu Europejskiego Minister edukacji narodowej Anna Zalewska z pierwszego miejsca powalczy o mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląsko-opolskiego. Prawo i Sprawied ... » więcej 2019-03-22, godz. 18:00 Strajk nauczycieli: Egzaminy na zakończenie gimnazjum i podstawówki odbędą się w terminie - zapewnia opolski kurator o ... - Zbieramy dane ze szkół, w których odbywa się referendum strajkowe i analizujemy sytuację - powiedział w Loży Radiowej Michał Siek, opolski kurator oświaty. ... » więcej 2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »