Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-06, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Sąd Okręgowy ma zadecydować czy antyaborcyjne banery są "nieprzyzwoite". Sprawa fundacji PRO wróciła na wokandę

Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Sąd Okręgowy zdecyduje, czy antyaborcyjne banery były nieprzyzwoite [fot. Katarzyna Doros]
Sąd Okręgowy zdecyduje, czy antyaborcyjne banery były nieprzyzwoite [fot. Katarzyna Doros]
Opolski Sąd Okręgowy ponownie zajął się sprawą sześciu działaczy fundacji Pro Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za antyaborcyjne plakaty grzywną po 2 tysiące złotych. Odwołanie od tego wyroku złożyła prokuratura a także obrońca skazanych, który domaga się uniewinnienia.
- Sprawa dotyczy błędnej interpretacji słów "nieprzyzwoity rysunek" przez sąd pierwszej instancji. Należy zapytać co myślą obywatele Opola o znaczeniu tego słowa w kontekście takiej sytuacji - mówił Olgierd Pankiewicz, obrońca działaczy fundacji. - Fundacja Pro działała w celu obrony jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do życia. Mamy bardzo bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które mówi jednoznacznie, że treści szokujące i treści oburzające są dopuszczalne w sprawach kontrowersyjnych.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy wywieszenia w ubiegłym roku przed szpitalem ginekologiczno-położniczym bannerów antyaborcyjnych z zakrwawionymi płodami po zabiegu aborcji.

Oskarżycielem posiłkowym w tym postępowaniu był m.in. ojciec, którego syn urodził się jako wcześniak w 27. tygodniu ciąży. - Takie dziecko ma niewykształcone kończyny i przezroczystą skórę. Wygląda podobnie jak na zdjęciach z tych banerów - mówi. - Tacy rodzice są zmęczeni, są cały czas przerażeni i obwarowani wielkimi przeżyciami. Wyobraźmy sobie, że taki rodzic wychodzi ze szpitala i jest bombardowany obrzydliwym banerem, który budzi najgłębsze i najbardziej obrzydliwe emocje, banerem, który nie ze swojej winy musi oglądać.

Ze względu na zawiłość sprawy Sąd Okręgowy w Opolu wyznaczył termin ogłoszenia wyroku na poniedziałek (10.12).
Olgierd Pankiewicz, obrońca działaczy fundacji Pro Prawo do Życia
Oskarżyciel posiłkowy

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »