Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-06, 18:15 Autor: Joanna Matlak

Przewodnictwo w komisjach rady miasta Opola rozdzielone. Zgrzyt na linii Kawecka - Platforma?

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Po kilku przerwach i zakulisowych naradach udało się wyłonić skład poszczególnych komisji w Radzie Miasta Opola. W czterech z nich przewodnictwo objęli radni z klubu prezydenta. To komisje: budżetowa, infrastruktury, edukacji i kultury oraz sportu i turystyki.
- Pozostałe 3 komisje oddaliśmy opozycji – mówi Piotr Mielec, przewodniczący klubu Arkadiusza Wiśniewskiego.

- Wychodzimy szerzej, bo zawsze ten dobry obyczaj wskazywał na komisję rewizyjną. Jest jeszcze komisja wniosków skarg i petycji, która w jakimś sensie też pełni funkcje kontrolno-nadzorcze - mówi Mielec.

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał objąć przewodnictwo w dwóch komisjach: rewizyjnej oraz społecznej i zdrowia. Najwięcej znaków zapytania generowało jednak przewodnictwo w komisji skarg i petycji, na które radni z PiS, ale nie tylko, raczej chętni nie byli.

- Na pewno interesuje nas komisja rewizyjna, po to, żeby kontrolować pracę i dokonania prezydenta. Jeśli chodzi o komisję skarg i wniosków to tu jest taka sytuacja, że ona nie powinna być obsadzona ludźmi z koalicji prezydenta albo z radnych niezrzeszonych - mówi Michał Nowak, szef klubu PiS.

Finalnie to PiS objął przewodnictwo w komisji rewizyjnej, jej szefem został Sławomir Batko. Z kolei na przewodniczącą komisji społecznej i zdrowia wybrano Elżbietę Bień z Koalicji Obywatelskiej.

Podczas sesji klub KO na przewodniczącego komisji skarg, petycji i wniosków zaproponował Przemysława Pytlika z Nowoczesnej. Plany pokrzyżowała im Jolanta Kawecka, która także zgłosiła chęć przewodniczenia tej komisji i w rezultacie wygrała. Przypomnijmy, Kawecka startowała z listy Koalicji Obywatelskiej, ale do klubu wstąpić nie chciała i ma status radnej niezrzeszonej.

- Uważamy, że jako drugi pod względem liczebności klub rady miasta, powinniśmy otrzymać funkcję przewodniczącego jednej z komisji, która kontroluje. Ciekawe są poczynania radnej Kaweckiej, zobaczymy co będzie dalej - mówi Tomasz Kaliszan z Koalicji Obywatelskiej.

- Nie przyjęłam stanowiska wiceprzewodniczącej komisji infrastruktury, którą proponowała mi Platforma 2 tygodnie temu, bo byłam tam długo i uważam, że powinnam awansować – tłumaczy z kolei Jolanta Kawecka.

- Potem musiałam postawić się do dyspozycji przewodniczącego rady miasta, który powiedział, że jest wolne miejsce i nikt nie chce tego przyjąć, bo to jest bardzo ciężka praca. Komisja skarg i petycji jest nowa i ja nie boję się ciężkiej pracy, więc się do tego zgłosiłam. Skoro jestem teraz niezrzeszona to muszę teraz sama swoje sprawy zgłaszać. To nie jest kolejny element walki z Platformą - mówi Kawecka.

Kolejną, budżetową sesję Rady Miasta Opola zaplanowano na 18 grudnia.

Skład komisji stałych w Radzie Miasta Opola:

Komisja budżetowa: Jacek Kasprzyk (KAW) przewodniczący, Dariusz Nawarecki (KAW) wiceprzewodniczący, Anna Łęgowik (KO), Przemysław Pytlik (KO), Dariusz Chwist (KAW), Małgorzata Wilkos (KAW), Sławomir Batko (PiS).

Komisja infrastruktury: Edward Odelga (KAW) przewodniczący, Waldemar Matuszek (KAW) wiceprzewodniczący, Małgorzata Wilkos (KAW), Arkadiusz Szymański (PiS), Elżbieta Bień (KO), Przemysław Pospieszyński (KO).

Komisja edukacji i kultury: Aleksander Iszczuk (KAW) przewodniczący, Anna Łęgowik (KO) wiceprzewodnicząca, Marek Masnyk (KAW), Alicja Wiśniewska (KAW), Dariusz Chwist (KAW), Marek Kawa (PiS), Barbara Kamińska (KO).

Komisja rewizyjna: Sławomir Batko (PiS) przewodniczący, Elżbieta Kurek (KO) wiceprzewodnicząca, Michał Nowak (PiS), Tomasz Kaliszan (KO), Jolanta Kawecka (niezrzeszona), Aleksander Iszczuk (KAW), Marek Masnyk (KAW) Jacek Kasprzyk (KAW), Piotr Mielec (KAW).

Komisja skarg, wniosków i petycji: Jolanta Kawecka (niezrzeszona) przewodnicząca, Alicja Wiśniewska (KAW) wiceprzewodnicząca, Waldemar Matuszek (KAW), Edward Odelga (KAW), Michał Nowak (PiS), Przemysław Pytlik (KO).

Komisja sportu i turystyki: Tomasz Wróbel (KAW) przewodniczący, Bartłomiej Bonk (KAW) wiceprzewodniczący, Piotr Mielec (KAW), Dariusz Nawarecki (KAW), Tomasz Kaliszan (KO), Elżbieta Kurek (KO), Przemysław Pospieszyński (KO), Arkadiusz Szymański (PiS).

Komisja społeczna i zdrowia: Elżbieta Bień (KO) przewodnicząca, Marek Kawa (PiS) wiceprzewodniczący, Tomasz Wróbel (KAW), Bartłomiej Bonk (KAW), Barbara Kamińska (KO).
Piotr Mielec
Michał Nowak
Tomasz Kaliszan
Jolanta Kawecka

Wiadomości z regionu

2018-12-17, godz. 09:48 Kierowcy uważajcie na pieszych! Apeluje opolska policja Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w trzech wypadkach do jakich doszło w czasie weekendu na opolskich drogach. Po raz kolejny najtragiczniejsze zdarz ... » więcej 2018-12-17, godz. 09:00 Leśnicy rozpoczęli w lasach akcję "Choinka" Święta coraz bliżej. W tym tygodniu spodziewany jest szczyt sprzedaży choinek. Ceny świątecznych drzewek zaczynają się już od 30 zł za sztukę. Można je kupić ... » więcej 2018-12-17, godz. 07:30 Głuchołaski schron wzbogacił się o dodatkową salę. "My po prostu dobrze się tu bawimy" Podziemia szkoły podstawowej nr 3 w Głuchołazach, a byłego Publicznego Gimnazjum nr 2, od ponad trzech lat służą młodzieży, która coraz chętniej spędza tam wo ... » więcej 2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »