Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-10, 17:15 Autor: Kacper Śnigórski

Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacji PRO uniewinnieni

Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacja PRO uniewinnieni
Sąd: antyaborcyjne plakaty nie są "nieprzyzwoite". Działacze fundacja PRO uniewinnieni
Sąd odwoławczy w Opolu uniewinnił sześciu działaczy fundacji PRO Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za wywieszenie antyaborcyjnych plakatów przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu. Na banerach były zakrwawione płody po zabiegu aborcji. Sąd uznał, że przepis na który się powołano mówi o "nieprzyzwoitym rysunku", a ten dotyczy czynności fizjologicznych, seksualnych czy narządów intymnych.
- Prezentowanych na banerach szczątków ludzkich po dokonaniu aborcji nie cechuje nieprzyzwoitość - uzasadniał wyrok sędzia Artur Tomaszewski.

- Jak słusznie zauważa obrońca, aborcja jest ważnym tematem, co niewątpliwie przyznaje większą swobodę przy dobieraniu silnych środków wyrazu. Ponadto w przestrzeni publicznej powszechnie obecne są drastyczne środki wyrazu, np. reklamy antynikotynowe na opakowaniach papierosów. Prezentowanie takich treści mieści się w granicach wolności słowa, wyrażania opinii i zgromadzeń - mówi sędzia Artur Tomaszewski.

- Kwestia aborcji jest ważkim i fundamentalnym problem społecznym. Prawo do wyrażania poglądów nie zawsze ogranicza się do kwestii miłych, akceptowanych przez większość - dodał sędzia Tomaszewski.

- W niniejszej sprawie niewątpliwie obwinieni niczyich uczuć religijnych nie obrazili. Sprawa stosowności czy niestosowności umieszczenia baneru w pobliżu szpitala ginekologicznego prezentującego szczątki ludzkie po dokonanym zabiegu aborcji, jest kwestią wysoce ocenną i pozostaje poza reglamentacją kodeksu wykroczeń - dodaje sędzia Tomaszewski.

Wyrok sądu odwoławczego jest prawomocny.
Sędzia Artur Tomaszewski cz.1
Sędzia Artur Tomaszewski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »