Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:15 Autor: Kacper Śnigórski

Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni

Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacja PRO uniewinnieni
Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacja PRO uniewinnieni
Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu. Na banerach były zakrwawione płody po zabiegu aborcji. Sąd uznał, że przepis na który się powołano mówi o "nieprzyzwoitym rysunku", a ten dotyczy czynności fizjologicznych, seksualnych czy narządów intymnych.
- Prezentowanych na banerach szczątków ludzkich po dokonaniu aborcji nie cechuje nieprzyzwoitość - uzasadniał wyrok sędzia Artur Tomaszewski.

- Jak słusznie zauważa obrońca, aborcja jest ważnym tematem, co niewątpliwie przyznaje większą swobodę przy dobieraniu silnych środków wyrazu. Ponadto w przestrzeni publicznej powszechnie obecne są drastyczne środki wyrazu, np. reklamy antynikotynowe na opakowaniach papierosów. Prezentowanie takich treści mieści się w granicach wolności słowa, wyrażania opinii i zgromadzeń - mówi sędzia Artur Tomaszewski.

- Kwestia aborcji jest ważkim i fundamentalnym problem społecznym. Prawo do wyrażania poglądów nie zawsze ogranicza się do kwestii miłych, akceptowanych przez większość - dodał sędzia Tomaszewski.

- W niniejszej sprawie niewątpliwie obwinieni niczyich uczuć religijnych nie obrazili. Sprawa stosowności czy niestosowności umieszczenia baneru w pobliżu szpitala ginekologicznego prezentującego szczątki ludzkie po dokonanym zabiegu aborcji, jest kwestią wysoce ocenną i pozostaje poza reglamentacją kodeksu wykroczeń - dodaje sędzia Tomaszewski.

Wyrok sądu odwoławczego jest prawomocny.
Sędzia Artur Tomaszewski cz.1
Sędzia Artur Tomaszewski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-11-14, godz. 21:45 Najzdolniejsi uczniowie i sportowcy otrzymali stypendia starosty prudnickiego Blisko stu uczniów wyróżniono podczas pierwszej Powiatowej Gali Nauki i Sportu w Prudniku. Wśród nich są finaliści krajowych konkursów przedmiotowych oraz mistrzowie… » więcej 2019-11-14, godz. 20:30 Politechnika Opolska będzie współpracować z gminą Łubniany. Edukacja, nowe technologie i ochrona środowiska Wdrażanie technologii energooszczędnych i IT w gminie Łubniany, przestrzeń do odbywania staży i praktyk przez studentów i pracowników naukowych Politechniki Opolskiej… » więcej 2019-11-14, godz. 19:30 Studenci Politechniki Opolskiej projektują dwa nowe łaziki marsjańskie. "Powiększamy nasz zespół" Studenci Politechniki Opolskiej, działający w ramach zespołu Clever Cameleon rozpoczynają pracę nad skonstruowaniem dwóch nowych łazików marsjańskich. Maszyny… » więcej 2019-11-14, godz. 19:25 Prudniccy seniorzy dobrze sobie radzą, ale nie wszyscy z nich mogą uczestniczyć w miejskich imprezach O trudnościach i sukcesach środowiska seniorów dyskutowano w Prudniku. Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, Uniwersytetu… » więcej 2019-11-14, godz. 18:30 Jest akt oskarżenia ws. byłego burmistrza Głogówka. Samorządowiec wystąpił o warunkowe umorzenie postępowania Do trzech lat więzienia grozi byłemu burmistrzowi Głogówka. Akt oskarżenia przeciw niemu skierowano do sądu. Andrzejowi K. zarzuca się, że wbrew zastrzeżeniu właściciela… » więcej 2019-11-14, godz. 18:05 Przypominają o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drogach. Trwa policyjna akacja "Niechronieni uczestnicy ruchu… W ramach ogólnopolskiej akcji 'Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego' policjanci w całym kraju prowadzą wzmożone kontrole w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów… » więcej 2019-11-14, godz. 17:21 Opole z lepszym wynikiem niż Wrocław. Niestety... chodzi o smog Tegoroczny limit dni z maksymalnym stężeniem PM10 w powietrzu został już w Opolu przekroczony o pięć dni - informują przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego… » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Młody mężczyzna zginął podczas naprawy opony. Sprawę badają prokuratura i PIP 32-letni pracownik warsztatu samochodowego zginął przy naprawianiu opony ciężarówki. Do zdarzenia doszło wczoraj (13.11) popołudniu w okolicach Grodkowa. » więcej 2019-11-14, godz. 16:50 "Akacjowa i Leszczynowa wymagają naprawy". Mieszkańcy Opola piszą ws. remontu Mieszkańcy ulic Akacjowej i Leszczynowej w Opolu chcą naprawy dróg dojazdowych do ich posesji, które zostały uszkodzone w trakcie wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej… » więcej 2019-11-14, godz. 16:23 Wyróżnienia, odznaki i medale dla pracowników służby cywilnej i policjantów opolskiego garnizonu Pracownicy służby cywilnej odebrali wyróżnienia za rzetelną pracę i przyczynianie się do lepszego funkcjonowania urzędów administracji rządowej. Wspólnie z opolskimi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »