Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-06, 18:15 Autor: Joanna Matlak

Przewodnictwo w komisjach rady miasta Opola rozdzielone. Zgrzyt na linii Kawecka - Platforma?

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Po kilku przerwach i zakulisowych naradach udało się wyłonić skład poszczególnych komisji w Radzie Miasta Opola. W czterech z nich przewodnictwo objęli radni z klubu prezydenta. To komisje: budżetowa, infrastruktury, edukacji i kultury oraz sportu i turystyki.
- Pozostałe 3 komisje oddaliśmy opozycji – mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu Arkadiusza Wiśniewskiego.

- Wychodzimy szerzej, bo zawsze ten dobry obyczaj wskazywał na komisję rewizyjną. Jest jeszcze komisja wniosków skarg i petycji, która w jakimś sensie też pełni funkcje kontrolno-nadzorcze - mówi Mielec.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał objąć przewodnictwo w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz społecznej i zdrowia. Najwięcej znaków zapytania generowało jednak przewodnictwo w komisji skarg i petycji, na które radni z PiS, ale nie tylko, raczej chętni nie byli.

- Na pewno interesuje nas komisja rewizyjna, po to, żeby kontrolować pracę i dokonania prezydenta. Jeśli chodzi o komisję skarg i wniosków to tu jest taka sytuacja, że ona nie powinna być obsadzona ludźmi z koalicji prezydenta albo z radnych niezrzeszonych - mówi Michał Nowak, szef klubu PiS.

Finalnie to PiS objął przewodnictwo w komisji rewizyjnej, jej szefem został Sławomir Batko. Z kolei na przewodniczącą komisji społecznej i zdrowia wybrano Elżbietę Bień z Koalicji Obywatelskiej.

Podczas sesji klub KO na przewodniczącego komisji skarg, petycji i wniosków zaproponował Przemysława Pytlika z Nowoczesnej. Plany pokrzyżowała im Jolanta Kawecka, która także zgłosiła chęć przewodniczenia tej komisji i w rezultacie wygrała. Przypomnijmy, Kawecka startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, ale do klubu wstąpić nie chciała i ma status radnej niezrzeszonej.

- Uważamy, że jako drugi pod względem liczebności klub rady miasta, powinniśmy otrzymać funkcję przewodniczącego jednej z komisji, która kontroluje. Ciekawe są poczynania radnej Kaweckiej, zobaczymy co będzie dalej - mówi Tomasz Kaliszan z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie przyjęłam stanowiska wiceprzewodniczącej komisji infrastruktury, którą proponowała mi Platforma 2 tygodnie temu, bo byłam tam długo i uważam, że powinnam awansować – tłumaczy z kolei Jolanta Kawecka.

- Potem musiałam postawić się do dyspozycji przewodniczącego rady miasta, który powiedział, że jest wolne miejsce i nikt nie chce tego przyjąć, bo to jest bardzo ciężka praca. Komisja skarg i petycji jest nowa i ja nie boję się ciężkiej pracy, więc się do tego zgłosiłam. Skoro jestem teraz niezrzeszona to muszę teraz sama swoje sprawy zgłaszać. To nie jest kolejny element walki z Platformą - mówi Kawecka.

Kolejną, budżetową sesję Rady Miasta Opola zaplanowano na 18 grudnia.

Skład komisji stałych w Radzie Miasta Opola:

Komisja budżetowa: Jacek Kasprzyk (KAW) przewodniczący, Dariusz Nawarecki (KAW) wiceprzewodniczący, Anna Łęgowik (KO), Przemysław Pytlik (KO), Dariusz Chwist (KAW), Małgorzata Wilkos (KAW), Sławomir Batko (PiS).

Komisja infrastruktury: Edward Odelga (KAW) przewodniczący, Waldemar Matuszek (KAW) wiceprzewodniczący, Małgorzata Wilkos (KAW), Arkadiusz Szymański (PiS), Elżbieta Bień (KO), Przemysław Pospieszyński (KO).

Komisja edukacji i kultury: Aleksander Iszczuk (KAW) przewodniczący, Anna Łęgowik (KO) wiceprzewodnicząca, Marek Masnyk (KAW), Alicja Wiśniewska (KAW), Dariusz Chwist (KAW), Marek Kawa (PiS), Barbara Kamińska (KO).

Komisja rewizyjna: Sławomir Batko (PiS) przewodniczący, Elżbieta Kurek (KO) wiceprzewodnicząca, Michał Nowak (PiS), Tomasz Kaliszan (KO), Jolanta Kawecka (niezrzeszona), Aleksander Iszczuk (KAW), Marek Masnyk (KAW) Jacek Kasprzyk (KAW), Piotr Mielec (KAW).

Komisja skarg, wniosków i petycji: Jolanta Kawecka (niezrzeszona) przewodnicząca, Alicja Wiśniewska (KAW) wiceprzewodnicząca, Waldemar Matuszek (KAW), Edward Odelga (KAW), Michał Nowak (PiS), Przemysław Pytlik (KO).

Komisja sportu i turystyki: Tomasz Wróbel (KAW) przewodniczący, Bartłomiej Bonk (KAW) wiceprzewodniczący, Piotr Mielec (KAW), Dariusz Nawarecki (KAW), Tomasz Kaliszan (KO), Elżbieta Kurek (KO), Przemysław Pospieszyński (KO), Arkadiusz Szymański (PiS).

Komisja społeczna i zdrowia: Elżbieta Bień (KO) przewodnicząca, Marek Kawa (PiS) wiceprzewodniczący, Tomasz Wróbel (KAW), Bartłomiej Bonk (KAW), Barbara Kamińska (KO).
Piotr Mielec
Michał Nowak
Tomasz Kaliszan
Jolanta Kawecka

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »