Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-06, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Sąd Okręgowy ma zadecydować czy antyaborcyjne banery są "nieprzyzwoite". Sprawa fundacji PRO wróciła na wokandę

Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Pikieta przed szpitalem ginekologiczno-położniczym w Opolu w 2017 roku [fot. Joanna Matlak]
Sąd Okręgowy zdecyduje, czy antyaborcyjne banery były nieprzyzwoite [fot. Katarzyna Doros]
Sąd Okręgowy zdecyduje, czy antyaborcyjne banery były nieprzyzwoite [fot. Katarzyna Doros]
Opolski Sąd Okręgowy ponownie zajął się sprawą sześciu działaczy fundacji Pro Prawo do Życia, ukaranych w czerwcu za antyaborcyjne plakaty grzywną po 2 tysiące złotych. Odwołanie od tego wyroku złożyła prokuratura a także obrońca skazanych, który domaga się uniewinnienia.
- Sprawa dotyczy błędnej interpretacji słów "nieprzyzwoity rysunek" przez sąd pierwszej instancji. Należy zapytać co myślą obywatele Opola o znaczeniu tego słowa w kontekście takiej sytuacji - mówił Olgierd Pankiewicz, obrońca działaczy fundacji. - Fundacja Pro działała w celu obrony jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do życia. Mamy bardzo bogate orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które mówi jednoznacznie, że treści szokujące i treści oburzające są dopuszczalne w sprawach kontrowersyjnych.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy wywieszenia w ubiegłym roku przed szpitalem ginekologiczno-położniczym bannerów antyaborcyjnych z zakrwawionymi płodami po zabiegu aborcji.

Oskarżycielem posiłkowym w tym postępowaniu był m.in. ojciec, którego syn urodził się jako wcześniak w 27. tygodniu ciąży. - Takie dziecko ma niewykształcone kończyny i przezroczystą skórę. Wygląda podobnie jak na zdjęciach z tych banerów - mówi. - Tacy rodzice są zmęczeni, są cały czas przerażeni i obwarowani wielkimi przeżyciami. Wyobraźmy sobie, że taki rodzic wychodzi ze szpitala i jest bombardowany obrzydliwym banerem, który budzi najgłębsze i najbardziej obrzydliwe emocje, banerem, który nie ze swojej winy musi oglądać.

Ze względu na zawiłość sprawy Sąd Okręgowy w Opolu wyznaczył termin ogłoszenia wyroku na poniedziałek (10.12).
Olgierd Pankiewicz, obrońca działaczy fundacji Pro Prawo do Życia
Oskarżyciel posiłkowy

Wiadomości z regionu

2018-12-17, godz. 11:30 Zwłoki 4 noworodków w Ciecierzynie, matka i ojciec z zarzutami 4 zabójstwa noworodków na przestrzeni 5 lat - Prokuratura Okręgowa w Opolu potwierdziła, że na terenie posesji w Ciecierzynie pod Byczyną ujawniono zwłoki kol ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:48 Kierowcy uważajcie na pieszych! Apeluje opolska policja Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w trzech wypadkach do jakich doszło w czasie weekendu na opolskich drogach. Po raz kolejny najtragiczniejsze zdarz ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:00 Leśnicy rozpoczęli w lasach akcję "Choinka" Święta coraz bliżej. W tym tygodniu spodziewany jest szczyt sprzedaży choinek. Ceny świątecznych drzewek zaczynają się już od 30 zł za sztukę. Można je kupić ... » więcej 2018-12-17, godz. 07:30 Głuchołaski schron wzbogacił się o dodatkową salę. "My po prostu dobrze się tu bawimy" Podziemia szkoły podstawowej nr 3 w Głuchołazach, a byłego Publicznego Gimnazjum nr 2, od ponad trzech lat służą młodzieży, która coraz chętniej spędza tam wo ... » więcej 2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »